sobota 10. februára 2018

Wrap Up - Január

Wrap up za december nebol, lebo ma postihla čitateľská kríza a ja som prečítala 5 kníh a z toho 3 boli Harry Potter 1,2,3. Ale za to som sa hneď v januári rozšupla a prečítala až 12 kníh a vymyslela dosť veľa článkov, ktoré už treba len napísať a postupne ich potom budem pridávať. Tu sú teda prečítané knihy za január.


The Last Namsara - Kristin Ciccarelli 
Prvou knihou bola práve táto kráska z FairyLootu a poviem vám, že toto je asi najlepšia kniha o drakoch akú som čítala. Skvelá hlavná hrdinka, ktorá loví draky a je neskutočne badass, množstvo akcie, dobrodružstva, mágie, drakov, tajomstiev, bitiek, intríg a fantastickej mytológie, ktorá tú knihu úžasne spestruje a pridáva jej neskutočné čaro. Autorka to fantasticky premyslela, dej bol dynamický a akčný a ja som sa nemohla od knihy odtrhnúť. 

Crooked Kingdom - Leigh Bardugo
Kaz Brekker mi znovu ukradol srdce. Táto teta má brutálny humor. Ak som sa pri tomto nesmiala každú druhú stranu, tak vôbec. Táto kniha má síce pomalší spád ako Six of Crows, ale to práve preto, lebo autorka dá možnosť čitateľovi spoznať postavy a ich minulosť do hĺbky, pochopiť ich konanie a rozhodnutia. Pre čitateľa je to neuveriteľne zaujímavé to všetko sledovať a spoznať. Potom keď sa to viacej rozbehlo, tak to bola jedna akčná, nebezpečná, brutálna akcia a samé riskovanie života. Táto kniha vo vás vyvolá všetko od radosti až po slzy, pretože Leigh má v rukáve niekoľko veľmi zaujímavých prekvapení.

One Dark Throne - Kendare Blake
Toto ma bavilo viac ako prvý diel. Je to taká pomalšia, kľudnejšia fantasy, pri ktorej autorke ide viac do hĺbky postáv a sústredí sa na ich pocity a myšlienky a ten boj o trón je taká trošku vedľajšia udalosť, ktorá sa tam odohráva. Hrdinky sú sympatické, mám rada Arsinoe, Mirabellu a Jules, ktoré sú všetky tri veľmi silné a inteligentné hrdinky a vedia sa vynájsť. Mám rada aj Kat, tým svojím zvrátenejším spôsobom, ale stále je to skvelé vyobrazenie ambicióznej ženy, ktorá bojuje za to, čo chce. Aj keď niekedy sa správa ako rozmaznané decko, ktoré nedostalo svoju obľúbenú hračku. Koniec tejto knihy ma dosť prekvapil, ale nemôžem povedať, že som sklamaná. 

John Wichester's Journal - Alex Irvine
Toto je kniha jedine pre veľkých fanúšikov seriálu Supernatural. Pretože toto je len také priblíženie celého príbehu, ale zložený zo zápiskov Johna Winchestera. Nájdete tu jeho myšlienky a pocity, ale zároveň aj všelijaké ústrižky z novín o prípadoch, zaklínadlá alebo exorcizmus alebo informácie o všetkých príšerách a nadprirodzených bytostiach. A všetko to spestrujú pekné ilustrácie. Ale ak nie ste doslova fanatikovia, tak to nečítajte, pretože vám to nedá nič. 

Swear on This Life - Renee Carlino
Predstavujem vám ďalšiu moju srdcovku. Toto je jeden bravúrny počin skvelej autorky, ktorá píše príbehy ako nikto. Tento príbeh je písaný v podstate z dvoch pohľadov, ale nie úplne. Totiž hlavná hrdinka objaví knihu, ktorá sa nedávno stala bestsellerom a po pár stranách zistí, že je to napísaná jej minulosť. Neznie to skvelo? Strieda sa teda prítomnosť s úryvkami z tej knihy a je to niečo úžasné. Hltala som jej každé slovo, každú slabiku. Toto je jeden neskutočný príbeh silného a skvelého priateľstva, ktoré prerastie do niečoho väčšieho, ale príde osud a ten to všetko pokazí. Toto je jedna úžasná kniha o láske, priateľstve, boji s osudom a plné krásnych myšlienok. 

The Distance Between Us - Kasie West 
Kasie West je majsterka svojho slova v romantike. Toto je ďalší klišoidný príbeh, akých nájdete milióny, ale Kasie ho zas napísala tak fantasticky, že som sa nemohla odtrhnúť. Kontrast bohatý chlapec - chudobné dievča sa v knihách objavuje dosť často, preto by ste čakali ďalší béčkový príbeh. Ale Kasie vie čo robí, spestrí príbeh mnohými výstrelkami, niekoľkými problémami a tajomstvami, pridá trochu lásky a máte príbeh, od ktorého sa neodtrhnete až kým to nedočítate, práve preto, že je to také klišoidné a zidealizované. Wish You Were Here - Renee Carlino
Toto je zatiaľ najslabšia kniha od autorky, ale stále to nestráca na tej kvalite. Toto je taká pomalšia kniha, kde sa nič extra nedeje, pretože hlavná hrdinka skôr hľadá samú seba a svoje miesto vo svete, pričom sa jej do cesty pripletie pár problémov. Hrdinovia boli fajn, bolo to miestami aj vtipné aj smutné, ale neprišlo mi to moc originálne, lebo s niečím podobným som sa už pri jednej knihe stretla. Ale stále to bolo veľmi pekné a milé čítanie a práve kvôli štýlu písania sa neodtrhnete. 

Never Always Sometimes - Adi Alsaid 
Od tejto knihy som rozhodne čakala niečo oveľa viac a nie takúto priemernú knihu. Čítalo sa to síce fakt dobre, ale miestami to bolo hrozne nudné a zdĺhavé, množstvo nepodstatných informácií. Hlavní hrdinovia mali medzi sebou neskutočné priateľstvo, ale inak mi obaja niečím hrozne liezli na nervy. Dave s tým jeho "milujem Juliu bla bla bla" a Julia tým jej "nechcem byť klišé", pričom robila totálne kraviny a bola tým najväčším klišé tejto knihy. Koniec to trošku zachránil, pretože iný si ani neviem predstaviť a stále to bolo fajn oddychové čítanie. 

It's Not Summer Without You, We'll Always Have Summer - Jenny Han
Toto je taká skvelá, letná, romantická oddychovka, pri ktorej čítaní absolútne nič nestratíte. Belly je idiot, pretože ani sama poriadne nevie, čo chce a neustále trpí obrovskou sebaľútosťou. Conrad je neuveriteľný idiot, pretože má neskutočne obrovské ego, kvôli ktorému si nič nepripustí a nedokáže nikomu povedať, čo cíti a preto všetko pokašle. Lenže aj keď sa všetci správajú ako malé detičky, tak je to skvelé čítanie plné leta, mora, pláže, romantiky, bozkov a zážitkov, ktorá stojí za prečítanie. A táto séria skončila podľa mňa absolútne skvelo. 

One of Us is Lying - Karen M. McManus
Máte radi Pretty Little Liars? Pretože táto kniha je niečo na ten typ. Nebolo to nič zlomové, ale nebolo to ani zlé. Je to taká krimi oddychovka, ktorá neurazí, ale ani nejak veľmi neohúri. Páčilo sa mi, že autorka vybrala štyri povahovo odlišné postavy s odlišným postavením a povesťou, pretože každý sa na to všetko pozeral inak a riešili aj svoje vlastné problémy a tajomstvá, nielen tú vraždu. Všetci štyria boli veľmi sympatickí a ľahko si ich obľúbite. Páčilo sa mi aj záverečné rozuzlenie, aj keď to bolo predvídateľné a podobne som aj tipovala. 

Najdlhší deň Adama T. - Patrick Ness
Ness takmer vždy píše o dosť aktuálnych témach v dnešnom svete a problémoch tínedžerov. dam bola veľmi zaujímavou postavou, ktorý prechádzal všetkými nástrahami puberty ako prvá veľká láska, brigáda, ktorá je nahovno, ale potrebuje peniaze, typické problémy v rodine. Kniha je zaujímavo spracovaná najmä vďaka dvom dejovým líniam - jedna z Adamovho pohľadu, ktorá mňa osobne bavila viac, a druhá z posmrtného života nedávno zabitého dievčaťa, ktorá bola taktiež zaujímavá, ale na druhú stranu celkom zbytočná. Patrick je skvelý spisovateľ, ktorý píše o tom, do čoho sa vyzná, možno časť z toho zažil a práve preto sú jeho príbehy také realistické a sčasti tragické. Ak o tomto premýšľate, tak po tom siahnite, pretože to nie je taká jednoduchá knižka ako sa na prvý pohľad zdá.

6 komentárov:

 1. Som rada, že sa ti vrátila chuť do čítania. Tá HP terapia asi vážne funguje a premýšľam, že si ju skryjem do zálohy, keby sa niečo podobné stalo mne. :)
  Z vyššie uvedených kníh som okrem Crooked Kingdom a najnovšieho Nessa nič nečítala, ale fakt sa teším na The Last Namsara (dúfam, že som ten názov napísala dobre). A teraz, keď som sa dozvedela, že je to o drakoch a že sa ti to páčilo... Nuž, len ju potrebujem otvoriť. Ale najskôr si musím naplno prežiť svoju zapatovskú premiéru. <3

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aj ja som rada, lebo to bolo otrasné :) Nielen HP, skús hociktorú srdcovku, myslím si, že to pomôže :) Namsara je neskutočne super a akčná a má to brutálnu mytológiu, takže podľa mňa sa ti to bude páčiť :)
   Hej, ja tiež teraz pracujem na Mariane Zapate :D Maggie má dobré presvidčacie schopnosti :D

   Odstrániť
  2. To rozhodne má. Ale tak trochu aj právom, Mariana Zapata píše naozaj skvele.

   Odstrániť
 2. Moc pěkné nové kousky :) Zatím jsem žádný z nich nečetla, ale chystám na Crooked Kingdom, knihy od Kasie West a lákavě vypadá i Last Namsara, protože miluju knihy o dracích :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem :) Crooked Kingdom je neskutočná pecka, Kasie West píše úžasné, ľahké romantiky, ktoré si zamiluje každý a Last Namsara bola jedna skvelá, akčná kniha :)

   Odstrániť