pondelok 18. septembra 2017

Falešný polibek


Autor: Mary E. Pearson
Originálny názov: The Kiss of Deception
Séria: Kroniky Pozůstalých
Diel: prvý
Počet strán: 368
Rok vydania: 2017
Vydavateľstvo: CooBoo

Království Morrigan je ponořeno v tradicích a příbězích o dávném světě, ale některé tradice princezna Lia nemůže překousnout. Například sňatek s někým, koho nikdy nepotkala. To vše pouze kvůli zajištění politického spojenectví.
Lia má všeho po krk a je připravena začít nový život. V den své svatby utíká do na míle vzdálené vesnice, kde se usazuje mezi obyčejnými lidmi a především dvěma záhadnými a přitažlivými muži – jedním princem, kterého si měla vzít, a jedním vrahem s úkolem jí zabít.
Obklopena tajemstvími a lžemi musí Lia odhalit nebezpečné skutečnosti, které otřesou celým jejím životem, zatímco se pomalu začíná zamilovávat do jednoho z dvou cizinců.


Ak sledujete zahraničnú blogosféru, som si istá, že ste o tejto knihe počuli už predtým. V zahraničí je táto séria celkom známa a miestami aj obľúbená. Pre nás je Mary E. Pearson neznáme meno, ale dovoľte mi predstaviť jej knihu. 

Hlavná hrdinka Lia je princezná. A má dohodnuté manželstvo, ktoré nechce, tak zdrhne do ďalekej dediny, aby začala nový život a možno našla lásku. Pripadá vám to statočné alebo hlúposť? Lebo v jej svete je to aj to aj to. Kráľovstvo žije podľa tradícií, takže podľa rodičov spravila hlúposť, ale z pohľadu mňa to bolo aj statočné vzoprieť sa tradíciam a ísť za svojím. Lia je sympatická hrdinka, o tom niet pochýb. Nie je to typická namyslená princeznička, ktorej starosťou sú šaty a plesy. Lia je inteligentná, šikovná, prefíkaná, múdra a nenechá si len tak skákať po hlave. Mala však aj chvíle, kedy sa správala totálne hlúpo a najradšej by som jej otrieskala tú knihu o hlavu. V knihe vystupujú takisto dve mužské postavy - vrah a princ. Obaja sú sympatickí, obaja vás niečím očaria a nebudete vedieť, kto je kto. Minimálne ja som to teda nevedela a tipovala som to úplne inak. Osobne si ma viac získal Rafe, ktorý mi prišiel omnoho sympatickejší a mal v sebe také to väčšie čaro. Vedľajšie postavy sú tiež obdivuhodne spracované a takú Pauline, Berdi a Gwyneth si určite obľúbite. A Komizar ma ako postava veľmi zaujal a verím, že sa z neho vykľuje niekto veľmi zaujímavý. Páčilo sa mi, ako boli všetky postavy spracované - boli osobité, rôznorodé a také výnimočne nevýnimočné. Jednoducho si žili svoje životy, ale prijali do nich spestrenie ako bola princezná na úteku. 

Konečně jsem chápala, co jsou to pomníky. Některé jsou z kamene a potu, jiné utkané ze snů, ale všechny hovoří o tom, na co nechceme zapomenout. 

Akonáhle otvoríte knihu, vyskočí na vás prekrásna mapka tohto sveta, ktorá je rovno na predsádke. Príbeh začína "akciou", potom sa to však upokojí a pomaličky rozbieha. Pre mňa to bolo miestami nudné, možno preto mi tak dlho trvalo prečítať tú knihu. Takisto som ju mohla odložiť a nevrátiť sa k nej aj dva týždne, jednoducho ma k tomu čítaniu nič veľmi neťahalo. Bolo pre mňa trochu ťažšie sa začínať a prežívať to spolu s hlavnou hrdinkou, netuším prečo. Týmto ale nechcem povedať, že to bolo zlé, pretože mne sa to veľmi páčilo. Bolo to veľmi zaujímavé, písané zo všetkých troch pohľadov, takže ste mohli sledovať nielen Liine myšlienky, ale aj vraha a princa, ktorí tiež mali svoje vlastné tajomstvá a problémy. Autorka si zobrala na plecia dosť ťažké bremeno, pretože vymyslieť takýto komplikovaný svet, všetky tradície, minulosť a miesta nie je jednoduché a spracovať to už vôbec nie. Podľa mňa to však spracovala veľmi dobre, aj keď to nebolo plné akcie. Úprimne, mne tam tá akcia chýbala, pretože by to tú knižku dosť oživilo, ale nakoniec sa dočkáte aj tej. Zatiaľ môžete v pokoji sledovať princeznú na úteku a všetky nástrahy, ktoré jej život pripravil a ktoré ju čakajú za každým rohom. Možno keby sa to menej točilo okolo toho jediného ľúbostného trojuholníku a viac okolo nebezpečenstiev, ktoré číhajú na Liu, tak je to lepšie. Druhá polovica knihy je však omnoho lepšia, niečo sa deje, tajomstvá sú odhalené a dozviete sa, ktorý z tých sympatických mladých mužov je princ a ktorý zabijak. Mne sa tento príbeh páčil aj napriek tomu, že sa niesol v takom pokojnejšom duchu a podľa mňa je to skvelý, priam brilantný začiatok sľubnej fantasy série, ktorú si fanúšikovia Trónu zo skla, The Orphan Queen a vlastne všetkých kníh o kráľovstvách a intrigách obľúbia. 

"Některé věci jsou trvalé."
Otočila jsem se k němu. "Vážně? A jaké?"
"Věci, na kterých záleží."
 

Autorka nás vezme do sveta plného intríg, tajomstiev a vojny kráľovstiev. Ukáže nám život obyčajného ľudu, keď im nad hlavou visí vojna kvôli princeznej, ktorá vo svoj svadobný deň zdrhla, aby sa vyhla manželstvu bez lásky. Pritom je to aj skvelý príbeh o snoch mladého dievčaťa a o nádeji na šťastný život. Lia vedela, čo je pre ňu dôležité a čo je v živote dôležité a presne tak sa aj zachovala. Pre mňa to bol skvelý zážitok a skončilo to veľmi zaujímavo, takže sa neviem dočkať pokračovania, ktoré by malo vyjsť tento rok. 


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem internetovému kníhkupectvu Pre Školy
Vy si ju môžete kúpiť TU

4 komentáre:

  1. Skvelá recenzia :) Na knihu sa chystám už dlhšie.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Skvělá recenze :) Samozřejmě na mém seznamu knížek, které chci číst, nemůže Falešný polibek chybět :)

    OdpovedaťOdstrániť