sobota 17. februára 2018

Spôsoby, ako sa dostať z čitateľskej krízy

Každý knihomoľ to pozná - príde obdobie, kedy nemáte chuť čítať, kedy otvoríte aj 5 kníh naraz, ale ani jedna vás nebaví, nezaujme alebo na ňu práve teraz nemáte chuť a vlastne ani sami neviete, na čo máte chuť. Bude to fantasy, romantika alebo nejaký srdcervúci príbeh, ktorý vás doženie k slzám? Nedávno som aj ja bojovala s veľmi vážnou čitateľskou krízou, ktorého dôvodom neboli len knihy, ale aj iné veci. Každopádne, vtedy ma napadlo, že podaktorí by ste možno ocenili nejaké rady, ktoré by vám mohli pomôcť sa z nej dostať.

1. Vráťte sa na začiatok
Vráťte sa naspäť k príbehu, pri ktorom ste objavili lásku ku knihám. Prečítajte si vaše srdcovky. Vaši obľúbení hrdinovia, ktorých máte hlboko v srdci a všetka tá nostalgia vám vráti chuť do čítania. Recenzáky počkajú. Nenúťte sa čítať niečo, čo vás nebaví alebo na to nemáte chuť. Proste zahoďte všetko, vezmite do rúk Harryho, Narniu, Pána prsteňov, Alicu v Krajine Zázrakov, Petra Pana.....čokoľvek, čo nadovšetko milujete a dajte si šancu znovu prežiť ten magický príbeh.

2. Pustite si seriály alebo filmy 
Nechcete vôbec čítať? Fajn. Vezmite si notebook, kopu čipsov alebo popcorn a pustite si váš obľúbený seriál alebo film. Možno potom dostanete chuť si daný príbeh aj prečítať a to vás vráti k bodu 1. Alebo váš mozog proste zrelaxuje a čoskoro si budete vedieť vybrať tú pravú knižku.

3. Choďte na vzduch 
Kašlite na to, že ste introvert. Ísť von neznamená nutne ísť medzi ľudí. Vezmite si psa a choďte sa prejsť, napríklad do prírody, kde sa nadýchate čerstvého vzduchu, váš mozog si oddýchne, pretriedite si myšlienky a hneď ako sa vrátite domov a pozriete sa na knižnicu, budete vedieť, ktorú knihu chcete. Alebo choďte niekam s kamarátmi - na kávu, na pizzu, zabaviť sa niekam na párty a po tej preflákanej noci a dobrom poldňovom spánku si určite nájdete knihu, ktorá vám bude robiť dobrú spoločnosť.

4. Skúste si preorganizovať knižnicu
K čomu to bude dobré? Myslím si, že nie som jediná, kto keď utiera prach na knihách, tak mi to trvá skoro celý deň, pretože mám neutíchajúcu potrebu si tie knižky obchytať, prelistovať, možno prečítať nejaké obľúbené pasáže, privoňať k nim atď. Možno práve vtedy nájdete niečo, čo vás zaujme natoľko, že zabudnete, že ste práve upratovali vašu knižnicu.

5. Preskúmajte blogy a Goodreads 
Na čo tam narazíte? Možno niekto z vašich priateľov alebo obľúbených blogerov práve napísal recenziu na knihu, ktorá sa mu neskutočne, brutálne, veľmi, moc páčila a napísal na ňu neuveriteľne pútavú recenziu, ktorá vás na tú knihu naláka a váš problém s čitateľskou krízou bude zažehnaný, pretože nič nenavnadí čitateľa viac, ako pozitívna a pútavá recenzia od niekoho, koho vkus sa podobá práve na ten váš.

Neviem, koľkým z vás to reálne pomôže, ale za pokus nič nedáte. Mne, napríklad, pri tejto mojej poslednej kríze pomohol práve prvý bod, keď som vzala do rúk Harryho Pottera a v prvom rade zistila, prečo som sa zamilovala do čítania a do slov. Objavila som to stratené čaro kníh s pomocou Harryho, Rona, Hermiony a ich skvelých dobrodružstiev. Predsa len, za pokus nikdy nič nedáte.


4 komentáre:

  1. Skvelý článok, dobre si to zhrnula a vystihla.:) Gratulujem k výhre nad krízou.:D Mne napríklad pomáha malý odstup a potom ešte pustiť sa niečoho iného ako je beletria. :D

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Vďaka :) Hej odstup je tiež dobré riešenie, ale ten mi moc dlho nevydrží takže to u mňa nejde :D

      Odstrániť