utorok 6. februára 2018

Najdlhší deň Adama T.


Autor: Patrick Ness
Originálny názov: Release
Počet strán: 280
Rok vydania: 2018
Vydavateľstvo: Slovart

Adam Thorn zažíva najhorší a najbúrlivejší deň v živote. Vo vzťahoch mu to škrípe, v práci sa mu ale že fakt nedarí a všetko zaklincuje konflikt s otcom - otec farár, on gej a tínedžer - ktorý obom prevráti život naruby. Adamov najdlhší deň je plný konfliktov, útekov pred ľuďmi a vysvetleniami. Deň plný sexu, lásky aj zlomených sŕdc. A možno, ale naozaj len možno, aj štipky nádeje. Prežite s Adamom naplno intenzitu tínedžerských vzťahov a nájdite silu objaviť pravdu o samom sebe.

Patrick Ness nie je v súčasnej literatúre žiadne béčko a jeho najnovšia kniha o tom svedčí. Pre mňa to rozhodne nie je jeho najlepšia kniha (My ostatní tu len tak žijeme má stále moje srdce), ale je to jeden fantastický počin. Takže prečo by ste si ju mali prečítať? 

Adam je úplne obyčajný chalan, ktorý práve prechádza obdobím puberty a sami viete, že nie vždy je toto obdobie ľahké. Práve preto nebudete mať problém sa s ním stotožniť a pochopiť ho. Adam si prechádza totálne všetkým, od šťastia cez hádky po zlomené srdce. Druhou postavou, ktorá sa vám vryje do pamäti je Adamova kamarátka Angela. Jeden z mnohých dôvodov je práve to výnimoční priateľstvo, ktoré medzi sebou Adam s Angelou majú a ako sú ochotní si navzájom pomôcť a stáť pri sebe. Patrick do príbehu zasadil množstvo rôznorodých postáv, ktoré nie sú všetky milé a dobré, ale aj napriek tomu ukazujú niektoré tmavé stránky dnešnej spoločnosti. Autor ich napísal tak úžasne, že sa do nich dokážete vžiť a buď ich milovať alebo nenávidieť. 

Jednoducho žili svoje životy. Prvé bozky, posledné bozky, strata panenstva aj panictva, drinky, ktoré vypili, filmy, ktoré videli, spoločné hodiny, zlomené srdcia, filozofovanie o svete, klebety, neovládateľný smiech bez príčiny, zdvorilé večere v jednej aj druhej rodine, vzájomná ochrana pred surovcami, mierne terorizovanie slabších praktikantov, skoré raňajky v Denny's každý piatok pred vyučovaním. Všetko, na čom záleží. Všetko, z čoho bolo lepidlo, ktoré ich držalo pohromade. 

Kniha je zložená z dvoch dejových línií, ktoré so sebou sčasti súvisia, ale jedna bez druhej by sa dokázali zaobísť. Jedna je príbeh zavraždeného dievčaťa, ktoré sa teraz po svete potuluje ako duch a z nejakého dôvodu nedokáže odísť. Bavila ma aj táto, ale menej ako druhá, ktorá je Adamov príbeh z bežného života a vlastne aj hlavná. Adamov bežný, ale zrejme aj tento najdlhší deň je rozdelený na niekoľko časti, kde v každej spoznáme nových ľudí, nové Adamove zvyky a názory. Túto knižku by som nazvala surovou výpoveďou chlapca, pre ktorého je ťažké žiť v dnešnej konzervatívnej spoločnosti, ktorá sa stále nezmierila s homosexualitou. Taktiež môžeme vidieť, ako je ťažké pre mladého človeka nájsť dobrú brigádu a udržať si ju alebo potýkať sa s vlastnými vnútornými problémami, ktoré môžu byť pre ostatných hlúpe a nepodstatné, ale danému človeku môžu narobiť v hlave bordel a peklo zo života. Adamov najdlhší deň bol teda plný prekážok, hry osudu, zlých aj dobrých správ, lásky, rodiny, v ktorej nie vždy dokážete nájsť podporu, zlomeného srdca, objatí, spomienok a zážitkov, miestami depresie alebo beznádeje. Lenže práve o tomto je život a Patrick na to úžasne, realisticky poukázal práve v tomto príbehu. Takže áno, môže sa vám to zdať ako obyčajný tínedžerský príbeh, ktorých sú na knižnom trhu tucty, ale pamätajte si jednu vec: toto je Patrick Ness a ten vždy prinesie niečo zaujímavé, originálne a nečakané. Práve preto, si toto prečítajte, aj keď to nie je jeho najlepšie dielo. 

Raz počul, že človeka môžu účinne vyliečiť z traumy po leteckom nešťastí jedine ľudia, ktorí tiež prežili zrútenie lietadla. Inštinktívne dôverujeme iba tomu, kto niečo prežil na vlastnej koži. 

Najdlhší deň Adama T. je jeden skvelý tragikomický príbeh o živote a jeho prekážkach. Patrick je skvelý spisovateľ a píše práve o veciach, do ktorých sa vyzná a preto sú jeho knihy také realistické a niekedy emocionálne, plné skvelých priateľstiev, veľkých lások a mnohých zážitkov. Som si istá, že toto vás zaujme nielen vďaka tej skvelej obálke, ale aj kvôli príbehu, v ktorom nájdu svoje ako tínedžeri tak aj dospelí, ktorí si aspoň trošku zaspomínajú na svoje pubertálne časy. 


Za poskytnutie špeciálneho recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart
Vy môžete najdlhší deň Adamovho a možno aj svojho života zažiť TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára