pondelok 27. marca 2017

Lady Midnight


Autor: Cassandra Clare
Séria: The Dark Artifices
Diel: prvý
Počet strán: 669
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Simon & Schuster

It's been five years since the events of "City of Heavenly Fire" that brought the Shadowhunters to the brink of oblivion. Emma Carstairs is no longer a child in mourning, but a young woman bent on discovering what killed her parents and avenging her losses.
Together with her parabatai Julian Blackthorn, Emma must learn to trust her head and her heart as she investigates a demonic plot that stretches across Los Angeles, from the Sunset Strip to the enchanted sea that pounds the beaches of Santa Monica. If only her heart didn t lead her in treacherous directions
Making things even more complicated, Julian's brother Mark who was captured by the faeries five years ago has been returned as a bargaining chip. The faeries are desperate to find out who is murdering their kind and they need the Shadowhunters help to do it. But time works differently in faerie, so Mark has barely aged and doesn t recognize his family. Can he ever truly return to them? Will the faeries really allow it?


Shadowhunters lived through scars. Sometimes he thought they lived for them. 

Po tom, ako Cassandra Clare fakt že perfektne pokazila sériu Nástroje smrteľníkov a z trilógie spravila zbytočne natiahnutú hovadinu (sorry, ale tie knihy boli fakt kravina) som si povedala, že do jej ďalšej knihy už nejdem. Osud to však (s malou pomocou od jedného človeka)  zariadil úplne inak a nakoniec som jej dala šancu. A poviem vám, že lepšiu vec som nemohla urobiť. Toto bola taká skvelá pecka, že som sa čudovala, odkiaľ sa znovu vzala stará Cassie.

Páči sa mi, ako na seba jej jednotlivé série nepriamo nadväzujú. Takže áno, v Lady Midnight sa stretneme aj s niektorými starými postavami z oboch sérií. Tentokrát sa ocitáme v Inštitúte v Los Angeles, kde žije mladá Emma Carstairs, ktorá prišla o rodičov v tej veľkej bitke v Meste nebeského ohňa. Emma bola fantastická postava a obľúbila som si ju hneď na začiatku. Žiadna druhá Clary. Emma bola skôr pravým opakom Clary. Nefňukala, bola odvážna a v niečom mi pripomínala Rose z UA. Napríklad sa bezhlavo vrhala do niektorých situácií, nenechala si skákať po hlave a bola viacmenej rebelka. Mala to v sebe. Jej parabatai Julian bol jej pravým opakom. Zodpovedný, opatrný, starostlivý, ale úžasný. Pre svojich mladších súrodencov by spravila absolútne čokoľvek a fakt sa mi páčil celý ten ich vzťah a tá neskutočná súrodenecká láska medzi nimi. Nechce aj ku mne prísť taký starší brat? A potom tu boli Mark, Livvy, Tiberius, Dru a malý zlatučký Tavvy. Julianovi súrodenci, ktorí sú pre neho všetkým. A aj Tavvyho chcem domov, keď už sme pri tom. Objavila sa tu taktiež ich mentorka Diana a Malcolm Fade - najvyšší čarodejník Los Angeles a Emmina kamarátka Cristina, ktorá mala veľmi zaujímavú minulosť. Diana sa mi páčila, ale nikdy som nevedela, čo od nej čakať. A Malcolm bol...no typický čarodejník.

Revenge would give her the air back in her lunge. Revenge would let her think about her parents without a cold knot forming in her stomach. She would be able to dream without seeing their drowned faces and hearing their voices cry out for her help. 


Nechápem, ako to Cassandra dokáže. Napíše tak fantastický príbeh, kde je všetko - fantastická zápletka, akcia, úžasná romantická zápletka, silné priateľstvo, súrodenecká láska a obrovské, neskutočné zvraty. Ako to všetko môže obsiahnuť do jednej knihy a ešte k tomu tak brilantne? Už od samého začiatku sa tam niečo dialo, bez nudy, bez hluchých miest, medzitým nastrkala ešte tú romantiku a Julianovu úžasnú starostlivosť o súrodencov a Emmu, dokonca aj babské rozhovory medzi Cristinou a Emmou. Proste..ako? A navyše, nikdy neviete kde, kedy, ako a prečo sa to zvrtne a na ďalšej strane len bum...stane sa niečo úplne obrovské a nečakané. Cassie si vie pripraviť absolútne premyslenú a prepracovanú zápletku, odhaliť tam milión tajomstiev a nezodpovedaných otázok a ešte to aj doladiť bitkou. A na konci to bolo niečo neskutočne epické a akčné a myslela som, že dostanem infarkt. Čerešničkou na torte bolo to, ako mi Cassandra odporne, hnusne dolámala, rozdrvila a zahodila srdce. Ako mohla? A k epilógu sa radšej ani nejdem vyjadrovať, lebo to ma tak navnadilo na ďalší diel, že keby ho hneď teraz vydajú, tak asi prejdem aj na koniec sveta, aby som ho získala. Už dlho som nečítala takúto knihu, pri ktorej by som mala v sebe naraz toľko pocitov. Začínajúc od radosti, ako ma to veľmi baví až po slzy v očiach, že čo to Cassie akože robí. Fakt tu som prežila už všetko. A to čakanie na pokračovania je pre mňa už teraz peklom. Lebo ja to pokračovanie extrémne nutne potrebujem.

It was a sort of love few other people could understand. It was total and it was overwhelming and it could be cruel. He would destroy a whole city if he thought  that city posed some threat to his family. 

Ak vás Cassandra sklamala poslednými dielmi TMI ako mňa, preneste sa cez to. Lady Midnight je úplne iná. Áno, máličko nadväzuje, ale nie tak, že by ste nutne potrebovali aj tie tri diely. Otvorte wikipédiu a tam sa dočítate to dôležité, čo potrebujete k tomuto. Kašlite na to sklamanie, lebo pri Lady Midnight ponúka niečo úplne iné, parádne, skvelé, fantastické, akčné, krásne, miestami romantické, strašidelné a temné. Cassie nabrala druhý dych a vy jej musíte dať ďalšiu šancu. Fakt vás úprimne a milo prekvapí. Spravte to aspoň kvôli Julesovi. Lebo on je fakt zlatíčko. A navyše, sériu vydáva aj Slovart, takže neagličtinári nebojte sa - dostanete sa k tomu aj vy a veru sa máte na čo tešiť.

3 komentáre:

 1. Mne sa nepáčila až tak z TMI iba 4 a 5 :D :D posledný diel bol podľa mňa dobrý (a nehovorím to len preto, že už tam som si brutálne zamilovala Juliana a Emmu <3 ) :D Ale inak máš pravdu, táto kniha bola perfektná. Ja som už svoje ódy preniesla pred rokom a konečne sa blíži vydanie dvojky. Neviem sa dočkať!
  Knihu mám objednanú, objednala som ju, keď zostávalo do vydania 139 dní, čo som ešte nikdy nespravila... a verím, že ma autorka nesklame a bude to rovnaké super. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som sa na posledný už radšej vykašlala :D Tiež sa hrozne teším na dvojku :3 plánovala som si ju predobjednať, ale nejak som sa k tomu ešte nedostala :D lebo by to nezostalo len pri tej jednej knihe :D aj ja dúfam :D

   Odstrániť
 2. Hoci som bola rada že Polnočná dáma nadväzovala na tie ostatné, prekážali mi trochu tie spoilery. Ak by som predtím TMI nečítala, veľa by mi bolo prezradené, čo je veľká škoda, lebo to čitateľa ochudobní. Avšak môj názor bol pozitívny, o čom som vlastne aj písala na blogu.

  Maj sa pekne,
  Jaji
  www.jajibloguje.sk

  OdpovedaťOdstrániť