utorok 24. januára 2017

Beztvárni


Autor: Derek Landy
Originálny názov: The Faceless Ones
Séria: Detektív kostlivec
Diel: tretí
Počet strán: 304
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Slovart

Niekto si vzal na mušku teleportérov a vyvražďuje ich pekne zaradom. Nikto nevie, kto to má na svedomí ani čo tým vlastne sleduje. Našťastie má Valkýra svoj odraz, ktorý namiesto nej chodí do školy. Veď kto by mohol hneď na prvej hodine napísať písomku z geometrie, keď po nociach vyšetruje záhadnú sériu nadprirodzených vrážd?
Valkýra a Kolohnát vezmú pod ochranné krídla mladého teleportéra Renna Šípa, z ktorého sa vykľuje najnezodpovednejší a najnafúkanejší človek na svete. Navyše im na krk dýcha rada starších, lebo sa chce Kolohnáta zbaviť. A aj najnešikovnejší detektív pod slnkom, podľa ktorého stojí za vraždami sám Kolohnát. A Beztvárni? Tí si brúsia zuby na náš svet. Tu ešte bude veselo.


"Nemôžeš len tak strkať druhým ruku cez hlavu. Po prvé, je to neslušné. Po druhé, dokáže to človeka vážne rozhádzať."


Prišli vám prvé dva diely detské? V tom prípade pokračujete, lebo je to čím ďalej, tým temnejšie a hrozivejšie. A stále lepšie a lepšie. Mňa Derek Landy znovu nesklamal.

Pri tomto príbehu je krásne vidieť, ako sa postavy dokážu počas príbehu úžasne vyvíjať. Valkýra od prvého dielu prešla neuveriteľne obrovskou zmenou. Z malého dievčaťa, ktoré chcelo nezvyčajný život a chcelo sa vrhnúť do každej akcie bez rozmyslu, sa pomaly stáva inteligentná, šikovná tínedžerka, ktorá nakope nejeden zadok. A Kolohnát je stále Kolohnát - geniálny a vtipný. Renn Šíp sa mi už od začiatku pozdával, tak uvidíme, čo sa z neho nakoniec vykľuje. Páči sa mi, ako autor príbeh stále rozvíja, pridáva nové postavy do každej knihy, prichádza s novými zápletkami, ktoré vždy nepriamo vedú k niečomu väčšiemu. Ten chlap to podľa mňa písal, keď ma niekoľko promile, ale aj tak to má obdivuhodne a detailne premyslené. Postavy sú skvelo spracované, farbisté, živé a autorov jednoduchý štýl písania vám nedovolí sa od knihy odtrhnúť. Dokáže si udržať vašu pozornosť a vy budete zvedaví, ako to všetko skončí.

Vpálil sa jej hlboko do mozgu. Bol ako myšlienka či náznak myšlienky - ako spomienka na niečo, čo nikdy nezažila, ako tieň všetkých týchto vecí, ako ich obrátený odrza na hladine jazera uprostred tichej noci. 

Poviem vám, že tento diel mal grády. Bolo to akčnejšie, záhadnejšie a temnejšie. Po celý čas sa tam niečo dielo a naši hrdinovia sa zas a znovu dostávali do problémov, ako vždy, z ktorých sa vyhrabáva ťažko. Navyše im horelo za zadkom. Doslova. V tejto knihe sa autor viac zameral na mágiu a už to neboli bitky len so zbraňami, ale už do toho všetkého pekne zasahovala mágia. Mám pocit, že autor sa rozhodol, že smrť bude vládnuť svetu. Akoby si zobral paličku a ukazoval: ty zomrieš, ty zomrieš, aj ty zomrieš, ty skoro zomrieš, pretože sa zachoval kruto a bezcitne pri tom, ako zabil niekoľko pre mňa dosť podstatných a obľúbených postáv. Táto kniha bola oveľa, oveľa lepšia ako predchádzajúce dve, lebo tu bolo gigantické množstvo akcie, tajomstiev, plno zrady, plány, ktoré neboli plánmi, ale paradoxne to bolo aj najvtipnejšie. Kolohnát sa proste nezaprie. Btw. niektoré mená znejú vskutku veľmi vtipne. Pri Derekovi už naozaj ani neviete, kto je vlastne dobrý a kto zlý, lebo on to dokáže motať a motať a spraviť z toho niečo totálne iné, ako ste si doteraz v márnej nádeji mysleli. A poviem vám, že ten koniec bol niečo, čo ste by ste si nepredstavovali ani v najhoršom sne. Fakt, nikdy by ste nič také nečakali. Derek vie, ako si pripraviť poriadne pekvapenie, ktoré vyrazí čitateľovi dych.

Obrátila sa, potom znova - hľadala niekoho, kto vie, čo robiť, kto má nejaký plán. Nikoho nenašla. Nik nevedel, čo s tým. 

Táto séria sa možno začala ako niečo detské s nádychom fantasy, čo by ste kúpili svojmu možno 11-13 ročnému synovi. Lenže potom sa to všetko zvrtne a už je z toho akčná, zaujímavá, záhadná fantasy plná mágie, fantastických hrdinov, nečakaných zvratov a všetko dolaďuje tá štipka temnoty, s ktorou autor ešte určite neskončil. Dajte tejto sérii šancu, pretože je vskutku nezvyčajná a naozaj zábavná. Navyše, za pokus nič nedáte že?


Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovart.
Ďalšie stretnutie s Kolohnátom a Valkýrou vás čaká TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára