utorok 3. januára 2017

Zárezy smrti


Autor: Veronica Roth
Originálny názov: Carve the Mark
Séria: Zárezy smrti
Diel: prvý
Počet strán: 416
Rok vydania: 2017
Vydavateľstvo: Slovart

Vo svete, kde panuje násilie a neprávo, v galaxii, v ktorej niektorí nažívajú v priazni osudu, má každý človek špeciálny dar. Kým väčšina dokáže vyťažiť zo svojho daru čo najviac, Akosa a Cyru pre ich dary zneužívajú. Cyra je sestrou tyrana, čo vládne bojovnému národu. Má dar bolesti a sily, čo jej brat zneužíva, aby tyranizoval svojich nepriateľov. Cyra má však na viac, ako byť nástrojom v bratových rukách. Vzdoruje, je rýchlejšia a bystrejšia, než hockto predpokladá. Akos pochádza z mierumilovného národa a je nadovšetko oddaný rodine. Hoci ho ochraňuje jeho neobyčajný dar, keď ho s bratom chytia vojaci vyslaní Cyrinou rodinou, Akos sa snaží len o jediné – zachrániť brata na úkor vlastného prežitia. Akos sa tak v sekunde ocitá uprostred Cyrinho sveta, kde panuje neopísateľné nepriateľstvo medzi ich rodinami a národmi. Akos a Cyra stoja pred rozhodnutím – pomôcť si navzájom a prežiť, alebo priniesť jeden druhému skazu.

Som si istá, že meno Veronica Roth pre vás nie je tabu. Trilógia Divergencia zožala obrovský úspech, ale autorka teraz prichádza s úplne novou knihou. Po tom, ako sa mi Rezistencia a Experiment nepáčili a nudila som sa, som si nebola istá, či túto knihu vôbec budem čítať. Nakoniec však prekonala všetky moje očakávania.

Zárezy smrti sú jeden originálny a komplexný príbeh. Je to písané z dvoch pohľadov - Akosa a Cyry. Obaja sú úplne odlišní, nepoznajú sa a vlastne o sebe nič nevedia. Sú to však úžasní hlavní hrdinovia, na ktorých autorka naozaj popracovala, vytvorila im charakterové črty a vlastnosti a vdýchla im obrovské množstvo života. Nepochybujem, že si ich zamilujete. Ani jeden z nich nemá za potrebu si niečo dokazovať alebo vzbudzovať rešpekt, jednoducho autorka ich spravila v podstate úplne obyčajnými, ale aj tak výnimočnými. Takisto je v príbehu geniálny záporák, ktorý je krutý a brutálny a budete ho nenávidieť, či chcete alebo nie. A zvráteným dušiam sa bude sčasti aj páčiť. Všetky postavy sú úžasne spracované a vytvorené a vy si každú svojim spôsobom zamilujete. A to obrovské množstvo vedľajších postáv pre vás ani zďaleka nebude problémom, pretože všetky sú tak rôznorodé, že si ich zafixujete a vôbec si ich nebudete mýliť. Striedanie pohľadov, ktoré sa v Experimente absolútne nevydarilo, je tu napísané absolútne fantasticky. Nie sú tam žiadne opakované udalosti, všetko sa to navzájom dopĺňa a chaos tam určite nevládne.

Ľútosť je vlastne len pekne zaobalené pohŕdanie. Musela som ju zničiť v zárodku, aby mi časom neprerástla cez hlavu. 


Na Zárezoch smrti je krásne vidno, ako sa Veronica na Divergencii vypísala, vyškrtala zbytočné veci a sústredila sa len na kľúčové momenty a informácie tohto príbehu. Veronica Roth prišla v tejto knihe s niečím úplne novým, originálnym a neokukaným a brutálne originálnym. Takéto niečo sme tu ešte nemali. Autorka vytvorila úplne novú galaxiu, nové svety, planéty a národy s vlastnou kultúrou, zvykmi a tradíciami. Celková zápletka je úžasne prepracovaná a ponúka obrovské množstvo potenciálnych koncov. S príbehom to ide ako na horskej dráhe - akčné scény a bitky sa striedajú s tými pokojnejšími, ale oboje vás bude baviť rovnako a budete Veronice hltať každé jedno slovo. Zakomponovala do toho obrovské množstvo tajomstiev a záhad, nezodpovedaných otázok a vy budete bez dychu čakať na odpoveď, ktorej sa možno v tejto knihe ani nedočkáte. Nebola by to Veronica Roth, keby sem nezaplietla aj nejakú tú romantiku. Nebojte sa, nie je to nič podobné ako gýčovitá Tris s Tobiasom. Lebo tu sa to naozaj len črtá a možno, veľké možno, raz bude. Vyzerá to viac realisticky ako tá v Divergencii, ktorá tam zbytočne bola už od začiatku a dopadlo to tak, ako to dopadlo. Tu si totiž hlavná hrdinka nevylieva city a nemá ružové okuliare typu "čo by bolo keby". Cyra totiž rieši skutočné problémy, ktoré pomaly ničia ich svet a ju samotnú. A aby toho nebolo málo, na koniec Veronica stihne pridať jeden maličký, kľúčový cliffhanger, ktorý dúfate, že sa vysvetlí ešte v tejto knihe, ale budete sklamaní. Táto teta to má totiž geniálne premyslené a vie, ako čitateľa navnadiť na pokračovanie, ktoré vyjde ktovie kedy. Ja len: Prečoooo?

Temnota vesmíru nás obalila ako rubáš. Trochu som sa upokojila, prázdnota mi prinášala útechu. Vydala som sa na inú púť. Preč od minulosti, nie preč od miesta, ktoré som mala nazývať domovom. 

Zárezy smrti sú jeden ohromný počin, tentoraz už ostrieľanej autorky. Pre mňa bola táto kniha úžasným a divokým zážitkom plným akcie a tajomstiev. Nikdy by som nepovedala, že sa mi táto kniha bude AŽ tak páčiť. Po Experimente určite nie. Autorka však predostrela jeden originálny príbeh s originálnou tématikou a silnými hrdinami, ktorí bojujú až do posledného dychu za to, čo považujú za správne. Neviem, ako zvládnem to čakanie, ale dúfam, že to Veronica nepokazí. Toto má úžasný potenciál a obrovské možnosti vyvrcholenia príbehu, tak nech to plne využije a nesústredí sa na hlúposti. Páčila sa vám séria Divergencia? Výborne, toto budete milovať. Nepáčila sa vám séria Divergencia? Nevadí. Dajte Veronice ešte jednu šancu, pretože toto budete milovať aj tak. Keď sa totiž poriadne začítate, nebudete môcť knihu pustiť z ruky.


Za poskytnutie špeciálneho recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart
Kniha vychádza už 17. januára a vy si ju budete môcť kúpiť TU

2 komentáre:

  1. Výborná recenze :) Úplně jsi mě nalákala, ted jsem na knihu natěšená jako hrom :) Snad nezklame :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ďakujem :) Veď sa máš aj na čo tešiť :) To dúfam, že ťa nesklame :)

      Odstrániť