sobota 14. januára 2017

Princ bláznů

 

Autor: Mark Lawrence
Originálny názov: Prince of Fools
Séria: Válka Červené královny
Diel: prvý
Počet strán: 368 strán
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Talpress

Červená královna je stará, ale králové Roztříštěné říše se jí bojí víc, než kohokoliv jiného. Po celou dobu své dlouhé vlády bojovala ve vleklé válce za vyšší cíle, než jsou půda či zlato. Její největší zbraní je tajuplná Tichá sestra. Ta zůstává skryta zrakům většiny lidí, a ti, co ji spatřili, o ní nemluví. Vnuk Červené královny, princ Jalan Kendeth - zbabělec, hazardní hráč a nenapravitelný svůdce žen - Tichou sestru vidí. Je v pořadí desátým dědicem trůnu a se svou rolí méně důležitého člena královské rodiny je naprosto spokojený. Předstírá proto, že ohyzdná babizna neexistuje. Jenže se blíží válka. Svědkové tvrdí, že viděli pochodovat armádu nemrtvých a Červená královna povolala svou rodinu k obraně říše. Jal si myslí, že jde o pouhou báchorku - nic, co by se ho týkalo. To se ale mýlí...


Mark Lawrence si priazeň čitateľov získal (min. na Slovensku a v Čechách) svojou fantasy sériou Roztříštěná říše, ktorá zožala vskutku veľký úspech. Nepochybovala som, že sa mi jeho ďalšia séria bude páčiť rovnako. Mark Lawrence patrí medzi autorov, od ktorých by som prečítala aj nákupný zoznam.

Jalan Kendeth je úplný opak Jorga. Zatiaľ, čo Jorg riskoval a všade sa bezhlavo vrhal a užíval si zvrhlosti, Jalan je zbabelec. Jeho život pozostáva zo žien, chlastu, hazardu a dlhov a titul princ využíva len aby zviedol ženy, pretože ako desiaty v poradí sa mu o tróne ani len nesníva. Niežeby mu to nejako vadilo. Príbeh však naberie úplne iné obrátky a pribudne nám ďalšia hlavná postava - Snorri - Viking, ktorý sa vracia na sever nájsť svoju ženu a deti. Navonok nebezpečný a ozrutný Snorri je vskutku veľmi citlivý a milý chlap, keď ho spoznáte. A geniálny rozprávač príbehov, ktoré tvoria väčšiu časť príbehu. Keď sa ich cesty pretnú, veľmi zaujímavo, tak Jalan musí v sebe nájsť odvahu, ktorú nikdy predtým nemal. Som si istá, že na Mŕtveho kráľa si určite spomínate a tento príbeh sa viac zameriava na dejovú líniu vojny s mŕtvymi ako na nejakú pomstu malého, krutého princa. Červená kráľovná má totiž svoje problémy a ani jedným z nich nie je žiadny Jorg. A Tichá sestra bola pre mňa veľmi fascinujúcou postavou a som zvedavá, čo sa z nej nakoniec vykľuje.

Ten muž byl pro mě záhadou, ale tomuhle jsem rozuměl. Každý do jisté míry holdujeme sebeklamu: není člověk, který by snesl absolutní úpřimnost, aniž by sám sebe zraňoval na každém kroku. 


Táto kniha je oveľa menej temnejšia a omnoho viac vtipnejšia. Príbeh sa väčšinu času odohráva na cestách, ale aj tak sa čitateľ vôbec nenudí. Autor nám dáva možnosť spoznať ďalšiu časť Roztrieštenej ríše a tentokrát najmä krutý a chladný sever a príbeh sa zameriava na Mŕtveho kráľa s jeho armádou zombíkov, ktorý chce celú Ríšu premeniť na ríšu mŕtvych a nenarodených. No povedzte že to neznie super a zbijem vás. Autor sa viac zameriava na problematiku celej nekromancie a všetko to spestrujú Jalanove trefné poznámky a jeho zážitky. Autor príbehu pridal určitú záhadnosť, ktorú je tam úžasne badať. Nikto nevie, kto je Tichá sestra ani odkiaľ prišla a ani o čo jej ide. Podľa môjho skromného názoru tam ešte zohrá nejakú dôležitú rolu. Celkovo však neviete, kam sa bude príbeh ďalej uberať, pretože ten koniec je dosť nejednoznačný a úprimne neviem, čo sa bude diať v pokračovaniach. Mark Lawrence prišiel s úplne iným a novým príbehom, ktorý sa odohráva v tom istom svete, ale budeme ho môcť sledovať s úplne inej perspektívy a s nádychom severskej mytológie. Autor vie písať úžasne, vytvoril najrozličnejšie postavy s úplne odlišnými charakterovými črtami a vsadil ich do sveta plného mágie a  temných síl a vznikol z toho tento skvelý príbeh.

Jakmile toho víte příliš, život se vám dostane pod kůži a zkazí vám všechnu zábavu. Mládí je skutečně tím nejšťastnějším obdobím, protože se brodíme v požehnaném nevědomí. 

Táto kniha nie je to najgeniálnejšie dielo, čo budete kedy čítať. Je to však úžasný fantasy príbeh, ktorý si určite užijete a pobavíte sa pri ňom. Mark Lawrence má fantáziu obrovských rozmerov a jeho podanie nekromancie je dosť zaujímavé a keďže sa nenachádza v mnohých knihách, tak máte úžasnú možnosť pochopiť, ako vlastne nekromanti pracujú a fungujú a existujú. Celá zápletka znie úplne fantasticky a uvidíte, že si autor udrží vašu pozornosť až do konca. Ja sa už teraz budem tešiť na ďalší diel.


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem internetovému kníhkupectvu Megaknihy
Vy si ju môžete kúpiť TU

2 komentáre:

  1. Výborná recenze :) Určitě se plánuji do knihy pustit, přišla jsem teď totiž na chuť klasickým fantasy :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ďakujem :3 Tak tie od Marka Lawrenceho sú potom správna voľba! :3

      Odstrániť