piatok 17. marca 2017

Niečo viac


Autor: Patrick Ness
Originálny názov: More Than This
Počet strán: 320 
Rok vydania: 2017
Vydavateľstvo: Slovart

Chlapec menom Seth zomiera. Život mu vezmú besniace morské vlny. No potom sa prebudí. Nahý, smädný a hladný. Ale živý. Ako je to možné? Spomína si na vlastnú smrť, ako sa mu trieštili kosti, ako si rozlámal lebku o kamenné morské dno. A ako to, že sa prebral? A kde sa vlastne nachádza? Ulice sú mu povedomé, ale všetko je opustené a zničené. Čo sa to deje? A prečo vždy keď zatvorí oči, podľahne spomienkam, ktoré mu pripadajú reálnejšie ako svet okolo. Čo je skutočné? Seth hľadá odpovede a dúfa, že tu nie je sám, že toto predsa len nebude jeho osobné peklo... A čoho sa najviac desí? Že tu je ešte niečo viac...

Patrick Ness určite nie je neznámy. Jeho knihy u nás majú obrovský úspech. Hovorí sa, že Niečo viac je jeho zatiaľ najlepší počin, ale zároveň je to aj jeho najzvláštnejšia kniha. Koľko som na tom  našla pravdy ja? 

Táto kniha je rozdelená na štyri časti. A začína sa to smrťou chlapca, ktorý sa zobudí zmätený uprostred ničoho. Malo to pomalší rozbeh, začiatok sa trochu vliekol a začínala som pochybovať. Totižto, prvá časť je len vnútorný monológ hlavného hrdinu. Spoznáva ten známo-neznámy svet, v ktorom sa ocitol a nevie, čo má robiť. Na konci prvej časti však na čitateľa čaká jeden geniálny zvrat, všetko sa to totálne otočí a od druhej časti sa to číta neskutočne rýchlo. Ja som totiž trištvrte knihy prečítala za pár hodín. Každá z týchto častí je úplne iná, sústredí sa na niečo iné, ale stále je to úžasne prepojené. Hlavný hrdina Seth je veľmi sympatický, správa sa veľmi prirodzene a je vykreslený totálne realisticky. Prežívate s ním všetky emócie a dúfate v to isté, čo on. Ness vie úžasne napísať postavy. Hlavné, vedľajšie, je to úplne jedno. On je z tých autorov, ktorí svojim hrdinom vdýchnu neuveriteľný život a v tejto knihe sa to znovu potvrdilo. Aj ľudia v spomienkach boli ako živí.

A akoby to nestačilo, celý život ho sprevádzala aj zúfalá túžba, akýsi pocit, že musí existovať niečo viac - niečo iné ako táto ťarcha. 


Patrick Ness je vskutku zvláštny a výnimočný autor. Píše príbehy, s akými ste sa v život nikdy nestretli, dokonca ani s ničím podobným. Niečo viac je však ešte viac iné a zvláštnejšie. Toto je veľmi špecifická kniha, ktorú musíte čítať, keď na ňu máte náladu a chuť, nie vtedy, keď si poviete. V opačnom prípade sa vám buď nebude páčiť alebo ju absolútne nepochopíte. Po celú dobu čítania, neviete, na čom ste, neviete, čo sa deje, kde sa to odohráva. Autor všetko odhaľuje postupne a vy to objavujete spolu s hlavným hrdinom. Nemáte ani najmenšie tušenie, ani odhad, čo na vás čaká na ďalšej strane. Celá táto kniha je zmiešanina totálne všetkého a zároveň je to geniálny príbeh na zamyslenie. Je to strašidelné, krásne, zaujímavé, emotívne, realistické, miestami neskutočne vtipné a trefné a miestami smutné. Patrick Ness píše neskutočne krásne, z obyčajného príbehu dokáže vytvoriť niečo silné, niečo, čo vás totálne zlomí a dostane do kolien. Autor má v rukáve ukrytých niekoľko és, ktoré vám postupne doslova vyrazia dych a ku koncu už budete len pozerať, že čo sa tam deje a ako ho toto mohlo napadnúť. A najhoršie na tom je, že toto je kniha bez pokračovania, ale skončila neskutočným cliffhangerom a ja nutne potrebujem vedieť, čo sa stalo ďalej a mám pocit, že sa to zrejme nikdy nedozviem. Každopádne toto je jeden úžasný príbeh, ktorý si zaslúži vašu pozornosť a musíte si ho prečítať. Nikdy ste sa s ničím podobným nestretli a Patrick Ness sa stane vašim ešte viac obľúbeným autorom.

"Nemali ste niekedy pocit, že musí existovať niečo viac? Že kdesi tam, tesne mimo vášho dosahu, sa nachádza iný svet - len keby ste sa k nemu dostali."

Je pre mňa hrozne ťažké napísať túto recenziu. Keby vám prezradím len malilinký detail, tak vám pokazím celé čítanie. Do tejto knihy je totiž najlepšie ísť bez toho, aby ste vedeli, o čom presne je. Viete, že je to Ness a viete, že on nenapíše blbosť a to vám úplne stačí. Všetko potrebné sa dozviete počas čítania tohto zvláštneho a úžasného príbehu, nad ktorým budete premýšľať ešte dosť dlhý čas po prečítaní. Mne tiež trvalo týždeň, kým som našla správe slová, aby som dokázala vyjadriť, čo to vo mne zanechalo. Choďte naslepo, zoberte túto knihu, ľahnite si s ňou pod perinu a čítajte a čítajte. Nebudete ju môcť pustiť z ruky - to vám zaručujem.


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart
Kniha vychádza už 22. marca a vy ju kúpite TU

A vašu knižku si môžete dať taktiež podpísať už 30. marca v Martinuse na Obchodnej v Bratislave. Viac sa dozviete TU.

4 komentáre: