sobota 9. decembra 2017

Wrap Up - November

Vianoce sú tu. Teda, čoskoro. November bol pre mňa veľmi hektický mesiac, a preto som prečítala len 3 knihy. Mala som totiž stužkovú, riadila som väčšinu príprav a posledný víkend boli ešte aj dozvuky, takže na čítanie a nič iné vlastne neostal čas. Dostala sa ku mne jedna úžasná pecka, jedna taká veľmi fajn knižka a jedno sklamanie. Tak tu sú.

Even the Darkest Stars - Heather Fawcett
Táto knižka bola v septembrovom FairyLoote a vyzerala neskutočne dobre. Tá obálka je absolútne krásna, ale nečakala som, že bude až takáto skvelá. Toto, dámy a páni, u mňa vyhralo titul Najlepšia kniha roka 2017.
Nečakala som to, čo som dostala. Čakala som niečo plné putovania, objavovania a dokonca som rátala s tým, že to bude miestami nudné. Dostala som však jeden akčný, magický, miestami temný príbeh, ktorý som si zamilovala od začiatku až po koniec so všetkým. Autorka nás hodí do príbehu o objavovaní hôr a miest v ríši, kde mladé dievča sníva o tom, aby bola Royal Explorer. Všetci od nej chcú úplne niečo iné, ale ona si stojí za svojím. Kamzin bola na počudovanie sympatická hrdinka, ktorá sa ničím nenechala odradiť a riadila sa vždy vlastným rozumom. Nebudem ich tu menovať po jednom, ale všetky postavy boli obdivuhodne spracované a vykreslené a napriek všetkému som si obľúbila asi každého. Boli hrozne realistickí a dalo sa s nimi súcitiť a vžiť sa do nich. A ten svet, o tom nehovorím. Bolo to krásne a magické. Doslova som si užívala, keď autorka opisovala tie zasnežené hory, tie výhľady. Bolo to tak pekne napísané, že som sa cítila priamo na tom mieste spolu s Kamzin. Autorka do príbehu dala asi všetko. Dej bol akčný, dynamický a úžasne premyslený a prepracovaný. Nechýbali tu magické tvory každého druhu - čarodejnice, draky, tvory z nočných môr nazvané fiangul. Navyše, bola tu líška ako domáce zvieratko. A draky, malé dráčiky, ktoré proste žili s ľuďmi a pomáhali im. Už len pre toto to proste chcete čítať. Draky ako domáce zvieratká! Hagrid by zdieľal moje nadšenie. Recenzia určite bude, lebo toto musíte čítať všetci.

Milk and Honey - Rupi Kaur
Táto knižočka na mňa dlho čakala v kindli a v jeden deň som si povedala, že si to teda prečítam nech vidím, čo na tom všetci vidia. Chyba. Nechcem povedať, že to bolo totálne zlé, ale nebol to môj šálok čaju. Nemám moc v láske poéziu. Táto knižka však bola zaujímavá. Miestami. Niekedy bola aj veľmi pravdivá, ale na mňa príliš smutná, depresívna a plná neskutočnej bolesti a žiaľu. To nie je nič pre mňa ani keď som mala menšiu depku. Neviem, možno je to len na mne, ale mám pocit, že to nie je až také výnimoční, ako všetci tvrdia. Podľa mňa hentak spísať pocity dokáže každý druhý človek, ktorý trpí nejakou hlbšou depresiou. Rozhodne som z toho nepadla na zadok ako zvyšok knižného sveta a neviem, či sa chcem púšťať do autorkinej druhej knihy, ktorý vyšla niekedy tento rok tuším. Ale fakt ma to mrzí.

We Are Okay - Nina LaCour
O Nine som už predtým počula, ale nikdy som od nej nič nečítala. Chyba! Prečo som po nej nesiahla už skôr? Neberte to tak, že toto je nejaké neskutočne zlomové dielo, ale mne sa to veľmi páčilo. Nina píše pútavo, takže vás rozhodne donúti to čítať. Toto bolo naozaj dobré. A brutálne smutné. A veľmi pekné. Tu vidíte, ako jednoducho sa môže pokaziť vzťah s blízkym človekom, ako rýchlo môže skončiť dlhoročné priateľstvo, len kvôli nejakej blbej chybe. Páčilo sa mi, aké to bolo smutné a surové a páčili sa mi úvahy a myšlienky hlavnej hrdinky, ktoré nemali ďaleko od pravdy. Pre mňa veľmi zaujímavý príbeh o strate, o vysporiadaní sa s minulosťou, o láske, o druhých šanciach a rodine, ktorá nekončí len krvou. Ale toto je taktiež ten typ knihy, ktorú budete buď milovať alebo nenávidieť. Takže si radšej dvakrát rozmyslite, či ju chcete čítať, aby ste potom neboli sklamaní.

5 komentárov:

 1. Z vyššie uvedených kníh som neprečítala ani jednu, ale na tú prvú sa už rozhodne chystám a tú druhú asi oželiem... Ale ak budeš mať niekedy chuť na poéziu, skús možno The Princess Saves Herself in this one. Ako ono to nie je veľmi pozitívne, teda v podstate je, a je to trošku depresívne, ale mne sa to veľmi páčilo.
  No a to posledné - už som o tom počula, ale vždy mi to pripadalo ako taká klišéoidná kniha akých je na knižnom trhu na tucty.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tú prvú rozhodne prečítaj! :) Keď príde na poéziu, tak tomu skúsim dať šancu, ale to sa nestáva tak často, takže uvidíme :)
   Veď v podstate aj bola, ale niekedy človek potrebuje presne takú knihu, aby si poriadne oddýchol :)

   Odstrániť
  2. Tak ja som nedávno čítala niečo podobné klišéoidné. Drumline. Neviem, či si to čítala?

   Odstrániť
  3. O tom som ani nepočula :D aké to bolo? okrem toho že klišoidné :D

   Odstrániť
  4. Vieš čo, prekvapivo sa mi to páčilo. Taká oddychovka, ale buďme realisti. Kniha bola oveľa lepšia, keby hlavný hrdina nechcel hlavnej hrdinke skočiť do nohavičiek hneď na začiatku, ale aspoň o päťdesiat strán neskôr. :D (Určite by to bolo aspoň trochu osviežujúce.)

   Odstrániť