streda 10. januára 2018

Osud Tearlingu


Autor: Erika Johansen
Originálny názov: The Fate of the Tearling
Séria: Kráľovná Tearlingu
Diel: tretí
Počet strán: 464
Rok vydania: 2017
Vydavateľstvo: Yoli/Ikar

Kelsea už nie je iba dievča z chatrče, ba ani mocná kráľovná Tearlingu. Je z nej obyčajná väzenkyňa vydaná na milosť a nemilosť krutej Červenej kráľovnej. Vydala jej svoje zafíry, odovzdala jej svoju moc, a hoci tým celkom nezachránila svoje kráľovstvo, získala preň niekoľko rokov mieru. Dokážu ich jej poddaní zúročiť tak, aby už nikdy nemuseli do otroctva? Nezrúti sa celá ríša, keď nemá panovníčku? Alebo sa jej samej podarí zničiť neporaziteľné zlo, aj keď momentálne sedí v temnici hlboko pod palácom? Možno by mohla povolať na pomoc silné ženy z minulosti, ktoré sa jej zjavovali tak intenzívne, až s nimi prežívala ich dávne životy..

Brutalita sa jednoducho rada a často skrýva v tieni kríža. 


Na záverečný diel sa fanúšikovia tejto série tešili veľmi dlho, keďže dvojka skončila veľmi zaujímavo. Kelsein príbeh o udržanie si koruny dospel ku koncu a som si istá, že vás zaujíma ako sa skončil.

Nebudem sa sústreďovať na jednotlivé postavy, pretože Kelsea je stále rovnako papuľnatá, nespútaná, inteligentná a nezaujíma ju jej ľúbostný život, ale potreby kráľovstva, takže vie, kde má svoje povinnosti. Palcát je proste Palcát, Fantóm je stále tajomný a Row Finn ešte tajomnejší a Červená kráľovná stále rovnaká trúba a môj obdiv jej zostal. V tejto sérií sú postavy neskutočne veľmi prepracované a rôznorodé. Autorka sa sústreďuje na to, aby jej postavy vynikli, aby si ich čitatelia zapamätali aj po konci série a preto sa dosť sústredí na ich pocity a myšlienky a názory.

Kelsea cítila, ako v nej rastie hnev. Kypel pod fasádou pokoja, ktorú si udržiavala a ona ho vítala ako starého priateľa, čo po čase opäť klope na dvere. 


Čo sa týka deja, bolo to o dosť pomalšie ako predchádzajúce knihy a miestami celkom nudné. Striedala sa tam prítomnosť s minulosťou, čo bol zaujímavý nápad a skvelo skombinovaný a prepojený, ale bolo to vskutku dosť chaoticky napísané a miestami som sa strácala a nebola som si istá, kde sme a čo sa deje. Autorka však dáva čitateľovi možnosť spoznať aj postavy ako Lily. Páčilo sa mi, ako postupne rozprávala príbeh Rowa Finna, ktorý ma z tejto knihy zaujímal a držal najviac zo všetkého. U mňa má autorka obrovský obdiv na tom, ako dokázala fantasticky prepojiť jednotlivé postavy, ich osudy a stretnutia a aj také komplikované to dotiahnuť až do konca tak, aby to dávala zmysel. Táto kniha rozhodne nebola zlá, ale nebolo to ani to, čo som očakávala. Áno, bolo to záhadné, plné tajomstiev, akcie, bitiek a klamstiev, ale viac to bolo sústredené na minulosť a pocity postáv. Musím sa vyjadriť aj k tomu koncu. Pretože som čakala všeličo, len nie takéto malé sklamanie. Mojím očakávaním bol nejaký epický koniec, obrovská bitka, vojna, smrť. Rozhodne to však nebolo to, čo som dostala. Prišlo mi to dosť....pritiahnuté za vlasy....divné. Na jednu stranu to chápem, bolo to úžasne naplánované a premyslené, ale na druhú stranu to bolo dosť nezmyselné. Pretože táto séria mala skončiť nejako epicky, Kelsea mala všetkým vytrieť zrak, kruto pozabíjať svojich nepriateľov pomocou jej hnevu a vládnuť tvrdou rukou. Bohužiaľ. nie vždy sa nám očakávania splnia a týmto vytrela autorka aj Kelsea zrak mne. Ale nie až v tak dobrom slova zmysle.

Keď kladiete otázky do tmy bez tváre, vždy je na tom niečo hrozné. 

Znie to, akože to bolo totálne zlé? Nebolo. Osobne mám túto sériu rada a Kelsea je jedna z najlepších hrdiniek práve preto, aká je, ale ten koniec ma sklamal. Inak to bolo fantastické. Pre mňa toto zostáva jednou z najlepších fantasy, aké som čítala. Má to všetko, čo má dobrá kniha mať. Akciu, podvody, klamstvá, intrigy, kráľovnú, silnú hrdinku, skvelého kapitána stráže, tajomné postavy, ktoré vám nedajú spávať, ale pre mňa to proste nemalo dostatočne dobrý koniec.5 komentárov:

 1. Kniha nebola zlá a v podstate sa mi páčila, ale ten konoec pôsobil skôr ako úvod k novej trilógii...

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Mne sa kniha svojim spôsobom páčila a nebola vlastne ani taká zlá, len ten koniec pôsobil skôr ako taký úvod k novej trilógii...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To aj mne, mne len ten koniec nesadol, ale inak to bolo dobré :)

   Odstrániť
 3. Moc pěkná recenze :) Na knihu se chystám a jsem zvědavá, jak se autorka popere s koncem série :)

  OdpovedaťOdstrániť