streda 31. mája 2017

Netvor je zver


Autor: Peternelle van Arsdale
Originálny názov: The Beast is an Animal
Počet strán: 360
Rok vydania: 2017
Vydavateľstvo: Slovart

Alys mala sedem rokov, keď sa zjavili požieračky duší. Spolu s ostatnými deťmi ju zachránili a zverili do rúk pobožným dedinčanom v neďalekej osade. Po ôsmich rokoch života v strachu sa v Alys niečo zlomí. Cíti, že má niečo spoločné s požieračkami duší, a možno aj s Netvorom, čo obýva okolité lesy. No na duši ju ťaží zvláštny dar, o ktorom nemôže nikomu povedať - okamžite by ju označili za bosorku a upálili. Mladé dievča však dychtí po slobode.
Po rodinnom nešťastí, sa ocitne uprostred toho najtemnejšieho lesa a spomína na detské rýmovačky, ktoré ju varovali pred Netvorom. V lese jej ale hrozí nebezpečenstvo nie len z temných zákutí... ale aj z hĺbky jej srdca i duše. Ani Netvor, ani Alys totiž nie sú tým, za čo ich ostatní považujú.


Noc bola dobrá. V noci rástol strach. A sestry sa budú živiť strachom a už nikdy, nikdy nebudú hladné. 


Dalo by sa povedať, že táto kniha tak trochu otriasla knižným svetom. Ošiaľ okolo nej začal niekedy minulý rok a po tom, čo vyšla sa roztrhlo vrece s rozličnými názormi. Ale každého najviac upútala jedna vec - obálka. Lenže rovná sa príbeh tomu, čo obálka sľubuje?

Príbeh sa točí okolo života hlavnej hrdinky Alys, ktorá nikdy tak úplne nezapadalo do spoločnosti v ich dedine. Potom uvidí niečo, čo vidieť nemala, nasleduje obrovské nešťastie a Alys je zrazu úplne sama a čelí množstvu problémov. Pre mňa bola Alys veľmi zaujímavou osobnosťou. Nemala to ľahké, musela si vybrať, na ktorú stranu sa prikloní, za čo bude bojovať. Odmalička totiž počúvala príbehy o hroznom netvorovi, sama nimi strašila iné deti, lenže aj napriek tomu, že je less nebezpečný a strašidelný, Alys sa v ňom cíti dobre. Lenže čo ak zistí, že všetko čo jej bolo povedané nie je tak úplne pravda? Čo ak netvor nie je netvorom? Alys musí do toho udržať ešte vlastné tajomstvo a vôbec tomu nepomáhajú ostatní ľudia plní strachu, zúfalstva a nenávisti. Podľa mňa je v tejto knihe krásne vyobrazená ľudská krutosť a čo sú ochotní niektorí obetovať len preto, aby si zachránili vlastné namyslené zadky. Ako uveria všetkému, čo sa šepne a konajú bez ohľadu na nejaké dôkazy alebo následky.

Túžila veriť, že jej smúrok nad vlkovým osudom dokazoval, že ešte nie je celkom stratená. Že existuje aj nejaká iná cesta, niečo medzi dobrým dieťaťom, na ktoré sa už nemohla hrať, a zlom, ktorým sa stať nechcela. 


Netvor je zver je dosť nezvyčajná a miestami špecifická kniha, preto určite nesadne každému. Spočiatku je to taká strašidelná rozprávka plná mágie a krutosti a smrti. Smutné na tom je, že požieračky duší vlastne nie sú záporné postavy, ale sú to skôr ľudia, koho tu budete nenávidieť. V druhej polovici knihy sa to začne trochu zvrhávať a motať a začnú sa už diať nejaké veci. Nečakajte však akciu alebo boj. Táto kniha absolútne nie je o tom. Je to temné, krásne poetický napísané, plné úžasných myšlienok a podľa mňa v tejto knihe každý jeden nájde niečo úplne iné a niečo úplne iné si z tohto príbehu zoberie. Túto knihu sprevádza naozaj temná a desivá atmosféra, zima a chlad a temný less a vlastne nesľubujem vám ani nejakú obrovskú, prekvapivú zápletku alebo záver, pretože táto kniha je skôr založená na tých myšlienkach, atmosfére, posolstve. Je tu taký malý boj dobra so zlom, ktorý sa však zomelie rýchlo a ani nepostrehnete, že bol nejaký boj. Tu ide skôr o to, ako sa hrdinka rozhodne, ako prekoná všetok ten nátlak a ako sa konečne dostane cez svoju minulosť, ktorá ju sprevádza ako tieň na každom kroku a Alys si absolútne nie je istá sama sebou ani tým, čo doteraz poznala. Koniec ma trochu sklamal, ale chápem to. Požieračky sú námetom na úžasné záporačky, ktoré by mohli narobiť toľko neplechy, keby sa o to autorka posnaží. Chápem však, prečo to dopadlo, ako to dopadlo a aj prečo táto kniha zrejme nebude mať pokračovanie. Myslím si, že to vôbec nebolo ani tak o príbehu, ako o rozhodnutiach hlavnej hrdinky, jej myšlienkach a strachu.

Možno toto bola jedna z vecí, vďaka ktorým bola celý život iná - videla pravú podstatu vecí. Že aj krása vie byť niekedy škaredá, že dobro a zlo sa nie vždy nachádzajú tam, kde by ste ich čakali - alebo kde vám povedali, že ich nájdete. 

Pamätáte si na Siriusov výrok? "Všetci máme svetlé aj temné stránky. Záleží na tom, podľa ktorej konáme."? Tak podľa mňa sa autorka v tejto knihe snažila poukázať na niečo podobné. Že záleží len na nás, čo urobíme a ako sa vyrovnáme s danou situáciou. Či sa rozhodneme stáť si za svojím alebo sa necháme strhnúť davom. Či si udržíme svoju osobnosť alebo ju necháme vyformovať davom. Neviem, možno v tom len ja hľadám viac, ako tam naozaj je, ale mne sa to páčilo. Ohromne veľmi sa mi to páčilo a som si istá, že som túto knihu nečítala poslednýkrát.


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart
Vy môžete do lessa vstúpiť TU

2 komentáre:

  1. Teraz už som definitívne presvedčená, že táto kniha mi nesmie ujsť! :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Určite jej daj šancu :) Jednoznačne odporúčam :)

      Odstrániť