piatok 13. októbra 2017

Nebo na dosah


Autor: Jandy Nelson
Originálny názov: The Sky is Everywhere
Počet strán: 304
Rok vydania: 2017
Vydavateľstvo: Slovart

Sedemnásťročná Lennie je klarinetistka (vcelku dobrá), prezývajú ju John Lennon (nenávidí to), je posadnutá Búrlivými výšinami (prečítala ich 23-krát) a nedávno jej zomrela staršia sestra Bailey. Mala by smútiť a vyrovnávať sa so sestrinou smrťou, ona sa však zamiluje až po uši. A rovno do dvoch chalanov naraz. Toby je skejter a sestrin exfrajer, ktorý ako jediný chápe jej žiaľ. Joe je nový chalan na škole, plný elánu, schopný vytiahnuť ju zo zabehnutých koľají a katapultovať do nebies. Aby toho nebolo málo, Lennie sa do života pletie rodina: päťkrát rozvedený strýko a babka, ktorá kreslí podivné zelené ženy a pestuje afrodiziakálne ruže. Príbeh Lennie je totálne šialený a neopakovateľný, plný epických prešľapov a kolosálnych trapasov, tínedžerskej lásky i nepredstaviteľného smútku. Povinná jazda pre každú babu, čo sa už niekedy zamilovala až po uši a pre každú fanúšičku Greenovej Aljašky a Chboskyho Charlieho!


Nepochybujem, že ste už počuli o knihe Dám ti aj slnko, ktorá vyšla pred pár rokmi. Kúsok po nej mala vyjsť aj druhá kniha tejto autorky, ale nakoniec sa to pár rokov neustále odkladalo. Konečne sme sa však dostali a Nebo na dosah je naozaj na dosah.

Hlavná hrdinka Lennie bola sympatická, ale zároveň mi brutálne liezla na nervy. Správala sa otrasne detinsky a jej pocity menejcennosti ma fakt vytáčali. Stále len Bailey bola lepšie a bla bla bla Bailey. Ale vezmime si to tak, že mala sedemnásť, stratila sestru, nikdy nepoznala mamu a navyše tu boli dvaja pekní chalani + puberta, kde človek nevie, čo chce, nevie ani kto je a čo by mal robiť a vôbec nevie čo je správne, tak úplne chápem jej rozpoloženie a myšlienkové pochody. V puberte sme sa tak správali asi všetci. Toby mi pripadal hrozne nezaujímavý, ničím výnimočný a správal sa ako idiot. A hlavne sa choval hrozne nerealisticky po tom, čo mu umrela frajerka. Naopak Joe mi sadol hneď na začiatku a žrala som každú scénu s ním, každý jeho vtip, pohľad, čokoľvek. Takisto mal však chvíľky, kedy by som mu najradšej čosi otrieskala o hlavu, aby sa spamätal a správal sa na svoj vek. Lenniena rodina bola skvelá zmes všetkých divností a výstrelkov a bolo hrozne vtipné sledovať ich bežný deň v domácnosti.

Cítim sa ako vo zveráku. Ani jedna z nás nevie, čo s tým, o čom nehovoríme, ani s tým, o čom sa rozprávame. 


Čo sa týka príbehu, čakala som niečo podobné ako bolo Slnko, čo mi zlomí srdce a vyrazí dych. Napokon som dostala niečo úplne iné. Nemôžem povedať, že to bolo zlé, ale Slnku sa to určite nerovnalo. Samotný príbeh bol taký o všetkom a o ničom. Čítal sa neuveriteľne dobre, ale nedialo sa tam nič také extra vážne alebo netypické. Autorka nám ukázala, ako sa mladé dievča vyrovnáva so stratou blízkeho človeka a žiali, ako hľadá novú chuť do života, ako vystúpi z tieňa staršej sestry a začne robiť veci po svojom, o tom, ako vníma svet bez matky a teraz už aj bez sestry, ktorú milovala, ako chápe lásku a snaží sa uctievať si sestrinu pamiatku aj napriek tomu, že je až po uši zamilovaná a po dlhom čase aj šťastná a ako berie svoju rodinu a časom pochopí skutočné hodnoty, na ktorých záleží. Lennie spravila veľmi veľa blbostí, ktoré neskôr ľutovala, ale to bol viacmenej zámer tejto knihy. Ukázať človeka, ktorý prežíva smútok a stratu a musí sa naučiť žiť ďalej a ignorovať ľútostivé pohľady ľudí. Pre mňa mala Lennie hrozne zaujímavé myšlienkové pochody a ja som sa veľmi rada ocitala v jej hlave, ktorá bola totálny chaos. Bolo to plné krásnych myšlienok a citátov. Navyše, kniha bola perfektne spestrená Lennienými básničkami alebo útržkami nejakých jej výkrikov do tmy, ktoré písala na rozličné veci - tégliky kávy, papieriky od žuvačiek, na strom - a nechávala ich na rozličných miestach. To knihe dodalo na nezvyčajnosti a originalite, ktorú som ja veľmi ocenila.

Moja sestra bude umierať znovu a znovu po celý zvyšok môjho života. Zármutok je tu natrvalo. Nepominie. Stane sa vašou súčasťou a bude vás sprevádzať na každom kroku, pri každom nádychu. 

Jandy Nelson má talent na to, aby svoje príbehy úžasne spestrila a tu to nebolo inak. Pridala sem matku bádateľku, ktorá ich opustila a nikto o nej poriadne nerozpráva, strýka a starkú s extravagantnými koníčkami a vznikol z toho tragikomický príbeh o láske, strate a hudbe, ktorá v Lennienom života zohráva veľmi dôležitú úlohu. Jandy Nelson vie písať a fakt dobre, ale ja osobne som od tejto knihy čakala niečo viac. Aspoň že mi to bude ľúto alebo budem mať zlomené srdce. Aspoň koniec bol blízko k tomu, aby sa niečo zlomilo. Jandy to však vie aj lepšie, tak či tak som si ale túto knihu veľmi užila.


Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovart
Vy môžete nebo objaviť TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára