piatok 16. decembra 2016

Odporúčam 3: Pokus o samovraždu

Falling into Place - Amy Zhang
Anotáciu nájdete TU.

Prečo?
V prvom rade preto, že autorka píše neskutočne geniálne - neuveriteľne pútavo a ľahko. Nebudete sa vedieť odtrhnúť. Hlavná hrdinka Liz sa pokúsila o samovraždu a nikto nevie prečo. Táto kniha je plná otázok bez odpovedí, pretože ľudia chcú vedieť, prečo sa Liz zabila, či ich už nemala rada alebo to bola nehoda. Kniha ukazuje pohľady niekoľkých postáv na túto situáciu - najlepších kamarátok hrdinky, jej mamy, ale aj chlapca, s ktorým kedysi chodila a chlapca, ktorý ju ľúbil. Tento príbeh je zmesou všetkého. Ukazuje útržky z Lizinho života, krásne aj ťažké chvíle, prvé lásky, prvé sklamania, jej pocity a myšlienky v daných situáciach a hlavne dôvod, prečo sa Liz pokúsila o samovraždu. Vždy som mala slabosť pre zlomené hrdinky a toto bolo tak smutné a emotívne a silné a krásne. Kniha vám nezaberie veľa času, lebo sa číta hrozne rýchlo a tie krátke kapitoly vám samé obracajú strany. Táto kniha bol krásny náhľad do duše svetom zlomeného človeka. Autorka vás dostane na kolená, zlomí vám srdce a citlivé duše aj rozplače. Určite tomuto dajte šancu, lebo podľa mňa to je jedna z najlepších kníh vôbec.

The Memory of Light - Francisco X. Stork 
Anotáciu nájdete TU.

Prečo? 
Meno nestačí? Francisco je autor, ktorého knihy vás chytia za srdce či chcete alebo nie. Vie sa neuveriteľne hrať so slovami a píše absolútne krásne. V tejto knihe sa stretávajú 4 absolútne rozliční ľudia, s rozličnými povahami, životom, minulosťou. Dalo by sa povedať, že spolu nemajú nič spoločné, až na to, že sú na psychiatrii. Hlavná hrdinka Vicky sa pokúsila o samovraždu a samozrejme, že sa jej to nepodarilo, tak skončila v tomto ústave, kde spoznala Gabriela, Monu a E.M (je to chlapec). Vicky sama nevie, čo vlastne chce. Táto kniha je teda plná jej myšlienok, zážitkov, pocitov neistoty a túžby zomrieť. Mnohí sa s Vicky stotožníte a nájdete v nej samých seba v skorom veku puberty, kde mnohí mali "depresie" zo všetkého. Vzťahy medzi postavami sa rozvíjali úplne prirodzene, realisticky a neboli tu napchaté žiadne zbytočné ľúbostné trojuholníky a celkovo žiadny vzťah. Toto nie je kniha o tom. Toto je jedna úžasne silná kniha o nádeji, o hľadaní samého seba, o priateľstve a smútku, o nových začiatkoch. Francisco je jeden z tých autorov, ktorí do každej knihy vložia kúsok zo seba a tu to bolo krásne vidno, pretože to bolo neskutočne emotívne, precítené, inšpirátívne a realistické a toto je jedna z kníh, ktorú si povinne musíte prečítať.

Thirteen Reasons Why - Jay Asher 
Anotáciu nájdete TU.

Prečo? 
Tento nápad a spracovanie jednoznačne stojí za zmienku. Hannah spáchala samovraždu a dôvody nahrala na kazety a poslala to ľuďom, ktorých sa to týkalo a kvôli ktorým sa zabila a prečo. No neznie to úžasne? Mnohí si poviete, že tie dôvody sú detinské a určite to nie je nezvládnuteľné. Lenže podľa mňa bolo práve toto posolstvom tejto knihy. Že každý človek môže určité veci brať inak ako vy. Že niekedy aj maličkosti, ktoré poviete alebo spravíte môžu ostatných ovplyvniť oveľa viac ako si myslíte. A keď to na niekoho spadne, tak dopadne ako Hannah. Pre mňa bola táto kniha obrovský, silný a emocionálny zážitok, ktorý ma bude držať ešte dlho. Toto by určite malo byť povinné čítanie, aby si ľudia uvedomili, že práve tie maličkosti menia ten život, či už k lepšiemu alebo k horšiemu. Jay Asher navyše píše taktiež neuveriteľne pútavo a nebudete sa chcieť od toho odtrhnúť, lebo vás bude zaujímať ako kto Hannah ublížil alebo neublížil. V knihe tiež nájdete niekoľko vtipných situácií, o ktorých bude Hannah rozprávať a naozaj schuti sa zasmejete. Táto kniha má v sebe jeden obrovský a silný príbeh s úžasným posolstvom a Jay Asher vám zlomí srdce. Jednoznačne vám zlomí srdce.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára