nedeľa 16. júla 2017

Odporúčam 6: Zlomené duše

Dear Life - Meghan Quinn 
Anotáciu nájdete TU.

Prečo?
No čo vám poviem. Mám proste slabosť na zlomené duše. To sa týka všetkých týchto kníh. Ale prečo si prečítať Dear Life? Rozpráva príbeh 4 ľudí. Odlišných ľudí, ktorí sa navzájom vôbec nepoznajú. Všetci však zažili nejakú tragédiu, život im celý čas hádže granáty pod nohy.  A tak je tu program, ktorý pomáha práve takýmto ľuďom. Táto kniha je úprimnou spoveďou mladých ľudí, ktorí potrebujú zistiť, ako sa v živote pohnúť ďalej. Pre mňa to bol silný zážitok. Bolo krásne, silné, neskutočné, smutné a doslova mi to rozorvalo srdce. Ešte ďalší týždeň som nedokázala čítať inú knihu, pretože som myslela len na toto. Stretnete štyri rôznorodé, realisticky spracované postavy, ktoré si zamilujete. Budete s nimi prežívať ich problémy a budete im priať to najlepšie, pretože všetci sú nejakým spôsobom zlomení životom. Toto je skvelá kniha o priateľstve, strate, láske, nádeji, snoch a o všetkom ostatnom. Verte mi, že to nepustíte z ruky. A nezabudnete na to nikdy.

Dear Nobody: The True Diary of Mary Rose 
Anotáciu nájdete TU.

Prečo? 
Pretože toto nie je plnohodnotný príbeh. Je to denník mladej baby. Je to krutá a surová spoveď mladého dievčaťa, ktorého život išiel parádne do s*ačiek (inak to povedať neviem, prepáčte). Pretože toto nie je príbeh o láske, nie je to umelo vytvorený denník plný zamilovaných myšlienok a naivných snov. Sú to len náhodné zápisky, výkriky do tmy, ktoré Mary Rose potrebovala zo seba dostať. Čo chce také mladé dievča od života? To, čo všetci v jej veku. Priateľov, lásku, prvý vzťah, spomienky a zážitky, zábavu. Lenže u každého to nedopadne rozprávkovo a čo potom? Budete sa cítiť osamelí, začnete mať depresiu, začnete robiť rozhodnutia, ktoré by vás za normálnych okolností ani nenapadli, siahnete po alkohole, drogách a už to ide pekne všetko z kopca, bojujete s celým svetom a vašim okolím, uzavriete sa do seba. Tento denník je silná káva, pretože sa to na nič nehrá, nie je to pohľad na svet cez ružové okuliare, ale krutá, odporná realita. Pre mňa to bol fakt silný zážitok a niekedy mi doslova behali po chrbte zimomriavky.

All the Rage - Courtney Summers 
Anotáciu nájdete TU.

Prečo? 
Táto kniha vo mne síce nezanechala pocity, aké mala, ale patrí sem. Pretože toto je ďalšia surová spoveď. Hlavná hrdinka vám bude pripadať hlúpa, pretože niekedy robí naozaj hlúpe rozhodnutia. Ale na tom nezáleží, pretože je to napísané tak, že jej budete veriť každé jedno slovo a uvidíte, že jej psychika je totálne narušená. Táto kniha je taktiež písaná v štýle rozprávania hlavnej hrdinky, nemá to žiadny extra obrovský dej, ale je to napísané geniálne a celá atmosféra knihy je taká, že to všetko vidíte pred očami. A nie je to príjemné. Takisto je tam veľmi odporne popisovaná šikana a znásilnenie a nie každému to môže byť príjemné, takže odporúčam skôr silnejším žalúdkom. Tento príbeh je krutý a fakt ťažký na emocionálnu stránku, ale ukazuje to, ako veci chodia v spoločnosti, ako vďaka známostiam alebo vyššiemu postaveniu dokážete ututlať všetko a aké stopy zanecháva taká traumatizujúca udalosť na človeku, ktorý niečo také prežil.

Girl in Pieces - Kathleen Glasgow
Anotáciu nájdete TU.

Prečo?
Lebo je to ďalší surovo a realisticky podaný príbeh. Znovu sa stretávame s dievčaťom, ktoré má totálne rozhádzanú psychiku. Lenže toto už nie je spoveď, ale príbeh. Príbeh o tom, ako Charlotte stratila totálne všetko a pomaly stráca aj seba. O tom, ako sa snaží postaviť na nohy z úplného dna. Čelí množstvu problémov, ktoré ju doslova vyčerpávajú. Toto je neskutočne silný príbeh o sebapoškodzovaní, o dievčati, ktoré je osamelé, sklamané, zlomené a hľadá vo svete svoje miesto a keď uvidíte, čím všetkým si musela prejsť, aby prežila zo dňa na deň, nebude vám to všetko jedno. Táto kniha obsahuje ďalší z neuveriteľne silných príbehov, ktorý vo vás niečo pohne a niečo vo vás zanechá. Donúti vás rozmýšľať a uvedomiť si veci. Musíte však rátať s tým, že sa hrdinka miestami správa totálne hlúpo, robí veci, ktoré sú úplne pod jej úroveň. Ale každý predsa robíme chyby a ju tie rozhodnutia sprevádzajú celým životom. Autorka navyše píše neskutočne pútavo a vy budete mať túto menšiu bichličku prečítanú veľmi rýchlo.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára