nedeľa 27. novembra 2016

Rose pod palbou


Autor: Elizabeth Wein
Originálny názov: Rose under fire
Séria: Krycí jméno Verity
Diel: druhý
Počet strán: 328
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: CooBoo

Rose Justiceová, mladá pilotka Pomocných leteckých sborů za druhé světové války, je při letu z Paříže do Anglie v létě 1944 chycena nacisty a poslána do Ravensbrücku, nechvalně proslulého ženského koncentračního tábora. V děsivém vězení se Rose potkává s nezapomenutelnou skupinou žen, s Francouzkou, která před válkou psala uznávané detektivky a jejíž manžel Žid a tři syni byli zabiti, s houževnatou dívkou, na níž dělali nacisti hrůzné lékařské pokusy, nebo Ruskou, která lítala se sovětskou stíhačkou. A v přátelství s těmito ženami hledá Rose naději a sílu na přežití. Bude to ale Rose stačit, aby dokázala čelit tomu, co jí osud přichystal?

Jako bych od té doby, co jsem vzlétla z tábora Los Angeles, letěla tak strmě vzhůru, že jsem vůbec neviděla pod sebe, protože kdybych se ohlédla, spatřila bych peklo, a to jsem vidět nechtěla. Věděla jsem, že tam je. Ale dokud jsem se neohlédla, dokud jsem s letadlem stoupala vzhůru, mohla jsem si nalhávat, že tam není. 

Elizabeth Wein si fanúšikov na Slovensku a v Čechách získala svojou knihou Krycí jméno Verity, ktorá sledovala príbeh mladej špiónky, ktorá sa dostala do rúk Gestapa a jej najlepšej kamarátky pilotky Maddie. Všetci sme sa teda tešili na voľnejšie pokračovanie tohto príbehu. 

V knihe sa stretávame s novou hlavnou hrdinkou, američankou Rose, ktorá sa presťahovala do Anglicka, aby sa mohla stať pilotkou. Rose bola veľmi sympatická, odvážna a múdra. Autorka do príbehu zakomponovala aj starú známu Maddie, ktorá bola Rosienou dobrou kamarátkou a autorka naďalej rozvíjala aj Maddien príbeh. Po tom, čo sa Rose dostane do koncentračného tábora, sa zoznámime s viacerými postavami, ktoré vám určite prirastú k srdcu. Tento príbeh totiž nie je len o samotnej Rose, ale aj o ostatných ženách z tábora - o tých, ktoré sa stali Rosinou rodinou aj o tých, ktoré tam figurovali len ako dozorkyne alebo esesáčky. Autorka do všetkých postáv vdýchla neuveriteľný život, vytvorila im minulosť, odlišné charaktery, všetky boli jedinečné a neuveriteľne silné. Priam ste videli, ako sa vám hýbu pred očami a dokázali ste sa s nimi neskutočne zžiť. Vytvorilo sa medzi nimi jedno úžasné priateľstvo, ktoré len tak niekde nevidíte. Po celý čas sme sledovali, ako sa z neznámych ľudí stane rodina, pričom nezáležalo na tom, akej boli národnosti alebo aké náboženstvo vyznávali. Všetky tieto ženy boli obdivuhodne silné osobnosti, ktoré si prežili naozaj ťažké časy a aj tak stále mali nádej bojovať ďalej a zachrániť si svoj holý život a život svojich kamarátok. 

Kdybych to nemohla udělat, mohli mě klidně zastřelit. Byla jsem si dost jistá, že už mě to nezajímá. 

Elizabeth Wein v príbehu realisticky a surovo podáva hrôzy 2. svetovej vojny - hlavne teda koncentračného tábora Ravensbrück, kde bolo počas toho držaných obrovské množstvo žien a dievčat a na mnohých robili Nemci priam nechutné a brutálne pokusy, simulovali zranenia vojakov na fronte a hľadali spôsob, ako ich liečiť. Wein sa s tým nehrala a podala to tak surovo, až vám po chrbte budú behať zimomriavky. Priam obdivuhodne vykreslila krutosť a brutalitu esesákov, ktorý by vás potrestali len za to, že pohnete hlavou. Ukázala, ako si to tie zvrátené (prepáčte za výraz) hovädá priam užívali, keď mohli niekoho zbiť, dokopať alebo nechať stáť celú mrznúcu noc stáť vonku bez akéhokoľvek tepla. A ako postupne vyberali náhodné obete a nezmyselne ich zabili, lebo sa im chcelo. Tento príbeh je zväčša síce fikcia, ale najsmutnejšie je to, že presne toto sa počas vojny naozaj stalo a ľudia vtedy naozaj zomierali absolútne nezmyselne a zbytočne. Rose poznala veľa ľudí, ktorí jej mnohokrát pomohli a nakoniec skončili ako obete. Rose s jej kamarátkami si toho veľa prežili, množstvo týchto žien zomrelo a nemali to ľahké, keď museli bojovať o kúsok chleba, o vodu, o miesto na posteli, kde sa ich tlačilo viac. Podľa mňa by sa svet o takýchto veciach mal dozvedieť a autorka si dala obrovskú námahu, kým zozbierala dôveryhodné a skutočné informácie. Táto kniha je obrazom krutosti vojny a nezmyselného zabíjania, ktoré ľudí viedlo k neočakávaným činom, len preto, aby si zachránili život alebo pomohli priateľom. 

Naděje. Jeden by myslel, že to je krásná věc. Tak silná, podporující. Ale tak to není. Je to přesně naopak. Naděje je prostě jenom tohle. Kousky okoralého chleba schované pod šaty. Okoralý šedý chléb nastavený mletými rybími kostmi, který nesníte, protože se ho chystáte někomu dát, a možná se vám tak podaří poslat zprávu kamarádovi. 

Toto je jeden brutálny a silný príbeh plný krutosti a nádeje. Ukazuje časť našej minulosti a snáď je aj poučením do budúcnosti. Musím povedať, že pre mňa to bolo slabšie ako Verity. Napriek tomu to bol neskutočne vydarený príbeh, ktorý si zamilujete. Autorka proste vie písať, píše dobre a dokáže v čitateľovi vyvolať emócie a donútiť ho zamyslieť sa nad posolstvom jej kníh. Pre mňa to bol jednoznačne zážitok. 


Za knihu veľmi pekne ďakujem internetovému kníhkupectvu Pre Školy.
Vy si ju môžete kúpiť TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára