nedeľa 7. mája 2017

Empire of Storms


Autor: Sarah J. Maas
Séria: Throne of Glass
Diel: piaty
Počet strán: 693
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Bloomsbury

The long path to the throne has only just begun for Aelin Galathynius. Loyalties have been broken and bought, friends have been lost and gained, and those who possess magic find themselves at odds with those who don't.
As the kingdoms of Erilea fracture around her, enemies must become allies if Aelin is to keep those she loves from falling to the dark forces poised to claim her world. With war looming on all horizons, the only chance for salvation lies in a desperate quest that may mark the end of everything Aelin holds dear.
Aelin's journey from assassin to queen has entranced millions across the globe, and this fifth installment will leave fans breathless. Will Aelin succeed in keeping her world from splintering, or will it all come crashing down?


She was liar, and a murderer, and a thief, and Aelin had a feeling she'd be called much worse by the end of this war. 

Na túto knihu som sa tešila fakt hrozne dlho. Queen of Shadows bola skvelá, magická, akčná. Empire of Storms sľubovala niečo veľmi podobné. Na moje prekvapenie som ale bola trošku sklamaná. 

Kniha má tentokrát viac pohľadov, viac postáv, ktoré rozprávajú príbeh, ale niečo mi fakt pripadalo zbytočné. Kapitoly z pohľadu Elide Lochan ma brutálne nebavili a až ku koncu sa tam začalo diať niečo dôležité. Elide mi nepríde ako nejak extrémne dôležitá postava a absolútne ma to nezaujímalo. Stále totiž zostala rovnako nevýraznou šedou myškou. Aelin s Rowanom mi celkom dosť žrali nervy. Aelin mi totižto pripadá ako úplne nová, neznáma postava, ktorá nemá s Celaenou absolútne nič spoločné. Brutálne mi chýba stará Cel, jej sarkazmus a humor. Príbeh spestrovali jedine Aedion, Lysandra a Manon. Ľudia, tá Manon je absolútne skvelá a ja som si ju v tejto knihe zamilovala ešte viac, pretože ona je tak krvilačná, krutá a zvrátená, ale zároveň celkom dobrá a miestami aj milá. A stále si ide za svojim, nech sa deje, čo sa deje. Tie vzťahy medzi postavami však máličko stagnovali. Konkrétne medzi Aelin a Dorianom. Lebo neviem kedy sa to stalo, ale kam zmizlo to staré, úžasné priateľstvo, ktoré mali? Taktiež mi chýbal Chaol. Áno, možno by jeho kapitoly nemali zmysel, lenže totálne ho vyškrtnúť z celej knihy je podľa mňa dosť blbé. Mohla dať aspoň jednu kapitolu ako náhľad, ako sa mu darí, čo s ním je, lebo čitateľov to zaujíma. 

Forgiveness shone in the faces of her Thirteen. Forgiveness and understanding and loyalty that was not blind obedience, but forged in pain and battle, in shared victory and defeat. Forged in hope for a better life - a better world. 

Veľmi málo kníh má tak komplexný dej ako práve táto séria. Pretože tu sa nedeje jedna vec, ktorá tvorí hlavnú zápletku. Tu sa deje milión vecí, ktoré aj tak netvoria tú hlavnú zápletku. Pletie sa tu dokopy veľké množstvo dejových línií, autorka nám dáva možnosť spoznať každú postavu osobitne a vžiť sa do nej, vidieť ju aj z dobrej aj zlej stránky. Maas to má brutálne prepracované a premyslené, ten svet jej ponúka obrovské možnosti a ona ich všetky naplno využíva. A taktiež sa tu objavia staré postavy z The Assassin's blade a vy pochopíte, že ich úloha v príbehu nebola len v minulosti. A keďže Sarah J. Maas sa s ničím nehrá, objavíte prvý zvrat už niekde v polovici knihy a o tom konci už ani nehovorím. To bolo tak hrozné a smutné. V tejto knihe už naozaj ide do tuhého. Pri Maas budete milovať aj jej záporné postavy, pretože oni sú tak fantasticky vytvorené s prepracovanými charaktermi, že ich budete obdivovať. Sarah to už teraz pekne ženie ku koncu, vyjasňuje nejaké veci, odkrýva tajomstvá a ponúka obrovské zvraty. Verím tomu, že posledný diel bude obrovské epické finále, na ktoré čitatelia len tak nezabudnú. Blíži sa vojna. 

Grateful she had met them all, that she had seen some small part of the world, had heard such lovely music, had danced and laughed and known true friendship. 

Možno bola táto kniha o trochu slabšia ako tie predchádzajúce, pretože až na konci to bolo naozaj akčné a napínavé, ale aj tak by som nemala čisté svedomie, ak by som jej dala nižšie hodnotenie. Takýto fantastický, magický, tajomný a akčný príbeh si to nezaslúži. Je to môj subjektívny názor, takže áno, trochu sa riadim mojím vzťahom k tejto sérii, ale who cares? Všetci predsa viete, že vám to bude donekonečna odporúčať, nech je to akékoľvek. Maas vie písať, vie vytvoriť svet aj parádne postavy a úžasnú zápletku a možno jej to občas "pokulháva", stále je to niečo obrovské a neskutočné. A už aby vyšlo pokračovanie. 

3 komentáre:

 1. Mňa teda nezaujíma, čo je s Chaolom :D :D :D Ale možno som jediná. Okrem toho, bude mať vlastnú knihu, to nestačí?
  Päťku som ešte nečítala, ale mám ju už doma a som na to dosť zvedavá, len sa mi do toho ešte akosi nechcelo púšťať. Nechávam si to na leto.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Chaol je láska :3 Tomu nerozumiem, prečo ťa nezaujíma :D :D neskutočne sa na jeho knihu teším :3
   Však času máš dosť kým vyjde posledná :D

   Odstrániť
 2. Skvělá recenze :) Já se zasekla na druhém díle, ale až bude čas tak to napravím.. I když bez Chaola.. no nevím :D

  OdpovedaťOdstrániť