sobota 24. decembra 2016

Hitparáda kníh 2016


Neverím, že rok 2016 končí. Ubehlo to neskutočne rýchlo a väčšinu času som to vôbec neregistrovala. Pochybujem, že ešte stihnem prečítať nejakú knihu, ktorá mi doslova vyrazí dych, takže kľudne môžem mať túto hitparádu už teraz. Bude aj samostatné zhrnutie celého roka, ale to až potom. Za rok 2016 som prečítala niekoľko neskutočne úžasných kníh, vlastne takmer všetky boli absolútne skvelé, lebo moje priemerné hodnotenie na GR je 4,3 hviezdičiek. Zatiaľ mám prečítaných presne 100 kníh, čo si myslím, že sa ešte stihne zmeniť. Bolo pre mňa veľmi ťažké vybrať len pár kníh do týchto kategórií, ale nejak som to skompletizovala. Nakoniec vám chcem len zaželať krásne Vianoce plné radosti, šťastia, lásky a kníh v kruhu vašich blízkych. Užite si dnešný deň. 

Najväčšie sklamanie 
Harry Potter and the Cursed Child (Rowling, Tiffany, Thorne)
Veľmi am mrzí, že práve tu sa umiestnil Harry Potter, ale nemohla som s tým nič spraviť. Pretože pre mňa bola táto kniha naozaj obrovským sklamaním. Harry Potter bol, je a bude príbeh, ktorý budem milovať až za hrob, ale toto Rowlingovej máličko nevyšlo. Bolo to prehnané, zbytočne naťahované, zápletka bola totálne nezmyselná a povedala by som, že je to skôr fanfiction, ako príbeh od autorky, ktorá napísala Harryho. Táto kniha je zbytočná a podľa mňa je to dosť veľká chyba, pretože príbeh mohol ostať taký, aký bol pôvodne. A nie spraviť z Harryho idiota, ktorý nerozumie vlastnému synovi, z Hermiony kravu, ktorá si nevie ustrážiť udalosti na ministerstve a z dvoch malých chlapcov len tak z ničoho nič skúsených čarodejníkov.


Najnapínavejšia kniha
Winter (Marissa Meyer)
Posledný diel Mesačných kroník bol neskutočný. Po celý čas ma autorka držala v napätí a až do poslednej strany som nevedela. kto vyhrá, kto zomrie a kto bude žiť šťastne až do smrti. Stále sa tam niečo dialo, odhalilo sa množstvo vecí a ja som zabúdala dýchať, pretože to bolo vskutku veľmi nebezpečné. Na to že je to 800 stranová bichľa, tak si autorka vašu pozornosť udrží na každej strane a aj naďalej budete zvedaví, čo sa stane a ako to všetko skončí. Winter si proste musíte prečítať. Dokonca už vyšla aj v češtine, tak na tom popracujte.

Najakčnejšia kniha 
The Mirror King (Jodi Meadows)
Jednoznačne táto séria. The Orphan Queen bola akčná tak od polovice, ale The Mirror King bol úžasne nabitý akciou a bitkami a bolo to niečo brutálne. Navyše celá séria má úžasné postavy, ktoré odmalička vyrastali tréningom a bojmi, pretože boli niečo ako vyhnanci. Tomuto vravím skvelý záver série. Odporúčam hlavne milovníkom fantasy a kráľovstiev, pretože Wilhelmina si musí dobyť trón, o ktorý ako dieťa prišla.


Najromantickejšia kniha
Maybe Someday (Colleen Hoover)
Túto hitparádu som si nevedela predstaviť bez kníh od CoHo, pretože tento rok som ich prečítala väčšinu a naozaj som si ich zamilovala. Maybe Someday bola prvá anglická od nej a stala sa mojou obrovskou srdcovkou. Toto bol úžasný, romantický príbeh o láske, hudbe, priateľstve aj sklamaniach. Colleen ma dostala na plnej čiare a dokázala si udržať moju pozornosť až kým som to nezavrela. Nebola som však spokojná s tým celkovým záverom. Predstavovala som si to inak, ale čo už. Stále to bolo geniálne a krásne.

Najzábavnejšia kniha
Detektív Kostlivec: Žezlo Prastarých (Derek Landy)
Jednoznačne som sem musela dať túto geniálnu middle-grade. Kolohnát Lahoda je navtipnejší hrdina na svete, už len z toho dôvodu, že je to kostlivec, ktorý vrhá oheň a svoju hlavu prehral v kartách. Ja som pri tejto knihe umierala od smiechu. Je to síce miestami máličko detské, ale je to plné humoru, vtipných situácií a brutálne vtipných hlášok, ktoré sú mimoriadne trefné. S hlavnou hrdinkou Stephanie, sú títo dvaja neuveriteľne vtipná a skvelá dvojka, takže ak chcete nejakú skvelú, oddychovú fantasy, tak siahnite určite po tomto. A má to ešte ďalšie pokračovania, takže sa veru máte na tešiť.

Najlepší námet 
Before We Were Strangers (Renée Carlino)
Tak toto bola jedna z vrcholu najlepších kníh, ktoré som tento rok čítala. Nešla som do nej so žiadnymi očakávaniami a bola som tak brutálne prekvapená a tak brutálne sa mi to páčilo, že to ani nie je možné. Je to príbeh o láske dvoch ľudí, ktorí sa stretnú po (tuším) 15-tich rokoch a vlastne sa krásne prelína minulosť s prítomnosťou, kde hlavní hrdinovia rozprávajú, čo zažili, kým boli na univerzite. Pre mňa to bol parádny zážitok a vy si to musíte povinne prečítať.
It Ends With Us (Colleen Hoover)
Túto knihu som kľudne mohla považovať aj za najemotívnejšiu, ale rozhodla som sa, že bude tu. Nemôžem vám povedať, o čom presne to je, lebo na to musíte prísť sami. Môžem vám však povedať, že je to takmer najlepšia kniha, ktorú som tento rok čítala a po jej prečítaní z vás budú emočne zlomené a vyžmýkané trosky, pretože je to také geniálne.

Najväčšie prekvapenie
Anna and the French Kiss, Lola and the Boy Next Door, Isla and the Happily Ever After (Stephanie Perkins)
S týmito knihami som mala komplikovaný vzťah. Spočiatku som ich chcela čítať, ale potom ma to prešlo, lebo som bola v tom, že je to príliš sladké a romantické a nikdy ma to nebude baviť. Neviem, čo sa stalo, ale tento rok som sa do nich pustila a bola som brutálne prekvapená. Anna ma chytila a nepustila až kým som ju nedočítala a bolo to neskutočne sladké a pekné. Lola bola trochu slabšia, ale tiež hrozne fajn. A Isla to bola geniálna čerešnička na torte, lebo tá ma držala ešte viac ako Anna a nemohla som sa odtrhnúť.

Najemotívnejšia kniha 
Falling Into Place (Amy Zhang)
Ehm, prepáčte, ale je ich máličko viacej. A budem fakt stručná. Falling Into Place bola voľba na slepo a vôbec som nevedela, do čoho idem, ale tá kniha bola tak krásna, silná, smutná a úplne mi zlomila srdce.
Sůl moře (Ruta Sepetys)
Ruta je geniálna autorka a jej najnovšia kniha bola geniálna. Ďalší skvelý príbeh z druhej svetovej vojny, ktorý vás zlomí a nechá vás úplne prázdnych, pretože to bolo tak mrazivé a hrozné a silné a neskutočne krásne v niektorých momentoch. A budete revať. Verte mi, že budete.
The Memory of Light (Francisco X. Stork)
Ďalšia kniha, ktorá sa zaoberá samovraždou. Lenže toto bola úplne iná káva. Pretože Vicky sa tá samovražda nepodarila a ocitne sa v ústave. A tam spozná skvelých ľudí. Toto je úžasný príbeh o hľadaní samého seba, o nádeji, o priateľstve, o skvelých spomienkach a o hľadaní novej chuti do života. Mnohí sa s Vicky stotožníte a verte mi, že túto knihu budete milovať.
Krycí jméno Verity (Elizabeth Wein)
Toto je ďalší príbeh o vojne, ale poviem vám, že to bol obrovský zážitok. Je to písané v denníkovom štýle a je to písané úžasne. Kniha je neskutočne smutná a silná a znovu, budete zlomení, pretože hlavná hrdinka sa vám bude páčiť a budú sa vám páčiť aj zážitky, o ktorých rozpráva. A jedna veta vám utkvie v pamäti asi naveky: KISS ME HARDY! KISS ME QUICK! (anglicky to znie lepšie). Ešte teraz mám pri nej zimomriavky.

Najoriginálnejšia kniha 
My ostatní tu len tak žijeme (Patrick Ness)
Na túto knihu sa po jej vydaní objavili všelijaké ohlasy. Ja som jedna z tých, komu sa naozaj páčila. Veď podľa mňa je neskutočne originálne napísať príbeh nie o hrdinoch, ale o obyčajných ľudí, ktorí sa len prizerajú k tým divným a nadprirodzeným udalostiam. Príbeh bol o štyroch obyčajných tínedžeroch, ktorých čakala maturita a v ich škole sa dialo niečo divné, ale absolútne to nebola ich starosť. Podľa mňa to bolo fakt skvelé a ešte v podaní Patricka Nessa. Ja som bola fakticky nadšená. Lebo toto sa len tak hocikde nevidí.
Kniha roka 
Thirteen Reasons Why (Jay Asher)
Viete prečo táto kniha? Pretože mala všetko, čo má správna kniha mať. Je to ďalší príbeh o samovražde, ktorý sa však pýši obrovskou originalitou. Hannah totiž nahrá svoje dôvody na kazety a pošle ich ľuďom, ktorí za to priamo alebo nepriamo môžu. Čítalo sa to totálne geniálne, rýchlo, chytilo ma to a nepustilo a na konci som sa znovu cítila ako zlomená troska, pretože Jay Asher ma svojím príbehom poriadne dostal. Táto kniha si zaslúži všetku chválu, ktorú zatiaľ dostala a ešte viac. Bolo to neuveriteľné, krásne a silné a ja som si ju neskutočne zamilovala a odporúčala na každom kroku.
Séria roka 
Kroniky Narnie (C.S. Lewis)
Čo som v detstve zameškala, v dospelosti sa mi pekne vrátilo. Tak som konečne siahla po Narnii a mala som všetkých 7 kníh prečítaných asi za 3-4 dni. Je to jeden krásny, magický príbeh pre všetky generácie. Určite si ho zamilujete, aj keď z posledných dvoch dielov som bola celkom sklamaná. Ale ak ste ju ako deti nečítali, tak sa nebojte a dajte jej šancu aj teraz, pretože vás očarí úplne rovnako. Rozhodne neľutujem, že som sa do toho pustila a dokonca som si pozrela aj filmy, ktoré som ako dieťa nemala moc rada. Hneď niekoľkokrát.

2 komentáre:

  1. Přečetla jsi toho vážně hodně :) Osmý Harry Potter je pro mě také zklamáním a na Měsíční kroniky se právě chystám :) Tak snad nezklamou :) Hezké Vánoce a čtení i v dalším roce :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Áno, tento rok sa darilo :) Mesačné kroniky sú geniálne, to sa ti určite bude páčiť :) Ďakujem, aj tebe :)

      Odstrániť