sobota 15. októbra 2016

Odporúčam 2: Priateľstvo, súrodenci a plnenie snov

Dám ti aj slnko - Jandy Nelson
Anotáciu nájdete TU.

Prečo?
Jandy Nelson priniesla do literatúry niečo úplne iné. Aspoň ja to tak vidím. Lebo toto bol neskutočne krásny a zároveň miestami smutný príbeh. Príbeh dvoch súrodencov, ktorí si spätne hľadajú k sebe cestu. Nádherné a realistické rozprávanie o dospievaní, pocitoch,  o prvých sklamaniach a láskach, priateľstve a umení. Vlastne v ňom nájdete úplne všetko. Často sa stotožníte s postavami a ich pocitmi a poviete si: "Presne takto som to mal aj ja!" Jandy Nelson predsa písala o nás, o tínedžeroch, o puberte, ktorú sme všetci zažili a počas nej povystrájali toľko blbostí. Táto kniha je totálne neobyčajná, krásna a plná života. Nedá vám spať, nebudete sa od toho vedieť odtrhnúť. Autorka sa v knihe venuje absolútne celej problematike v živote tínedžerov a dokázala to geniálne. Túto knihu by ste si mali prečítať už len kvôli tomu, že vo vás vyvolá toľko pocitov, prinúti vás rozmýšľať, spomínať. A na jej konci sa budete cítiť spokojní, ale budete chcieť viac. Zapáči sa vám autorkine trpko-sladké rozprávanie o živote, vzostupoch a pádoch, o rodine. Ja som to autorke zhltla aj s navijakom bez akýchkoľvek pochybností a som si istá, že vy na tom budete veľmi podobne.

Since you've been gone - Morgan Matson
Anotáciu nájdete TU.

Prečo? 
Tento príbeh patrí do zbierky nezvyčajných. Na prvý pohľad vám bude pripadať ako tuctová letná romanca, o ktorej presne viete ako skončí. Dovoľte mi vyviesť vás z omylu. Toto úplne minimálne pripomína letnú romancu. Táto kniha je príbeh o silnom priateľstve, spoznávaní nových vecí a života, o riskovaní a hľadaní samého seba. A spomienok, pretože bez tých by sme neboli ľuďmi. Áno, nájdete tu síce aj trochu romantiky, ale je to absolútne nenútené a prirodzené. Tato knižka je však plná humoru a vtipných situácií, keďže Emily sa chystá splniť list, ktorý je zväčša zložený z úplných blbostí. Knižka je takisto fantasticky napísaná a ako letná oddychovka je pre vás to pravé orechové. Emily bola veľmi príjemná hlavná hrdinka, ktorú si obľúbite a počas celého príbehu prechádzala obrovskými zmenami. Vlastne, nachádza sa tu množstvo rôznorodých postáv, ktoré si zamilujete. Verte, takúto knihu o priateľstve ste ešte nečítali, v mnohých situáciách uvidíte aj sami seba a v prvom rade budete vidieť, akú dôležitú rolu majú v živote človeka spomienky a zážitky.

Potrhaná křídla - Ruta Sepetys
Anotáciu nájdete TU.

Prečo? 
To vám nestačí ako dôvod, že je to kniha od Ruty Sepetys? Hlavná hrdinka Josie to v živote nikdy nemala ľahké a na to nás ruta nenechá v tejto knihe zabudnúť. Pretože toto je ďalšia neskutočne a obdivuhodne silná a krásna kniha z pera pani Sepetysovej. Príbeh Josie je plný vzostupov a pádov, boja s osudom a o snívaní. Svoju rolu zohráva množstvo intríg, mafia, nebezpečenstvo a ako čerešnička na torte - všetko sa odohráva medzi...ehm...ľahkými ženami, aby som bola slušná, pretože práve v takom prostredí Josie vyrastala, práve z takého bahna sa musí vyhrabať a prísť na to, ako si zariadiť život, postaviť sa na vlastné nohy a odísť s tým, že nechá minulosť za sebou. Lenže v pätdesiatych rokoch sa nežilo tak, ako teraz a nebolo všetko také jednoduché, ako teraz. Ruta však perfektne opisuje atmosféru New Orleans v tých 50-tych rokoch, poukazuje najmä na negatíva a na to ako boli ľudia v neustálom nebezpečenstve, ako sa takmer nikomu nedalo veriť a ako mal každý na všetko svoj vlastný motív. Táto kniha bola pre mňa ďalších ohromným zážitkom a uvidíte, že bude aj vaším.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára