streda 19. októbra 2016

Krycí jméno Verity


Autor: Elizabeth Wein
Originálny názov: Code name Verity
Séria: Krycí jméno Verity
Diel: prvý
Počet strán: 352
Rok vydania: 2015
Vydavateľstvo: CooBoo

V říjnu 1943 se nedaleko Paříže, v okupované Francii, zřítilo britské špionážní letadlo. Jeho pilotka a pasažérka byly nejlepší přítelkyně. Jedna z dívek má naději, že přežije. Druhá hru o život prohrála dříve, než začala.
Když Verity chytne gestapo, myslí si, že nemá žádnou šanci na přežití. Jako tajný agent chycený na nepřátelském území zažívá nejhorší noční můru jakéhokoliv špióna. Nacisté ji ale ihned nezabijí, dají jí na výběr: Buď jim odhalí svou misi, anebo ji strašlivým způsobem popraví.
A ona se rozhodne říct jim pravdu. Avšak ne takovou, jakou očekávají.
Na každém kousku papíru bojuje Verity o svůj život. Odhaluje svou minulost, vypráví, jak se seznámila s pilotkou Maddie. Lituje svého selhání a ukazuje svou kuráž a zoufalou touhu dostat se domů. Ale budou její odhalení stačit SS? Pomohou jí její vyzrazená tajemství přežít?


Táto kniha ma zaujala okamžite. CooBoo vydáva všetky tie skvelé vojnové knihy, pri ktorých cítite neskutočnú ľútosť k hlavným hrdinom a všetkým ľuďom, ktorí sa zúčastnili tej vojny. A Verity nebola odlišná. Taktiež veľmi silný a tragický príbeh krásneho priateľstva, ktorý si aj napriek vojnovým hrôzam zamilujete.

Príbeh je písaný z pohľadu Verity, ktorá rozpráva všetko od začiatku v listoch. Jej príbeh sa točí hlavne okolo jej najlepšej priateľky Maddie, s ktorou Verity prežila krásne chvíle, počas toho ako sa Maddie stávala pilotkou a Verity špiónkou. Bolo to hrozné a strašné, ale zároveň krásne. Z tých listov bolo vidno tú neskutočnú lásku, to nekonečné priateľstvo a Verity bolo jedno, že Nemcov nezaujíma príbeh o jej najlepšej priateľke. Oni od nej žiadali len pravdu a ona im ju dala, smutnú a krutú s mnohými nevyužiteľnými informáciami, ale povedala len pravdu. Počas príbehu Verity len spomína na Maddie, na to, ako sa prvýkrát stretli, ako Maddie ovplyvnila jej život a ako ju zmenila, ako sa dostávala na vrchol, až sa nakoniec Maddie stala pilotkou a splnila si sen, jednoducho všetko. A bolo to neskutočné. V tých spomienkach bola neuveriteľná sila, Verity bola ako postava obdivuhodne silná a bojovná a nedala si skákať po hlave. Vedela, že tak či onak umrie, ale túžila po sebe niečo zanechať. A tak zanechala príbeh jej a Maddienho priateľstva. Zároveň aj tragický príbeh toho, čo sa jej dialo, keď ju chytili, ako sa k nej správali a čo chceli. Ja len že.....fakt to bolo neskutočne nádherné a silné.

Nevím, kde jsem přestala. Ztratila jsem nit. Zamotala jsem se do detailů jako do vlněné deky, utopila jsem se v nich jako v alkoholu, docela jsem utekla do těch prvních dní našeho přátelství, pomočených vodou a ozářených plameny. Byly jsme dokonalá dvojka. 


V druhej časti knihy nastane jedno velikánske bum a potom už ani neviete, ako sa to tam vlastne stalo, čo sa tam vlastne deje, až kým sa znovu nespamätáte. Nemôžem vám to nijak priblížiť, ale môžem vám povedať aspoň to, že sa dočkáte aj nejakej tej akcie a poriadne prekvapivého konca. Táto kniha vo mne zanechala toľko pocitov, že som stratila všetky slová a neviem sa poriadne vyjadriť. Mnohokrát sa tam mihnú aj iné postavy, napr. mladší brat Verity alebo niekoľko nemeckých idiotov, ktorý držali Verity v zajatí. Väčšina knihy sa však naozaj len okolo toho neskutočného priateľstva a nesplnených snov. Nezáleží na tom, že sa tam takmer nič nedeje. Aj tak si budete naplno užívať ten príbeh. Uvidíte ďalšie hrôzy vojny a ako Nemci všade rozosievali smrť. Zároveň je však kniha plná krásnych myšlienok, vtipných situácií a spomienok, občas sa tu objavia aj technické veci okolo lietadiel, čo som brala ako výborné spestrenie. Autorke som zhltla každé jedno slovo, každý jeden pocit a spomienku aj s navijakom, pretože to bolo tak perfektne napísané. Autorka si určite musela naštudovať mnoho vecí a udalostí a podľa mňa to zvládla neskutočne. Ten príbeh mal svoje srdce. Hrozne smutné a tragické a zároveň absolútne nádherné a neskutočné. Fakt, Verity som si veľmi obľúbila aj ako postavu, ale aj celú knihu. Jednoducho, všetky palce hore.

Povedlo se mi jen získat čas, jinak nic. Čas, abych tohle všecko napsala. Nikomu jsem neprozradila nic užitečného. Jen jsem odvyprávěla příběh. Ale byl pravdivý. Není to ironie? Poslali mě sem, protože umím tak skvěle lhát. A já řekla pravdu. 

Krycí jméno Verity možno neočarí všetkých tak, ako mňa. Mnohým z vás môže pripadať nudná a nezáživná, ale pre mňa bola jednoducho úžasná. Už dlho som nečítala tak krásny a silný príbeh sústredený na neuveriteľné priateľstvo, ktoré by chcel asi každý človek na svete. Je na vás, či knihe dáte šancu alebo nie. Ak sa vám však páčili knihy ako Medzi odtieňmi sivej alebo Zlodejka kníh, tak by ste podľa mňa mali. Verity je totiž rovnako nádherný, silný a taktiež tragický a smutný príbeh. Niečo vo vás však určite zanechá.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára