štvrtok 22. decembra 2016

Diamantový dvor


Autor: Diamantový dvor
Originálny názov: The Glittering Court
Séria: Diamantový dvor
Diel: prvý
Počet strán: 384
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Slovart

Podľahnite čaru prepychových palácov a nekonečného bohatstva v príbehu mladej šľachtičnej Adelaide, ktorá sa musí vydávať za slúžku, aby unikla vopred dohodnutému manželstvu. Ak to však chce dokázať, musí vstúpiť na Diamantový dvor, čo však nie je len obyčajná škola, kde sa mladé chudobné dievčatá učia spôsobom vysokopostavených dám, ktorým sú súdení bohatí a mocní manželia. Adelaide vo svojej príprave, samozrejme, exceluje, a dokonca sa jej podarí pred všetkými utajiť svoj skutočný pôvod. Pred všetkými, až na Cedrica, syna zámožného majiteľa Diamantového dvora. Aj Cedric však skrýva mnohé tajomstvá. No potom Adelaide padne do oka mocnému guvernérovi a hrozí, že Cedricove a Adelaidine tajomstvá vyplávajú vo svetle ich vzájomnej príťažlivosti na povrch. Ak podľahnú láske, hrozí im škandál obrovských rozmerov, poškvrnenie povesti Diamantového dvora a zaľúbencov čaká život vydedencov kdesi na kraji obývaného sveta...

Meno Richelle Mead pre vás nie je ničím novým. Určite si pamätáte tú sériu s tými krásnymi červenými obálkami a čiernymi stranami. Boli na ňu nadšené ohlasy. Neskôr v Čechách vyšlo Soundless a na tú neboli moc dobré ohlasy. Diamantový dvor je však ďalší autorkin skvelý počin.

Vyzerá to podobne ako Selekcia, všakže? Vyvediem vás teda z omylu. Možno námet vám tak bude pripadať, ale príbeh je niečo úplne iné. Samozrejme, aj tu sa vyskytuje množstvo dievčat, ktoré odídu z domov a Diamantový dvor zo slúžok spraví dámy súce na vydaj. Kniha sa pýši obrovskou rôznorodosťou postáv, nie len dievčat, z ktorých si množstvo zamilujete. Hlavná hrdinka Adelaide je jedna silná, statočná, inteligentná, múdra, šikovná a máličko namyslená baba, ktorá celý život vyrastala podľa pravidiel vysokej šľachty. Ako postava v tejto knihe prejde asi najväčšou zmenou, či už povahovou alebo výzorovou. Tomuto vravím vývin. Mira a Tamsin sú jej dve najlepšie kamarátky, z ktorých každá ukrýva svoje vlastné tajomstvá, rieši vlastné problémy, ale aj tak je z týchto dievčat fantastická trojica. A to nie je ani štvrtina všetkých postáv, ktoré táto kniha obsahuje. Richelle sa do toho pustila s vervou a vytvorila naozaj prepracované osobnosti, ktoré vám budú po celý čas spríjemňovať čítanie. Adelaide má ešte k tomu podobne podrezaný jazyk ako slečna Hathaway, takže humor vám chýbať taktiež nebude.

Moje pôsobenie na Diamantovom dvore sa zakrátko stalo doposiaľ najšťastnejším obdobím môjho života, a s výnimkou obdobia, keď žili moji rodičia. 


Lenže Diamantový dvor nie je žiadny lacný príbeh o láske až za hrob. Príbeh tak síce spočiatku vyzerá, ale neskôr sa všetko otočí a začne to byť miestami akčné, napínavé a nebezpečné. Keďže samotný dvor je plný intríg a temných tajomstiev a každé dievča chce byť prvé, tak nemôžete čakať, že nebudú zničené životy. A keď sa Cedric a Adelaide začnú viac spoznávať, tak začne ísť do tuhého. Richelle je jedna z autoriek, ktorá vám dokáže vyraziť dych aj uprostred knihy, pretože nikdy neviete, čo čakať na ďalšej strane. Diamantový dvor teda nie je až taký raj, ako sa zdá. Sľubujem, že si okrem romantiky, užijete aj akciu a nebezpečenstvo. Samozrejme, dočkala som sa aj úžasných plesov a večierkov, kde bolo plno nádherných a obrovských šiat a boháčov. Aby toho nebolo málo, Richelle sem pripletie trochu náboženstva a čo nevidieť sa ocitneme aj na krásnom vidieku, kde sa nedá nikomu poriadne veriť. Čakajte aj pár zvratov a odhalení, ale veľmi málo sa dozviete o Mire a Tamsin. Autorka to má, veru, úžasne naplánované, lebo aj keby človek nechcel, tak musí siahnuť po pokračovaniach. Ďalšie dve knihy totiž obsahujú ten istý príbeh, iba z iného pohľadu. Keďže aj Tamsin a Mira majú svoje tajomstvá, tak Richelle to neprezrádzala a čitateľ bude môcť sčasti ukojiť svoju zvedavosť až keď vyjde druhý diel. Vskutku nechala dosť otvorený koniec. Ešte stále vás táto kniha moc neláka? No tak sa pozrite na tú nádhernú obálku, ktorá naživo vyzerá omnoho krajšie, a verte, že ju určite chcete mať doma na poličke. Pozrite, je to Richelle Mead, takže príbeh nebude určite blbosť, mne sa to čítalo veľmi dobre, rýchlo a po UA viete, že to bude určite napísané pútavo a zaujímavo.

Ale ako som opustila hranice mesta a išla dole stmievajúcou sa cestou, nemohla som dovoliť možným hrozbám, aby ma spomalili. Strach bol len ďalší nepriateľ a ja som mala príliš veľa iných, ktorých som sa práve teraz obávala. 

Diamantový dvor je skvelý, tajomný, napínavý a trochu akčný príbeh, ktorý sa vám podľa môjho názoru bude určite páčiť. Pre mňa to bol jednoznačne zážitok a bolo fajn od Richelle čítať aj niečo iné ako dampírov a strigojov. Nahliadnete do sveta šľachty plného plesov, večierkov, intríg a tajomstiev, ktorý nie je taký rozprávkový, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Stretnete neuveriteľne múdru a vyspelú hrdinku, ktorá prešla obrovskou zmenou a čelila ťažkým rozhodnutiam. Už teraz sa neviem dočkať dvojky.


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart
Vy si užijete večierok TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára