piatok 19. januára 2018

Poušť v plamenech


Autor: Alwyn Hamilton
Originálny názov: Rebel of the Sands
Séria: Pistolnice Amaní
Diel: prvý
Počet strán: 288
Rok vydania: 2017
Vydavateľstvo: CooBoo

Amání je neohrožená pistolnice a osud pouště jí leží v rukou. Pouštnímu národu země Mirádži vládnou smrtelníci, ale v divokých, holých pustinách se pořád potulují mystická stvoření z dávných pověstí a někde prý stále čarují i samotní džinové. Na městečku Prachov ale nic mystického ani magického není a Amání se už nemůže dočkat, až z něj zmizí. Jestli zde zůstane, jejím osudem je skončit „buď provdaná, nebo mrtvá“, takže se Amání hodlá z Prachova dostat za pomoci své ostré mušky. Když se na střelecké soutěži setká s Jinem, tajemným a neskutečně přitažlivým cizincem, usoudí, že našla ideální únikovou cestu. Ale za celé roky, kdy fantazírovala o útěku z domova, se jí určitě nesnilo, že odsud uteče před vražednou sultánovou armádou s uprchlíkem hledaným za velezradu na mytickém koni. A určitě nečekala, že se do toho uprchlíka zamiluje… nebo že jí mladík pomůže odhalit mocnou pravdu o tom, kdo Amání opravdu je.

Určite táto kniha neušla vašej pozornosti. Už keď vyšla v zahraničí, tak neuveriteľne zaplavila blogy a Instagram. Musíte si ju pamätať minimálne kvôli tej fantastickej obálke. Je aj príbeh tak dobrý ako obálka?

Hlavná hrdinka je ťažký oriešok, to vám poviem. Amaní je na prvý pohľad obyčajné dievča z púšte, ale opak je pravdou. To dievča je jedna z najlepších ženských hlavných hrdiniek, sympatická, s parádne podrezaným jazykom, šialenými nápadmi a navyše vie strieľať ako nikto. Nemôžete si ju neobľúbiť. Jin bol takisto geniálny, so skvelým humorom a má šťastia viac, ako rozumu. Ešte sa tam mihne pár postáv, napríklad nejakí idiotskí vojaci, Amanína rodina, ktorá je pošahaná asi ako Dursleyovci a samozrejme, najlepší kamarát hlavnej hrdinky, ktorý je fajn, ale nemôžem povedať, že by ma nejak veľmi očaril. Veď si už ani jeho meno nepamätám. Musím povedať, že hlavné postavy boli spracované fakt dobre, ale na tých vedľajších by sa dalo ešte popracovať a dovoliť čitateľovi lepšie spoznať aspoň tých, ktorí sa tam ocitnú aj neskôr.

Většina příběhů, které jsem znala, se týkala věcí, které se staly před dlouhou dobou lidem, kteří už byli dávno po smrti. Příběh rebelského prince byl něčím, co jsme všichni stále ještě prožívali. Začiatok bol super. Potom sa celý dej trochu spomalil, bolo tam veeeľa putovania a miestami to bola nuda, ale čítalo sa to dobre, takže to bol najmenší problém. Autorka napísala skvelý príbeh. Poslala nás doprostred horúcej, nebezpečnej púšte, ktorá má tisícky nástrah a ani sa nenazdáte a môžete zomrieť. Všetko to spestrila príšerami ako ghúlovia, ktorí číhali v každom tmavom kúte. Keď už sme pri nadprirodzených postavách, tak v tejto knihe sa nachádzali džinovia, s ktorými sa nestretnete v mnohých príbehoch a verte mi, že to nie sú džinovia z Aladdina. Musím povedať, že je to úžasne premyslené, pretože autorka má v rukáve množstvo príbehov, mýtov a legiend, ktoré hlavných hrdinov sprevádzajú a to je skvelé spestrenie, pretože sa nebudete sústrediť len na to, čo sa deje, ale spoznáte aj časť toho sveta, časť ich kultúry a toho ako žijú. Pretože títo ľudia v horúcej púšti musia každý deň bojovať o holý život pod vládou nie moc dobrého vládcu. Takže hrdinovia sa musia pretĺkať sami, musia zistiť, čomu majú veriť a čo je klam, čo si sultán a jeho prívrženci vymysleli. Amaní zažije neuveriteľné dobrodružstvo, ktoré nie je to, čo sa na prvý pohľad zdá a autorka tam skvele preplietla viacero zápletiek a ja som veľmi zvedavá, ako to všetko raz dopadne. Na mňa táto kniha urobila obrovský dojem a určite je to jedno z najlepších a najoriginálnejších diel, aké som čítala. 

Poušť neměla slitování a ani si žádné nezasloužila. Slabé nechávala umřít, pokud je rovnou nezlikvidovala sama. 

Bolo to akčné, miestami dosť temné a strašidelné, ale veľmi dobre spracované a napísané a ja som úprimne zvedavá, čo si pre nás autorka pripraví v pokračovaní. Podľa mňa sa chystá niečo veľmi veľké a divoké, lebo zrada je všade navôkol a na obzore sa zgrupuje skupinka, ktorá by možno raz v budúcnosti dokázala viesť povstanie a zvrátiť krutovládu sultána. No nechám sa prekvapiť.


Za knihu veľmi pekne ďakujem internetovému kníhkupectvu Pre Školy
Vy sa do horúcej púšte môžete vybrať TU

1 komentár:

  1. Super recenze a musím se přiznat, že o knize jsem zatím četla jen párkrát. :-D A také se musím přiznat, že mě osobně asi moc neláká...:-) Ale to nemění nic na tom, že máš hezky propracovanou recenzi :-)

    OdpovedaťOdstrániť