nedeľa 31. decembra 2017

Hitparáda kníh 2017


Ďalší rok za nami a ja sa nestíham čudovať, ako rýchlo to letí a mne to už ťahá na dvadsiatku. Rok 2017 bol pre mňa, čo sa týka kníh a blogu, trochu chudobnejší. Prečítala som dokopy 63 kníh, čo bolo 21 954 strán dokopy. Moje priemerné hodnotenie sú 4 hviezdičky a najdlhšia kniha bol Lord of Shadows. Do rúk sa mi dostalo množstvo fantastických titulov, o ktorých sa dozviete práve v tomto článku. Bude aj zhrnutie celého roka, ale to tak zajtra pozajtra. Užite si posledný deň roku, strávte oslavy Nového roka s vašimi blízkymi a zabavte sa.

Najväčšie sklamanie
Lord of Shadows (Cassandra Clare) 
Mám rada Tieňolovcov a Cassandru Clare a Lady Midnight som totálne milovala. Ale toto, toto rozhodne nie. Áno, malo to aj svetlé momenty, ale väčšina knihy bola brutálne nudná. Cassandra tam riešila takí hlúposti. Celá kniha mi pripadala ako jedna nepodarená telenovela, pretože stále sa riešili len hlúpe vzťahy a kto koho miluje, a nemal by ho milovať, a koho by mal milovať, a ako to vyriešia s týmto obrovským problémom lásky. Who cares, že svet bude čoskoro zničený, riešme predsa vzťahy, tie sú oveľa dôležitejšie. Ako vážne Cassie, toto si trochu prestrelila. Stále je to však fajn kniha, ale nie taká ako Lady Midnight. Koniec bol podarený a rozhodne nebol sklamaním, ale zvyšných 700 strán totálne o ničom. Sorry.

Najnapínavejšia kniha 
Netvor je zver (Peternelle van Arsdale) 
O tejto geniálnej knižke s krásnou obálkou ste už určite počuli. A ja som ju sem nemohla nedať. Pretože toto bola jedna veľká, pekná, magická rozprávka plná napätia. Po celý čas som bola zvedavá, ako to skončí, kto je netvor, kto sú Požieračky duší, ako sa malá Alyssa so všetkým vysporiada. Táto kniha mi vyrazila dych už na začiatku, koniec bol síce trošku slabší, ale stále to je jedna z najlepších kníh tohto roka a ja si chcem od autorky prečítať ešte niečo. Bolo to neskutočné a úžasné a ja nemám viac slov na vyjadrenie.


Najakčnejšia kniha 
Six of Crows (Leigh Bardugo) 
Myslíte, že to nebude akčné, keď sa partička kriminálnikov vláme do najviac stráženého väzenia? Čo vám poviem. Kaz Brekker je láska, ktorá vás sprevádza touto knihou plnou neskutočného nebezpečenstva, akcie, temnoty, pomstychtivých idiotov a tak ďalej a tak ďalej. Určite ste o tom už počuli.
Poušť v plamenech (Alwyn Hamilton) 
Tu už anotácia sľubuje knihu nabitú obrovskou akciou. Mladá Amaní túži zdrhnúť z bohom zabudnutej dediny v púšti a strieľa miliónkrát lepšie ako niektorí skúsení vojaci. Takže keď zdrhne na magickom koni s fešákom po boku tak sa doslova rozpúta divoká akcia v púšti, akú by ste vôbec nečakali. Navyše tam číha množstvo temných, strašidelných, krvilačných bytostí, ktoré človeka bez váhania zabijú a nočné mory sa stávajú skutočnosťou. Takže hej, začiatok je divoké putovanie púšťou, ale druhá polovica je neskutočne akčná jazda.

Najromantickejšia kniha 
When It's Real (Erin Watt) 
Toto bolo celkom neplánované čítanie, ale vôbec ho neľutujem. Tieto dve tety píšu totálne geniálne a z takéhoto jednoduchého príbehu spravili niečo, od čoho som sa nemohla odtrhnúť a doslova mi to nedalo spávať, kým som to nedočítala. Príbeh o obyčajnom dievčati a slávnom chlapcovi si získal moje srdce od začiatku a ja sa teším, keď si raz dám re-reading. Pretože toto je jeden skvelý príbeh o láske, priateľstve, spoznávaní samého seba.
Polibek v New Yorku (Catherine Rider) 
Táto knižka bola jedna sladká hlúposť, ktorú by ste za obyčajných okolností odsúdili. Lenže bolo to úžasne vianočné, plné snehu a vianočného New Yorku. Dvaja ľudia sa náhodou stretli, obaja čerstvo po rozchode, vedení len hlúpou knihou a nudou sa pomaly spoznávajú a tak isto spoznávajú aj čaro New Yorku. Bolo to veľmi vtipné, pekné, skvelo napísané a vskutku zaujímavé. A hlavne vianočné.

Najzábavnejšia kniha
P.S. I Like You (Kasie West) 
Knihy od Kasie West sú všetky neuveriteľne vtipné a plné trapasov. Táto teta vie písať veľmi dobre a ja som jej znovu hltala každé jedno slovo, pretože sa to čítalo tak dobre a rýchlo. Keď si to tak vezmete, tak je to hrozné klišé. Dievča si píše s nejakým tajným ctiteľom lístočky v škole a ona netuší, kto to je. Len vie, že tento chlapec jej rozumie ako nikto iný. Preto sa snaží zistiť, kto to bol. Je to hrozne predvídateľné a myslím, že hneď uhádnete, kto to je. Ale bolo to brutálne oddychové, veľmi milé a sladké a priam stvorené na ľahké čítanie. Aj takéto knižky majú svoje čaro.


Najlepší námet
Divoká píseň (Victoria Schwab) 
Použiť hudbu ako vražedný nástroj? Prečo nie? Victoria sa na to podujala a spracovala to geniálne. Netvor, ktorý netúži byť netvorom a dievča, ktoré je dcérou najväčšieho bossa týchto príšer. Táto skvelá dvoja vás sprevádza týmto zaujímavým temným príbehom, plným tajomstiev, nenávisti a krviprelievania, ktoré sa nedá zastaviť. Toto je fantastické čítanie, ktoré si obľúbite vďaka tomuto úžasnému nápadu a sympatickým hrdinom, ktorí chcú len spraviť svet lepším miestom. Victoria to má premyslené a ja sa hrozne teším na dvojku.Najväčšie prekvapenie 
F*ck Love (Tarryn Fisher) 
Túto knižku som obchádzala hrozne dlho. Predsa len v názve je slova "láska" tak som ju považovala za nejakú romantiku, kde budú najprv spolu spávať a potom sa dajú dokopy a budú žiť spolu šťastne až do smrti. Omyl. Toto bol geniálny príbeh o dievčati, ktoré si nebolo isté, čo chce, muselo čeliť jednému neskutočne ťažkému rozhodnutiu, ktoré neovplyvnilo len jej život, ale aj životy ostatných jej blízkych. Bolo to úžasné, nemohla som sa odtrhnúť a navyše to bolo plné pekných myšlienok a hrdinka bola veľmi sympatická. Od tejto knihy som rozhodne nečakala to, čo som dostala.


Najemotívnejšia kniha 
Tisíc chlapčenských bozkov (Tillie Cole) 
Toto sa dá tiež považovať za prekvapenie. Vyzerá to ako obyčajná romantická blbosť však? Rozhodne to tak nie je. Táto kniha v sebe skrýva niečo oveľa, oveľa väčšie ako len romantický príbeh. Poppy bola najčudnejšia a najzaujímavejšia hrdinka, s akou som sa stretla. Mala úžasný pohľad na svet, vo všetkom zle videla aj niečo dobré a tešila sa z každej maličkosti. Napríklad z kvitnutia čerešní. To dievča si získalo aj moje srdce, nie len Runeho. Autorka v tomto príbehu ukryla krásne myšlienky a neskutočne silné postavy, ktoré si zamilujete. Ja som tu revala ako najatá, keď som to dočítala. Fakt. Prečítajte si to, bez väčšieho zisťovania o čom to je.

Najoriginálnejšia kniha 
Niečo viac (Patrick Ness) 
S takouto knihou ste sa ešte nestretli. Hlavný hrdina totiž na začiatku umrie, ale zrazu sa zobudí úplne niekde inde. A potom musí zistiť, prečo neumrel a čo sa vlastne stalo. Lenže tento svet je zvrátené a kruté miesto a on zistí, že nie je všetko také ružové, ako sa na prvý pohľad zdalo. Nemôžem vám toho veľa povedať, lebo práve o tom je táto kniha. Ocitnete sa niekde, kde nič neviete, nič nepoznáte a spolu s hlavným hrdinom všetko zisťujete. Pretože si ju jednoducho zoberte a prečítajte a potom zistíte, prečo tieto tajnosti. Veď viete, že sklamaní nebudete, lebo Ness je majstrom svojho slova.


Knihy roka 
Dear Life (Meghan Quinn) 
Nemohla som dať jednu, sorry. Dear Life bola knižka, o ktorej som nikdy predtým nepočula. Ale pre mňa to bola asi najlepšia kniha, akú som kedy čítala, pretože to bolo také silné. Ešte dlho som nad ňou premýšľala a doteraz som neprestala. Stretávate sa so 4 ľuďmi, ktorí sú totálne odlišní, nepoznajú sa, ale všetci majú jednu vec spoločnú. Sú nejakým spôsobom zlomení životom. A tu sa to všetko začína. Toto sú neskutočné príbehy o strate, priateľstve, láske, nádeji, snoch a vlastne je to plné absolútne všetkého. A je to krásne. Fakticky si to musíte prečítať. Navyše, pre zlomených ľudí mám slabosť.
Even the Darkest Stars (Heather Fawcett) 
Toto je asi moja najobľúbenejšia kniha tohto roku. Je to plné mágie, objavovanie, dobrodružstva, hôr, hviezd, tajomstiev a sympatických postáv, ktoré si neskutočne zamilujete. A malých domácich dráčikov!!!!! Toto je kniha o plnení snov, o mladom dievčati, ktoré si zaryto ide za tým, čo chce a vyberie sa na jednu divokú výpravu, ktorá ju zmení. A je to akčné, nebezpeční, plné temných tajomstiev a príšer. Jednoducho niečo, čo si niekto ako ja zamiluje. Moje nadšenie totiž stále pretrváva.

Séria roka 
Kronika strateného impéria (Majka Danihelová) 
Toto som tu nemohla nespomenúť. Majka mi dala totiž znovu možnosť prečítať si jej sériu, tentokrát už aj s druhým dielom, ktorý dokončila. A poviem vám, že sa rozhodne máte na čo tešiť, pretože toto je jedna z najlepších fantasy. Majka nás vezme do úplne nového sveta s novými zákonmi a zvykmi, kde ľudia nevítajú cudzincov láskavo, ale hlavná hrdinka zistí, že po celý čas tí ľudia žili s páskou cez oči. Je to neskutočne premyslené, úžasne napísané a plné akcie a tajomstiev, Meggie je navyše veľmi sarkastická a divoká a robí si, čo uzná za vhodné, nehľadiac na ostatných. Toto si prečítajte, ak dostanete tú možnosť, pretože vás môžem ubezpečiť, že to neoľutujete.

4 komentáre:

 1. Vo väčšine kategórii sa zhodneme :) A som veľmi rada, že práve ja som ti odporučila knihu (Dear Life), ktorá sa ti toľko páčila, až si ju vybrala do knihy roka :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No nemáš inú možnosť, iba nájsť nejakú takú super aj na rok 2018 :)

   Odstrániť
 2. Zrejme by som sa už mala konečne pustiť do Patricka Nessa, po toľkých fantastických hodnotení za tento rok by sa to aj patrilo :)
  Skvelý článok :)

  OdpovedaťOdstrániť