streda 8. februára 2017

Odporúčam 4: Nezávisláci, Peter Pan a epidémia

My ostatní tu len tak žijeme - Patrick Ness
Anotáciu nájdete TU.

Prečo? 
Hlavným dôvodom je to, že je to brutálne originálne, nové a neokukané. Patrick Ness priniesol niečo, čo sme tu ešte nemali. Kniha totižto rozpráva príbeh obyčajných tínedžerov, ktorí sa stali svedkami niečoho nadprirodzeného, ale nie sú to tí vyvolení, ktorí musia zachrániť svet. Ness podáva príbeh, v ktorom sú postavy vykreslené neuveriteľne realisticky, kde sa všetko točí len okolo problémov tínedžerov ako maturita, láska, rodina. Pritom sa však dejú čudné veci a oni sa tomu prizerajú, ale nezasahujú. Kniha je napísaná veľmi ľahkým štýlom, Ness píše krásne, je to plné skvelých myšlienok, vtipných alebo trápnych situácií, zážitkov. Na začiatku každej kapitoly je krátky úryvok z toho, čo sa deje vo svete tých vyvolených, ktorí zachraňujú svet, takže máte možnosť sledovať príbeh z dvoch perspektív a podľa mňa je to absolútne geniálne. Nečakajte akčný príbeh. Čakajte niečo, pri čom si oddýchnete, zasmejete sa. A hlavne, táto kniha je vskutku nezvyčajná a nie každému sadne, hlavne kvôli tomu aká je špecifická. Ale podľa mňa jej určite dajte šancu.

Tak padne náš svět - Megan Crewe
Anotáciu nájdete TU.

Prečo? 
Povedali by ste, že toto je dystopia ako každá iná. Na jednu stranu áno, naozaj je. Ale na druhú stranu sa líši asi všetkým. Prvé, čo by som vyzdvila je to, že kniha je písaná denníkovým štýlom. Autorka píše fantasticky, číta sa to neskutočne rýchlo a nemôžete sa odtrhnúť. Predstavte si ostrov ďaleko od civilizácie, kde zrazu začne zúriť vírus. Najprv vám to bude pripadať ako obyčajná chrípka a potom začnete zomierať. Nič také sme tu ešte nemali. Prišlo to nečakane a prekvapivo. A hlavná hrdinka Kaelyn píše listy jej najlepšiemu priateľovi, ktoré však nie sú len o tom, že zúti epidémia a nevedia, ako ju vyliečiť. Autorka sa popri hlavnej téme vírusu zameriava aj na pocity a myšlienky hlavnej hrdinky, ktorá si musela prejsť všeličím. Niekedy sú to len také výkriky do tmy. Príbeh je však veľmi realistický, krásne napísaný, zaujímavý, miestami akčný, ale aj silný a emocionálny. Pri tejto knihe ani nebudete vedieť, ako rýchlo ste sa dostali na koniec. Toto je jedna z najlepších dystopických kníh, aké som kedy čítala a verte mi, že toto určite chcete čítať aj vy.

Unhooked - Lisa Maxwell
Anotáciu nájdete TU.

Prečo? 
Máte radi Petra Pana, Neverland a páčila sa vám séria Splintered/Šepotání? Tu ste potom na správnej adrese. Táto kniha totiž ponúka pekne temný Neverland a Petra Pana, ktorý je trochu záporák. Hlavná hrdinka je síce trošku hlúpučká, ale nakoniec sa prejaví aj jej schopnosť rozmýšľať a aj statočnosť a odvaha. Každopádne všetky postavy sú geniálne spracované, ten temný ostrov je miestami fakticky strašidelný a celý dej je zaujímavý, záhadný a dosť akčný. A naozaj, ak sa vám páčilo Splintered, toto sa vám bude páčiť takisto. Aspoň to predpokladám. Pre mňa bola táto kniha úžasným zážitkom, neskutočne som si ju užila a nemohla som sa od toho odtrhnúť. Autorka vie písať a píše fakt dobre. Tento retelling je jeden z tých lepších a som si istá, že tam nájdete niečo, čo sa vám určite zapáči a donúti vás čítať ďalej. A ďalšia vec: piráti. Kto nemá rád pirátov a kapitána Hooka (hlavne toho z OUaT)? Toto je geniálna zmes fantastiky a klasickej rozprávky a uvidíte, že si to zamilujete.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára