streda 8. marca 2017

Odporúčam 5: Cesta do minulosti II

Sůl moře - Ruta Sepetys 
Anotáciu nájdete TU.

Prečo? 
Znovu: Ruta Sepetys. Táto kniha je zatiaľ jej najlepší počin. Zamerala sa na udalosť druhej svetovej vojny, ktorá nie je až tak veľmi známa. Myslím, že pokiaľ nie ste nejakí historici, tak ste o operácii Hannibal nikdy nepočuli. Minimálne ja som o nej pred touto knihou nepočula. Na knihe je vidno, ako si to Ruta musela všetko naštudovať, naplánovať, prepracovať a fakt sa jej to oplatilo. Táto kniha je totiž jeden silný príbeh 4 rozličných ľudí, ktorí sa spočiatku ani nepoznajú a ukazuje ako vám môže aj cudzí človek podať pomocnú ruku. Pre mňa bola táto kniha neskutočne silný zážitok a myslela som si, že budem revať ďalšie tri dni. Ruta totiž hrozivo podáva príbeh založený na skutočnej udalosti, ktorá ovplyvnila životy mnohých ľudí a mnohí prišli o život, len preto, že Nemci boli bezcitní a krutí. Je to napísané realisticky a kruto, ale uvidíte, aká silná môže byť nádej - na lepší život, lepší svet, aká silná môže byť láska, priateľstvo a akí boli niektorí ľudia obetaví a láskaví aj v takej otrasnej dobe. Toto jednoducho musíte čítať.

Rose pod palbou - Elizabeth Wein
Anotáciu nájdete TU.

Prečo?
Páčilo sa vám Krycí jméno Verity? Autorka totiž priniesla veľmi podobný príbeh. Rose pod palbou je neskutočne silný príbeh jednej silnej hrdinky, ktorá si prešla niečím ohromne ťažkým. A zase v dobe vojny. Rose je krásnou ukážkou silnej a nezávislej ženy, ktorá keď sa zatne, spraví čokoľvek. Táto kniha ukazuje hrôzy vojny, ktoré sa diali v koncentračných táboroch, ako sa tam správali k ženám, ako robili nechutné pokusy. Tento príbeh je plný úžasného priateľstva, ženskej sily a odvahy týchto žien. Pre mňa bol toto ďalší úžasný zážitok, ktorý vo mne znovu niečo pohol. Stále ma neprestáva udivovať, že tohto všetkého boli ľudia schopní aj v skutočnosti a takéto veci sa bežne diali. Rose pod palbou je jeden krásny a silný príbeh, ktorý si nepochybne zamilujete. Elizabeth Wein vie písať a jej príbehy sú neskutočne úžasné.

Na západe nič nové - Erich Maria Remarque
Anotáciu nájdete TU.

Prečo? 
Odmyslime si, že je táto kniha povinným čítaním a preto ju už z princípu nikto nebude čítať. Na západe nič nové totiž vôbec nie je jeden z tých nudných príbehov, pri ktorých zaspíte. Autor surovo niekedy až nechutne podáva príbeh mladých osemnásťročných študentov, ktorí museli ísť bojovať na front. V tejto knihe je krásne ukázané, ako sa ľudia menia a ako ich dokáže zmeniť násilie. Ako museli bojovať o život, o kúsok chleba alebo jedlo, ako videli umierať kamarátov a nemohli vôbec nič spraviť. Táto kniha je fakt silná káva a nič pre slabé žalúdky, ale naozaj stojí za to. Keď si ju prečítate, tak ju nebudete ešte chvíľu vedieť dostať z hlavy a budete premýšľať, ako mohli ľudia poslať mladých chlapcov, ktorí mali celý život pred sebou, umierať na front. Na západe nič nové je útla knižočka, ale skrýva jeden obrovský príbeh, ktorý vás dostane. Bude vám ľúto Paula a jeho kamarátov. Neberte ju, ako povinné čítanie. Proste si ju prečítajte len tak a sami uvidíte, ako kruto a surovo a realisticky je táto kniha napísaná.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára