piatok 3. novembra 2017

Wrap Up - Október

Prepáčte mi, že septembrový wrap up nebol, ale vôbec som nestíhala, vďaka škole. A teraz ho už písať nejdem. Ak vás to zaujíma, tak na Goodreads nájdete všetko, čo som prečítala a aj to, čo si o tom myslím. Teraz v okóbri sa to trochu ustálilo, ale stále to nie je tak, ako si predstavuje. Ale to asi nebude nikdy. V novembri neviem, ako budem na tom s príspevkami, recenziami, čítaním. Čaká ma stužková, ktorej vám určite napíšem nejaké moje dojmy a vlastne celkovo bude november hrozne divoký. V októbri som však prečítala 5 kníh a všetky to boli veľmi zaujímavé kúsky, ktoré si zaslúžia vašu pozornosť.

Nebo na dosah - Jandy Nelson
Jandy je pani spisovateľka s veľkým S, o tom niet pochýb. Konečne sme sa po niekoľkých rokoch dočkali prekladu jej prvotiny a ja som bola celkom spokojná. Čakala som niečo iné, ako som dostala. Čakala som niečo, čo mi zlomí srdce a roztrhá dušu. Bolo to rozhodne slabšie ako Slnko. Stále však v tejto knihe narazíte na sympatické postavy, aj keď hlavná hrdinka je ten typ, ktorý vám bude žrať nervy. Niekedy sa správala hrozne detinsky a neuvážene, na druhú stranu však nemôžete čakať zázraky od tínedžerky. Všetci sme takí boli. Samotný príbeh bol taký o všetko a o ničom. Autorka nám ukázala ako sa mladé dievča vyrovnáva so stratou blízkeho človeka a žiali, ako vystúpi z tieňa staršej sestry a začne robiť veci po svojom, ako vníma lásku, sver, rodinu. Pre mňa to bolo zaujímavé a Lenniene myšlienkové pochody boli skvelé a takisto aj tie básničky, ktoré to spestrovali. No a samozrejme by to nebola Jandy, keby tam nešupla 1-2 divné, výstredné postavy s extravagantnými koníčkami a vytvorila z toho tragikomický príbeh o hudbe, láske a strate. Recenzia už je na blogu.

Strieborný lev na oblohe - Annabel Pitcher
Moja sestra býva na kozubovej rímse, teda to, čo z nej zostalo je vskutku zaujímavý začiatok knihy a rozhodne vás na to čítanie naláka. A potom ešte ten skvelý zadok mačky a tie mačacie packy na boku. Ešte ste sa nestretli s príbehom, ktorý bol z pohľadu 10-ročného chlapca, ktorý stratil sestru, ktorú si ani nepamätal. Alebo áno? Vlastne na tom ani nezáleží. V tejto knihe je zobrazené množstvo problémov, množstvo postáv s úplne odlišnými názormi asi na všetko a stredobodom toho je život malého Jamieho, ktorý si zvyká na novú školu a nové mesto. A kamošku moslimku. Autorka sa s nami nehrala a zakomponovala do tejto knihy asi všetko - predsudky, pubertu, šikanu, stratu, alkoholizmus, rozvod, skvelé priateľstvo a úžasného kocúra Rogera, ktorý sa dá brať ako samostatná postava. Bolo to hrozne fajn, miestami vtipné, miestami smutné, veľmi pekné, ale nečakajte zázraky, pretože toto je taký fajn oddychový príbeh na jeden záťah, ktorý vás možno, ale len možno na konci rozplače. Pre mňa to bolo veľmi zaujímavé a Jamieho myšlienkové pochody boli skvelé a nevinné a ja to rozhodne odporúčam. Recenzia tiež na blogu.

Drž ma, keď padám - Miroslava Varáčková
Ďalší skvelý počin Mirky Varáčkovej. Viete, čo mám rada na jej knihách? Že píše realisticky. Sústredí sa na témy, ktoré sú vážne a smutné. O ktorých ľudia nehovoria a zakrývajú si pred nimi oči. Mirka vždy vytvorí silnú hrdinku s ťažkým životom a osudom. Páči sa mi, ako sú jej knihy o nádeji. O tom, ako sa človek dokáže vyhrabať aj z najväčších (sorry za výraz) sračiek. Kaťa bola ďalšia z tých postáv. Mladá baba, ako vy, ako ja, ktorá však nemohla chodiť na párty, užívať si život a túžiť po chalanoch. Mala iné starosti. Otca alkoholika, malú sestru, o ktorú sa musela postarať a ochrániť ju pred svetom. To dievča muselo príliš rýchlo dospieť, nahrádzať oboch rodičov a zabezpečiť aspoň ako-taký život svojej mladšej sestre. Pre mňa bol toto ďalší úžasný zážitok, ktorý ma donútil premýšľať. Toto bol jeden skvelý, silný príbeh o sile rodiny, priateľstva, lásky. O všetkých tých hodnotách, ktoré si ľudia čím ďalej, tým viac prestávajú vážiť. Páčilo sa mi, ako je to surovo napísané. Ako si Mirka nedáva servítku pre ústa a vykričí do sveta, to, čo sa môže diať za hociktorými dverami - vašim kamarátom, spolužiakom, susedom. Vykričala presne to, čo ľudia nechcú vidieť. Presne preto, sú jej knihy úžasné. Recenzia bude v najbližších dňoch na blogu.

Lucky in Love - Kasie West
Kasie West je také zlatíčko. Píše jednoduché, oddychové, miestami vtipné, romantické príbehy, ktoré vás zahrejú pri srdiečku a pomôžu vám, aby ste sa odreagovali. Jej knihy mám veľmi rada, pretože mi vždy tak sadnú. Lucky in Love je pomerne novinka, ale úprimne, čakala som niečo viac. Niečo lepšie. Hlavná hrdinka bola hrozne hlúpa a naivná a neskutočne mi liezla na nervy svojím detinským správaním. Ostatné postavy boli len také meh. Proste také, že vám je úplne jedno, čo sa s nimi stane. Nedalo sa s nimi stotožniť. Príbehu chýbala tá "šťava" jej iných príbehov, ktoré sa čítali samé. Toto bolo pomalé, miestami nudné a nezaujímavé. Nedokážem ani vyjadriť svoje sklamanie a dúfam, že toto bol len taký jeden krôčik vedľa, pretože Kasie píše geniálne a nechcem prestať čítať jej knihy.

Poušť v plamenech - Alwyn Hamilton

Začiatok bol super. Potom sa celý dej trochu spomalil, bolo tam veeeľa putovania a miestami to bola nuda, ale čítalo sa to dobre, takže to bol najmenší problém. Amaní bola jedna z najsympatickejších hrdiniek, mala pekne podrezaný jazyk a vedela strieľať ako nikto. Tak bodaj by ste si ju neobľúbili. Jin bol geniálny, so skvelým humorom a oni dvaja dokopy sú úžasní. Totálne ich shippujem a dúfam, že skončia spolu.
Autorka napísala skvelý príbeh. Poslala nás doprostred horúcej, nebezpečnej púšte, ktorá má tisícky nástrah a ani sa nenazdáte a môžete zomrieť. Všetko to spestrila príšerami ako ghúlovia, ktorí číhali v každom tmavom kúte. Bolo to akčné, miestami dosť temné a strašidelné, ale veľmi dobre spracované a napísané a ja som úprimne zvedavá, čo si pre nás autorka pripraví v pokračovaní, lebo tu vytvorila jeden skvelý svet, kde ľudia musia neustále bojovať o prežitie. A navyše, vo veľmi málo príbehoch sú džinovia, takže je to ohromne zaujímavé. Bolo tam plno príbehov, mýtov a legiend, ktoré hlavných hrdinov neustále sprevádzali. Toto bola skvelá fantasy jazda a neviem sa dočkať ďalších kníh.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára