nedeľa 10. septembra 2017

Divoká píseň


Autor: Victoria Schwab
Originálny názov: This Savage Song
Séria: Monstra z Verity
Diel: prvý
Počet strán: 335
Rok vydania: 2017
Vydavateľstvo: CooBoo

Napínavé převyprávění příběhu Romea a Julie v temném městě Verity, kde najdete všechno, jen ne bezpečí… protože tohle místo ohrožují monstra, která se zrodila z násilí.
Kate touží být tak nemilosrdná jako její otec, který vládne Severní části Verity, nechává nestvůry potulovat po městě a vybírá od lidí peníze za jejich bezpečí. Po pěti letech na internátních školách se Kate konečně vrací domů a chce ukázat otci, že je stejně nelítostná jako on.
August chce být člověk. Ale není. Je nestvůrou, která dokáže krást duše pomocí hudby. Jeho otec řídí Jižní část města a snaží se chránit nevinné. August je jeho tajná zbraň.
Jejich město je rozdělené.
Jejich město se rozpadá.
A Kate a August jsou jediní, kdo chápou obě strany, jediní, kdo jsou schopní něco udělat. A přitom tak rozdílní… Ale jak se může člověk rozhodnout, jestli bude hrdina nebo zloduch, když je tak těžké rozlišit, co je co?


Lidé zabíjely příšery a příšery zase zabíjeli lidi v nekonečném kruhu třesků a kňučení, odporných začátků a krvavých konců. 

Victoria Schwab alebo V. E. Schwab sa u nás celkom preslávila jej sériou Archiv, na ktorú boli veľmi rôznorodé ohlasy a preto som ju nečítala. Nebola som si istá, či by sa mi páčila. Okolo knihy This Savage Song začal byť v zahraničí obrovský rozruch a po prečítaní anotácie som vedela, že ju čítať určite chcem. 

Hneď na začiatku sa stretávame s hlavnou hrdinkou Kate. Je to sympatické dievča. Ak jej teda neublížite alebo nie ste príšera. V tom prípade by ste sa mali mať na pozore. Kate bola badass, šikovná, inteligentná, ale niekedy sa chovala ako rozmaznané decko, ktoré sa skrýva len za meno svojho tatka a myslela si, že si môže čokoľvek dovoliť. Nemôžem však povedať, že som ju nemala rada, pretože mala. Podľa mňa je celkom ťažké si ju neobľúbiť. August Flynn je príšera, ktorá dokáže kradnúť duše pomocou hudby. Zaujímavé však? August však príšerou byť nechce. Je to veľmi milý, sympatický chlapec, ktorého, bohužiaľ, postretol smutný osud. Teraz, aj keď je mu to proti srsti, musí aspoň raz za čas niekoho zabiť a nakŕmiť sa. Osudy týchto dvoch sa stretnú a ani neviete ako, už len čakáte, či sa stanú priateľmi alebo sa navzájom zabijú. Páčila sa mi aj Augustova sestra Ilsa, ktorá pôsobila dosť zlomene, ale zároveň aj ako veľmi silná. Naopak Leo sa mi už od začiatku vôbec nepáčila. Na mňa bol príliš brutálny a nemilosrdný. Ale ako príšera bol vykreslený perfektne, pretože tak by sa mali príšery správať. Všetky postavy boli spracované obdivuhodne, ku každej ste si museli vytvoriť minimálne buď sympatie alebo nesympatie, inak to jednoducho nešlo. Victoria vie vytvoriť farbisté charaktery, pričom ste si vôbec nie ste istí, či ste ich správne odhadli. 

Někdo zmáčkne spoušť, odpáli bombu, svrhne autobus plný turistů z mostu a zanechá za sebou nejen střepiny, suť a krveprolití. Zůstavá ještě něco. Něco hrozného. Zpětný ráz. Reakce na všechen ten hněv, bolest a smrt. Přesne to byl Fenomén - bod zlomu. 

Táto kniha sa môže pýšiť sčasti originalitou a sčasti inšpiráciou z príbehu Rómea a Júlie. Hudba bola vždy považovaná za niečo, čo ľuďom pomôže v zlých chvíľach. A autorka teraz prišla s tým, že použila hudbu ako vražedný nástroj. To nenapadne len hocikoho a za to u mňa získala obrovské plus. Taktiež vytvorila úplne nový svet, ktorý je určite postapokalyptický, ale celkovo vytvorila novú mytológiu, kde sa príšery rodia z ľudských hriechov. Máme tu tri druhy príšer: korsajov, malchajov a sunajov. Všetci sú nebezpeční. Zároveň sú však odlišní, žijú úplne inak, zabíjajú úplne inak a lovia taktiež úplne inak. A číhajú na vás v každom temnom kúte. Stále to nevyzerá lákavo? Nevadí. Aj tak tomu dajte šancu, pretože dostanete jeden temný a creepy príbeh, ktorý si zamilujete. V celej knihe totiž panuje brutálne temná atmosféra, neviete, čo na vás kde vyskočí a akcie je tam až až. Navyše to je bez romantickej zápletky (aspoň zatiaľ), čo sa v súčasnosti v YA tak často nestáva. V knihe je dostatok akcie, bitky, krvavé scény, strašidelné scény a vlastne všetko, čo má dobrá knižka mať. Autorka píše naozaj pútavo a zaujímavo a aj keď máte pocit, že sa tam nič nedeje, tak verte mi, že aj to nič je podstatné, pretože autorka má svoje esá v rukáve, ktoré sa chystá použiť a rozhodne vás niektorými vecami prekvapí.

Byli to postavy z nočních můr, předivo, ze kterého se tkaly zvrácené příběhy před spaním, věci číhající pod matrací a v temném rohu skříně, obohacené o dvě řady tesáků a drápaté pazoury. 

Táto kniha bola pre mňa veľkým prekvapením. Nečakala som totiž, že ma až tak chytí a že to bude také akčné, zaujímavé, tajomné, napínavé, plné intríg a odporných tajomstiev a plné otrasných príšer z nočných môr. Nikdy neviete, čo vás čaká na ďalšej strane. A buďte radi, pretože potom by ste to už radšej ani nevedeli. Navyše sa kniha pýši krásnou obálkou, ktorá u vás v poličke bude vyzerať veľmi pekne. Ja tento zvláštny a temný príbeh rozhodne odporúčam a už teraz sa neviem dočkať pokračovania. 


Za knihu veľmi pekne ďakujem internetovému kníhkupectvu Megaknihy.
Vy môžete smrtiacu hudbu spoznať TU

4 komentáre:

 1. Táto kniha sa mi veľmi páčila, čítala sa skvele, nechýbala akcia ani vykreslenie nového sveta a použitie hudby a najmä huslí má aj u mňa veľké plus :D Už sa veľmi teším na pokračovanie :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Súhlasím :) No mne by bolo úprimne jedno, či tam sú husle alebo kľudne aj triangel, lebo sa hudbe moc nevenujem, ale nápad to bol skvelý :D

   Odstrániť
 2. Ja som rada, že sa autorka nesnažila násilne tam vytvoriť nejekú romantiku medzi hlavnými hrdinami. (Preto ma dojala tá česká anotácia, že prerozprávania Rómea a Júlie. Neviem, kde to tam videli. Ale čo sa čudujem, keď z Goblin kinga vo Wintersongu urobili Krála duchů.)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aj to neakutočne oceňujem, že tam nepchala zbytočnú romantiku :D Tak lebo znepriatelené rodiny no, tak už to bude Rómeo a Júlia, lebo inde sú asi vždy nejaké dve rodiny kamoši :D Král duchů? Vážne? Aká som len teraz rada, že som to čítala v originále :D

   Odstrániť