utorok 11. apríla 2017

13 dôvodov prečo si prečítať Thirteen Reasons Why a.k.a. Mŕtve dievča neklame

Táto kniha vyšla prvýkrát pred skoro desiatimi rokmi. Nečakám, že ju mnohí z vás budú poznať, pretože ten rozruch okolo nej utíchol a teraz po 10-tich rokoch znovu nastal. Vyšiel seriál a konečne vydali knihu aj v slovenčine. A preto vám chcem predložiť 13 dôvodov, prečo by ste mali po tejto knihe určite siahnuť.

1. Originálne a netradičné spracovanie
Som si istá, že ste sa ešte s ničím takýmto nestretli. Dievča nahrá na kazety dôvody, prečo spáchala samovraždu a pošle ich ľuďom, kvôli ktorým to spravila. Nepríde vám už toto ako dostatočný dôvod?

2. Autorov štýl písania
Jay Asher v tejto knihe píše vskutku špecificky a nie každému to sadne. Ak vám jeho štýl písania sadne, tak budete hltať každé jedno slovo a táto kniha bude pre vás doslova ako droga až kým ju nedorazíte do konca.

3. Book Hangover 
Po dočítaní, nebudete vedieť, po čom siahnuť ďalej. Neustále budete rozmýšľať nad príbehom Hannah a budete to chcieť čítať od začiatku, aby ste tam našli ďalšie spočiatku neviditeľné veci a detaily. Aby ste pochopili Hannah.

4. Silný príbeh, ktorý vás naozaj chytí za srdce
Nemusí to byť tým, že budete Hannah a jej problémy chápať, ale aj tak tam nájdete niečo, čo vás donúti súcitiť a predstaviť si to. Niečo, čo sa vám možno bude zdať povedomé alebo vám to bude proste ľúto.

5. Striedanie kaziet a Clayových myšlienok
Mysleli ste si, že táto kniha sú čisto len kazety? Omyl. Máme tu totiž aj hlavného hrdinu, ktorý tie kazety počúva. Takže budete vlastne v Clayovej hlave, kde sa toho odohráva fakt veľmi veľa. Síce vám to môže pripadať niekedy chaotické, ale aj tak je to obrovská výhoda.

6. Kniha vás donúti zamyslieť sa 
Sľubujem. Sami budete rozmýšľať, či ste niekomu neublížili, ako to mohol pochopiť, ako ľahko si mohol ublížiť a veci podobné. Alebo či ste aj vy boli niekedy svedkom šikany. Naozaj vás bude niečo takéto mátať.

7. Vyrovnávanie sa so stratou z viacerých pohľadov
Budete mať možnosť vidieť, ako sa rôzni ľudia vyrovnajú so stratou blízkeho človeka. Ako to zvládnu rozličné typy pováh a ako to berú len okoloidúci známi, ktorí s tým nemali nič spoločné.

8. Zaujímavá hlavná hrdinka
Nesľubujem, že vám bude Hannah sympatická, ale stále vás bude zaujímať príbeh jej života. Čo ju k tomu viedlo, ako to všetko na ňu prišlo a doľahlo a ako len hľadala pomoc, ktorú jej nikto nedokázal ponúknuť.

9. Plno spomienok
Celá kniha je v podstate založená práve na spomienkach. Mnohých spomienkach, niektorých príjemných, iných totálne otrasných. Ale budete vidieť, kedy bola Hannah aspoň na chvíľu šťastná a prečo. A postupne aj to, ako sa z nej stalo to, čo sa z nej stalo.

10. Realistický príbeh
Toto sa totiž môže stať hocikomu z vás. Predstavte si, že prídete do školy a zrazu tam nejaký váš spolužiak/spolužiačka nebude a vy zistíte, že tam nebude už nikdy, lebo zomrel/a. Tomuto príbehu uveríte a budete ho prežívať.

11. Krásne a pravdivé myšlienky
Autor sa v tejto knihe miestami zamýšľa nad životom, činmi a všetkým možným a preto budete mať túto knihu plnú lepiacich papierikov, ktorými si označujete vaše obľúbené pasáže a citáty. Pretože niektoré veci sú tak neuveriteľne pravdivé, až sa nájdete, ako prikyvujete.

12. Súcit s hlavnou hrdinkou
Jay Asher to napísal tak pravdivo a reálne, že budete s Hannah súcitiť. Pochopíte jej myšlienkové pochody, jej konanie a aj niektoré dôvody, pretože niečo podobné sa mohlo kľudne stať aj vám samotným.

13. Posolstvo
Podľa mňa je celkové posolstvo knihy neskutočné. Autor geniálne ukazuje, ako málo stačí k tomu, aby ste niekomu ublížili. Ako by to pre vás možno bola maličkosť, ale iného človeka by to mohlo doviesť k veciam ako samovražda. Uvidíte, ako jednoducho by ste mohli zmeniť život iného človeka k horšiemu len tým, že poviete jednu maličkosť. A taktiež uvidíte to, ako dokážu byť stredoškoláci občas protivní, závistliví a ako to všetko vedie k šikane. Táto kniha bude pre vás neskutočným zážitkom.

4 komentáre:

  1. Sakraa! Já si tu knihu musím co nejrychleji pořídit, protože to vážně nevydržím :D Skvěle sepsané bodíky :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Skvelo popísané, v krásnej tematickej 13-tke a rozumné a dostatočné dôvody. :) knižku som čítala a dívam sa nato rovnako.

    OdpovedaťOdstrániť