piatok 23. júna 2017

Tisíc chlapčenských bozkov


Autor: Tillie Cole
Originálny názov: A Thousand Boy Kisses
Počet strán: 328
Rok vydania: 2017
Vydavateľstvo: Ikar/Yoli

Rune pochádza z Nórska. Má päť rokov a nepáči sa mu, že sa musí s rodičmi presťahovať do Ameriky, kde jeho otec dostal prácu. Po príchode sa však zoznámi s rovesníčkou Poppy a jeho život je hneď ružovejší. Rodí sa medzi nimi hlboká náklonnosť, každú voľnú chvíľu trávia spolu, je z nich nerozlučná dvojica. Poppy však nadovšetko miluje aj svoju babku, ktorá jej pred odchodom na večnosť daruje obyčajný zaváraninový pohár plný papierových srdiečok. Má si na ne zaznamenať tisíc najkrajších bozkov, ktoré raz v živote dostane.
Prejde desať rokov a Rune sa s rodičmi – zasa nerád – vracia do Osla. S Poppy si sľúbia, že budú každý deň v kontakte. Ona sa však zakrátko odmlčí a záhadne kamsi zmizne. Neodpovedá na maily, nedvíha telefón. Čo sa stalo? Oklamala ho? Našla si niekoho iného? Veď sa predsa mali radi! Rune zatrpkne a zanevrie na celý svet. A keď po čase opäť prichádza do Ameriky, dozvedá sa pravdu. Tá sa mu však páčiť nebude...


Už viete, že s romantikou mám veľmi komplikovaný vzťah. Ale keď prišla táto kniha, o ktorej už len názov vypovedá, aké to bude sladké a klišoidné, tak ma niečím nalákala a rozhodla som sa jej dať šancu. Ako u mňa pochodila? 

Hneď od začiatku sa stretávame s našimi hlavnými postavami - Rune a Poppy. Rune sa prisťahoval a odvážna Poppy sa s ním zoznámi. Nezdieľa jej nadšenie, ale to sa čoskoro zmení. Príbeh začína, keď majú päť rokov a pekne postupne chronologicky to pokračuje ďalej. Rune ma neočaril tak, ako mal. Bol zlatý, milý aj všetko, ale nevytvorila som si k nemu nejaký extra silný vzťah, ale  mala som ho rada. Naopak Poppy sa mi veľmi páčila. Bola neskutočne zaujímavá, jej pohľad na svet ma fakt očaril, aj to ako videla v každej maličkosti niečo dobré, ako milovala svet a život bez ohľadu na jeho zlé stránky. Doslova som hltala jej myšlienkové pochody a názory. Páčilo sa mi aká bola zasnívaná, ako si dokázala užívať život, každú jednu chvíľu, aká bola šťastná a energická a plná nádeje. Miestami som jej aj rozumela a vedela som sa s ňou stotožniť. Na jej osobnosti autorka odviedla priam skvelú prácu. A vlastne všetky postavy boli vykreslené neuveriteľne živo a asi každého som si kvôli niečomu obľúbila. 

"Som dievča, ktoré vstáva skoro ráno, aby videlo východ slnka. Som dievča, ktoré chce v každom vidieť niečo dobré, to, ktoré nadchýna pieseň inšpirovaná umením. Som to dievča, Rune. To, ktoré čaká vonku v daždi len na to, aby videlo dúhu." 

Táto kniha je jedna z tých, ktoré budete buď milovať alebo nenávidieť. Ja som rozhodne nečakala, že budem patriť k tým prvým. Len ako začať? Autorkin štýl písania bol fantastický, hltala som jej každé slovo. Bolo to plné neskutočne pekných myšlienok a citátov. A bolo to plné lásky a romantiky, sladký príbeh, ktorý bude spočiatku vyzerať ako všetky ostatné. Dvaja sa ľúbia, našli sa, sú si súdení. Prečo to rozťahovať na 300 strán, keď to mohlo mať oveľa menej? Poviem vám prečo. Autorka prišla s takým obrovským prekvapením, že by ste ho nečakali ani v najhoršom sne. Druhá polovica tej knihy ma doslova vypľula ako kôpku nešťastia, ktorá nevie, čo so svojím životom ďalej (v posledom čase sa mi to stáva nejako často). Mala som slzy v očiach a zlomené srdce. Pretože tento príbeh vám pripadá obyčajne, ale ani zďaleka nie je obyčajný. Je to úžasný príbeh neskutočnej lásky, ktorá sa preniesla cez množstvo vecí, príbeh krásneho priateľstva, zážitkov a verte mi, že s týmto ste sa ešte nestretli. Postavy prešli obrovským vývojom a zmenami, čelili mnohým ťažkým rozhodnutiam, robili množstvo chýb, neprestanete ich však za to mať radi. Ten koniec bol síce máličko nereálny a vôbec sa mi nepáčil, ale stále je toto jedna z tých kníh, na ktoré tak ľahko nezabudnem. To, čo porobila s mojou emocionálnou stránkou sa nevidí každý deň. 

Cítila som, ako mi husté slzy stekajú po tvári, neboli to však slzy smútku. Boli pre dvoch priateľov - hudbu a život, ktorý ju stvoril -, jeden hovoril druhému, že sa musia rozlúčiť, ale že jedného dňa budú znova spolu. 

Dám vám radu: ak toto začnete čítať, neprestávajte. Je to veľmi sladké a bude vám to liezť na nervy, ale dajte autorke šancu, aby vás previedla do druhej polovice a ukázala, čo v sebe naozaj má. Toto je fakt jedinečná kniha a zaslúži si aspoň takú šancu, aby ste ju dočítali do konca a až potom posúdili, ako sa vám páčila. Pre mňa bola úžasným zážitkom a som si istá, že to nebola posledná kniha, ktorú som od autorky čítala. 





Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára