pondelok 30. októbra 2017

Strieborný lev na oblohe


Autor: Annabel Pitcher
Originálny názov: My Sister Lives on the Mantelpiece
Počet strán: 224
Rok vydania: 2017
Vydavateľstvo: Slovart

Jamie sa práve nasťahoval do nového domu s otcom a staršou sestrou Jasmine. Dvojička Jasmine Rose zomrela pred piatimi rokmi pri teroristickom útoku. Rodičov zachvátil neopísateľný žiaľ a Jasmine si dala pírsing všade, kam sa len dalo, zafarbila si vlasy naružovo a prestala jesť. No Jamie celý ten čas nevyronil ani slzu. Rose je preňho len hmlistou spomienkou. Neutápa sa v smútku, radšej sa venuje svojmu kocúrovi Rogerovi, tričku Spidermana, čo dostal k narodkám, a tomu, ako pred otcom utajiť svoju novú kamošku Sunyu. Zároveň tajne dúfa, že sa k nim vráti mama, ktorá ich bez slova opustila pred pár mesiacmi. Keď natrafí na reklamu na novú reality šou, verí, že toto je jediný spôsob, ako dať rodinu raz a navždy dokopy.

Pred nie tak dlhou dobou vyvolali Kečupové oblaky na Slovensku celkom rozruch. Ja som si Annabelin štýl zamilovala a jej kniha mi doslova vytrhla srdce z hrude a ešte dlho som o nej premýšľala. Bola aj jej prvotina rovnako dobrá?

Viete, čím bola táto kniha výnimočná? Je písaná z pohľadu 10-ročného chlapca, ktorý má celý život pred sebou a mnohým veciam ešte nerozumie. Jamie bol neuveriteľne zaujímavou postavou. Bolo veľmi ťažké vžiť sa do chlapca, ktorého opustila mama, stratil sestru, na ktorú si vôbec nepamätá, jeho otec stále žiali a jedinou normálnou vecou v jeho živote je jeho kocúr Roger. Ešte som sa nestretla s knihou, kde by bol hlavný hrdina taký mladý. Preto bolo zaujímavé sledovať jeho myšlienkové pochody, ktoré dospelému človeku prídu ako blbosti. Nevedel totiž ešte nič o svete, ani o strate. Jeho jediná starosť bola vyrovnať sa s novou školou, s tým, že sa chce kamošiť s moslimkou, čo by jeho otec neschválil a všetko, čo riešil, bolo zapadnutie do kolektívu, aby nebol ten čudný nový chalan. Jamie však miestami čudný bol, to však nie je zlé. Jas bola hrozne super, sympatická, milá, trochu rebelka, ale stále svojho brata ľúbila nadovšetko. Ich otec by sa tu dal považovať za toho "záporáka". Autorka totiž na ňom krásne znázornila aj chybu dnešnej spoločnosti - predsudky. Jeho otrasná nenávisť k moslimom bola priam až nechutná počas toho čítania, pretože bolo vidno, že ho nezaujímalo, že sú aj dobrí, milí a slušní. Podľa neho bolo všetko len čierne a biele. Nič medzi.

Sedím na poduške pri okne a Roger pradie. Vie, že dnes je dobrý deň. Hviezdy žiaria ešte jasnejšie ako inokedy a vyzerajú ako stovky sviečok na čiernej narodeninovej torte. Aj keby som ich mohol sfúknuť, neprial by som si nič iné. Dnešok bol dokonalý.  


Čakali by ste, že toto bude kniha čisto o strate blízkeho človeka. Ale smola. Ocenila som, že sa autorka sústredila na viaceré aspekty dospievania a nie len na tú stratu, ktorá tu bola skôr takým vedľajším bodom, ktorý to len spestroval. Jamiemu proste nemohol chýbať niekto, koho si vôbec nepamätá. Práve preto to bolo zaujímavé. V pochmúrnej dobe sa on vysporiadával s normálnymi problémami malého chlapca. Dej bol zaujímavý, aj keď taký pomalší. Kniha bola zameraná hlavne na Jamieho myšlienky a názory a pohľad na svet, preto nemôžete čakať nejaké zázraky. Annabel krásne zobrazila priateľstvo medzi deťmi, ktoré si neuvedomujú, či povedali niečo zlé a škaredé a urazili toho druhého a vlastne potom hľadajú spôsob, ako to odčiniť. Bolo to hrozne zlaté. Úžasné bolo aj to, že autorka ukázala naivne zamilované pätnásťročné dievča. Takisto sa hrdinovia museli vysporiadať so zmenami po rozvode a otcom, ktorý sa o nich ani nestará, pretože stále žiali za mŕtvou dcérou. Annabel Pitcher píše fakt dobre a jej príbehy sú smutné a dosť vás zasiahnu, ale tomuto niečo chýbalo. Niečo, čo by mi totálne zlomilo srdce, ako to bolo pri Kečupových oblakoch. Koniec bol však dosť smutný a mala som slzy v očiach, pretože to nikto nečakal a to je niečo, čo sa cení. Keď vás autor dokáže takto prekvapiť.

Z nejakého dôvodu som si spomenul na knihu, ktorú som si omylom vypožičal v knižnici a mal som pocit, že som jedinečný a výnimočný, nie celkom ako zázrak, ale ani nie tak ďaleko od neho. 

Odporúčanie na záver: nečakajte zázraky. Proste si zoberte túto knihu do ruky, nečakajte nič, len čítajte, ponorte sa do príbehu, nechajte Jamieho a Jas nech si vás omotajú okolo prsta a prežívajte s nimi tento jedinečný príbeh. Číta sa to neuveriteľne ľahko a rýchlo, miestami je to vtipné, miestami smutné a práve preto si to zamilujete. Pre tú jednoduchosť a veľmi pekné myšlienky. Stále je to však príbeh 10-ročného chlapca, preto sa bude na svet pozerať inak ako my a bude sa vám to zdať detinské. Ale táto kniha taká mala byť.


Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovart
Na vás čaká Jamieho príbeh TU

2 komentáre:

 1. Super recenze! O této knize jsem teď slyšela z více stran a musím říct, že si mě nalákala zase o chlup víc :)
  Ono hlavně ten kočičí ocásek na přebalu...:P :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem! :) To som rada, že som ťa dokázala nalákať a naozaj jej skús dať šancu :)
   Ešte počkaj na tie packy, čo sú na boku strán :D :D

   Odstrániť