nedeľa 19. februára 2017

Královna ohně


Autor: Anthony Ryan
Originálny názov: Queen of Fire
Séria: Stín krkavce
Diel: tretí
Počet strán: 680
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Host

Vélin Al Sorna musí pomoci vrátit Říši Královně. Po boji o holý život má královna Lyrna za úkol odrazit vpád volarské armády a znovu dobýt nezávislost Sjednoceného království. Aby dosáhla svých cílů, musí udělat víc než jen shromáždit své věrné příznivce. Musí se spojit se silami, které jsou jí odporné, a přivést válku k branám nepřátel. Zajistit vítězství má Vélin Al Sorna, avšak jeho cesta je plná obtíží. Volarská armáda má na své straně tajemného Spojence, který svým služebníkům nabízí nepřirozeně dlouhý život. Pokud má království zvítězit, musí Vélin Al Sorna Spojence zničit. Jenže porazit protivníka, jehož není možné zabít, je téměř nesplnitelný úkol, zvlášť když Vélinova píseň krve, mystická síla, která z něj udělala takového bojovníka, zlověstně umlkla...

Píseň krve a Pán věže zožali na Slovensku a v Čechách ohromný úspech. Čitatelia sa nevedeli dočkať záveru tejto úžasnej fantasy trilógie. Bol však ten záver taký epický, ako mal byť? Stála Královna ohně za to?

Pravdupovediac, zo začiatku to bola obrovská nuda. Nebavilo ma to, nenútilo ma to čítať, mohla som knihu odložiť aj na niekoľko dní a vôbec ma to neštvalo. Píseň krve som, naopak, nemohla pustiť z ruky. Striedanie pohľadov v tejto knihe je mierne chaotické a občas som sa v tom strácala. Pre obrovské množstvo postáv a komplikované udalosti sa v tom čitateľ naozaj bude strácať, ale akonáhle sa prehryzie ťažkým začiatkom a zvykne si na poradie rozprávačov, začne sa to stupňovať a naberať na akcii. Anthony Ryan je úžasný rozprávač príbehu, svojim postavám vdýchol život, vytvoril rôznorodé charaktery, ktoré rozlične reagovali na podobné situácie a dej je úžasne komplexný. Musím vás však varovať, že Anthony Ryan sa so svojimi postavami nehrá a bez ľútosti zavraždí vskutku dosť obľúbených ľudí, ktorí v knihe figurovali už od začiatku.

Odmlčela se a cítila, jak se v ní opět probouzí tentýž hněv jako při obléhaní města, hněv, který ji přiměl podřezávat hrdla otrokářům a sekat hlavy zajatcům. 


Čo by ste od tejto knihy mali očakávať je kopa bitiek, dobýjanie území a putovanie. V celej ríši to totiž vrie a chystá sa obrovská vojna. Každá z postáv sa vyberie úplne inou cestou na dosiahnutie tohto cieľa, pričom to zahŕňalo obrovské plánovanie. Kráľovná, ktorá vstala z popola sa totiž rozhodla vrátiť domov. Autor čitateľovi teda ponúka cestu naprieč celou ríšou, kde môžete spoznať všelijaké zákutia, staré legendy aj novú mágiu. Pravdupovediac, celkový záver bol iný, ako som čakala, ale nemôžem povedať, že zlý. Autor má u mňa obrovský obdiv ako túto sériu dokázala premyslieť a spracovať a pritom si udržať čitateľovu pozornosť počas všetkých troch kníh. Nikdy ste nevedeli, kde vás autor nachytá nepripravených a tento záver bol nepredvídateľný až do samého konca. Vôbec som netušila, kto vyhrá tú krvavú vojnu a koľko postáv ešte padne za obeť. Anthony má úžasné rozprávačské schopnosti a pekne postupne a hlavne pomaly odkrýva všetky tajomstvá, potom však príde veľké bum a už si nie ste istí, čo sa stalo. Pre mňa je toto jedna  z úplne najlepších fantasy sérií, aké som kedy čítala, pretože to má grády, obrovské tajomstvá, zvraty, postavy, ktoré počas tých kníh prešli neuveriteľným vývojom a úžasne sa zmenili, akciu, bitky, vojny. Anthony vytvoril fantastický svet plný mágie a nebezpečenstiev, ktorý vám poskytne skvelé dobrodružstvo na pár dní.

"Ale lidé jsou pořád lidé, ať žijí v jakémkoliv přepychu. Lžou, podvádějí, zrazují, a ať jim dáš cokoli, vždycky chtějí víc."

Máte radi fantasy? Máte radi bichle? Potom áno, toto je séria práve pre vás. Veľkým plusom je, že sa to číta veľmi rýchlo, lebo autor píše úžasne pútavo a zaujímavo. Pre mňa bolo toto obrovským zážitkom s pestrými a sympatickými postavami a bitke proti úhlavnému nepriateľovi celého impéria. Neviem, čo vám k tomu viac povedať. Asi už len to, že vám túto sériu odporúčam všetkými prstami a ak máte radi temnejšie fantasy, určite dajte šancu aj Anthonymu Ryanovi. Ja len dúfam, že sa dostanem aj k jeho iným dielam.


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem internetovému kníhkupectvu Pre Školy.
Vy si knihu môžete kúpiť TU

2 komentáre:

 1. Jáj, som fakt rada, že sa ti kniha páčila. Mám totiž pocit, že som všade videla len negatívne recenzie a recenzentov, ktorí dali knihe mizerné hodnotenie len preto, že príbeh už viac nerozpráva len Vélin. (Čo mi príde hrozne povrchné.)
  Súhlasím, ten začiatok bol naozaj dosť uťahaný a nudný. Nakoniec sa to ale rozbehlo a za to ďakujem ešte teraz.
  Vydarená recenzia :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som tiež videla množstvo negatívnych recenzií, ale podľa mňa sú tie pohľady dosť veľkým prínosom, lebo čitateľ má možnosť ten príbeh vidieť viac komplexne. Ďakujem :)

   Odstrániť