nedeľa 3. septembra 2017

Wrap Up - August

Leto za nami, ubehlo veľmi rýchlo a ja som ho ani poriadne nemala. V pondelok zas a znova zasadneme do školských lavíc, podaktorí už naposledy, kde budeme trpieť najbližších 10 mesiacov. Ale užívajte si študentský život, lebo až na celé doobedia v škole, skoré vstávanie a učenie je vlastne super a pracovať celý život určite nechcete. Za august som prečítala o jednu knihu viac ako v júli, takže moje konečne číslo je 5. Robím pokroky, nemyslíte?

Divoká píseň - Victoria Schwab
Od autorky u nás kedysi vyšiel ešte Archiv, ale to ma absolútne nelákalo kvôli skôr negatívnym recenziám. Teraz je toho však už viac a na to ostatné sú fakt dobré ohlasy. Divokú píseň som si všimla už dávno u zahraničných blogerov a boli na ňu skvelé ohlasy, tak hneď skočila do môjho wishlistu. Victoria to vie. Ovláda hru so slovami, s citmi čitateľa aj s príbehom. Vytvorila komplexný svet plný krvilačných príšer, ktoré sú kruté a otrasné a sú to presne tie príšery, ktoré deti očakávajú v skriniach. Lenže tu máme dve strany - jedna príšery zabíja a pre druhú v podstate pracujú. A tieto dve strany sa navzájom neznášajú a vlastne vojna nie je len kvôli ťažko dohodnutému prímeriu, ktoré očakávajú, že skončí. Hlavní hrdinovia - Kate a August boli veľmi sympatická dvojka. Kate je skvelá badaas hrdinka, ktorú síce budete chvíľu považovať za typickú daddy's girl, ale potom uvidíte, ako veľmi ste sa mýlili. Je vražedná, uštipačná, inteligentná a rozumná a vie veľmi dobre, čo chce. August je príšera, ktorá dokáže zabíjať hudbou. Ako niekoho napadne spraviť vražedný nástroj z hudby? Palec hore. Čo myslíte, ako to dopadne, keď sa cesty týchto dvoch stretnú? Celá kniha sa nesie v takom temnom duchu a miestami je to hrozne creepy. Je to skvelo napísané, plné akcie, napätia, tajomnosti a intríg a krvilačných príšer.

V znamení rubínu - Lyn von Nightlight
Ďakujem Majke, že som sa mohla stať jednou z jej beta readerov. Nejdem vám toho veľa prezrádzať, pretože toto nie je finálna verzia príbehu. Malo to trošičku pomalší rozbeh, ale malo to svoj zmysel a po tom sa dočkáte niečoho fakt epického. Spolu s Meggie budeme objavovať ďalšie tajomstvá z toho sveta, pretože ich má mnoho a nie sú všetky tak úplne príjemné. Meggie je stále viac a viac drzejšia a svojskejšia, čo je fakt super, lebo Majka nejde s postavami ako ostatné YA knihy, že bude takmer celý čas rovnaká, ale hrozne sa mení, prispôsobuje, zvyká si, ale hlavne stále bez ohľadu na následky bojuje za to, čo chce. Sky je viac tajomný ako doteraz, ale absolútne geniálny a ďalšia láska môjho života. A tu oceňujem najmä, že sme mali možnosť vidieť svet a dianie očami viacerých postáv a počúvnuť si aj ich názory. Obrovským plusom je, že Majka nám ukazuje aj to, ako sa na to pozerá hlavná záporná postava, ktorá je, mimochodom, veľmi sympatická a fakt brutálna a veľmi jej fandím. Majka to všetko geniálne prepracovala, poprepájala a ja som len žasla, že čo ma tam čakalo. A ten koniec, to by vás v živote nenapadlo a ja chcem teraz pokračovanie.

F*ck Love - Tarryn Fisher
Toto som niky nečakala. Počula som pozitívne ohlasy, ale nečakala som, že by sa mi takáto kniha mohla tak veľmi páčiť. Tarryn Fisher je pani spisovateľka, pretože píše úžasne a nedovolí vám sa od knihy odtrhnúť. Bolo to brutálne, trošku pritiahnuté za vlasy, ale brutálne. Sympatické postavy, zaujímavá zápletka, ešte lepšie spracovanie a fakt pekné. Bolo to spracované neskutočne realisticky, pretože to, čo sa dialo Helene sa bežne deje v hlave ľuďom, keď sa zamilujú do nesprávneho človeka a nemôžu tomu pomôcť. Nechcú ublížiť svojim blízky, ale srdce povie niečo iné. Autorka krásne zobrazila práve boj rozumu a srdca, keď ste zaľúbení a bolo to vážne zaujímavé sledovať, ako sa Helena zachová. Bolo to silné, krásne, smutné, zaujímavé a pre mňa prekvapivo skvelé. Navyše je tu gigantické množstvo krásnych myšlienok, ktoré sú tak kruto pravdivé, že budete len prikyvovať a rozmýšľať nad tým trochu viac. O tejto knihe som rozmýšľala ešte veľmi dlho po dočítaní, pretože s ničím takýmto ste sa ešte nestretli a toto je doslova jedna z tých kníh, ktoré vám nedajú ani spať, lebo ich nepustite z hlavy.

When It's Real - Erin Watt
Paper Princess ma nikdy nelákala. Ale toto malo moju pozornosť dlho pred vydaním. Vyzeralo to, ako niečo viacmenej obyčajné a ničím výnimočné, ale zároveň niečím veľmi zaujímavé. A preto, keď to Neliss prečítala a páčilo sa jej to, tak som vedela, že sa do toho pustím skôr, ako som plánovala. When It's Real na vás bude pôsobiť ako obyčajný príbeh o láske. Hlavná hrdinka musí predstierať že chodí so slávnou celebritou, známym bad-boyom Oakleym Fordom. Spočiatku to pripadá klišoidne a príliš sladko, ale naopak je to geniálne. Hlavní hrdinovia sú veľmi vtipná dvojka, ako sa navzájom provokujú a doťahujú a je fajn, ako si k sebe časom a postupne hľadajú cestu. Najväčším plusom tejto knihy nie je príbeh ani originalita nápadu. Sú to práve tie komplexne prepracované postavy, ktoré sú zobrazené neskutočne realisticky a sú úplne iné, ako sa na plný pohľad zdá, skrývajú v sebe oveľa viacej. A tu to úžasne vidno, ako si k sebe ľudia dokážu nájsť cestu, ako sa postupom času otvoria jeden druhému. Takisto je tu skvelo zobrazený život takej obrovskej celebrity a to, ako nemá ani trošku súkromia, aké sú sociálne médiá otravné a nepravdivé a ako veľmi sa to ukazuje na jeho náladách a správaní. Bolo to vtipné, milé, zlaté a sladké a vôbec mi to nevadilo. Malo to pekné myšlienky, čítalo sa to dobre a dokázala som pri tom úžasne zrelaxovať.

Because You Love to Hate Me - Ameriie
Nechcela som byť sklamaná. Vážne som nechcela. Ale od tohto som čakala takú brutálnu pecku....a dostala som 13 príbehov, z ktorých bola väčšina totálne o ničom a vôbec nie villainy. Čakala som záporákov ako Levana alebo Amarantha - brutálnych, bezcitných, pomstychtivých, dychtivých po moci, ochotných spraviť čokoľvek, aby dostali, čo chcú. Nope, nope, nope. Táto kniha nič z toho neponúkala. Boli to poviedky, ktoré ukazovali dôvody, prečo to tí záporáci robia, prečo tak chcú moc, ale niektoré to ani neboli poriadne dôvody. Len narýchlo zbúchaná poviedka o niečom hroznom a strašnom, pričom to nebolo ani jedno, len trošku hlúpe. Ale nech to nie je všetko len zlé, tak taká Victoria Schwab alebo Adam Silvera napísali geniálne poviedky, presne také, aké som chcela od všetkých. Zlo všade, bez ohľadu na ostatné. Páčili sa mi aj dodatky od booktuberov a blogerov, lebo bolo zaujímavé vidieť ich názory na dobro a zlo a niektorí sa s tým naozaj pekne a originálne pohrali. Bohužiaľ, táto kniha je zatiaľ asi najväčšie sklamane tohto roka.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára