streda 7. septembra 2016

Odporúčam 1: Cesta do minulosti

Už dlhšie som rozmýšľala nad niečím takýmto a konečne som sa to odhodlala zrealizovať. Neviem, či niekto niečo podobné robil, ak áno, tak sa ospravedlňujem. Ale nič také som myslím nevidela. Každopádne, rozhodla som sa zaviesť novú rubriku, v ktorej vám raz za dva týždne predstavím knihy, ktoré sa mi páčili a určite by nemali uniknúť vašej pozornosti. Takže snáď vďaka tomu objavíte nejaké nové knihy. 

Medzi odtieňmi sivej - Ruta Sepetys
Anotáciu nájdete TU

Prečo? 
Pretože táto kniha je niečo geniálne. Príbeh sa odohráva v období 2. svetovej vojny počas stalinských deportácií. Autorka ho podáva neskutočne realisticky a niekedy vám bude až mráz behať po chrbte pri myšlienke, že toto sa raz v skutočnosti dialo. Stretnete sa s mnohými postavami, či už kladnými alebo zápornými. Všetky sú rôznorodé, autorka sa zameriava na ich pocity a myšlienky, na ich situáciu a na to, čo všetko robili len preto, aby si ochránili holý život. Príbeh zachytáva mnoho stránok ľudskej povahy - uvidíte krutosť NKVD, ktorým záležalo len na svojom pohodlí a s radosťou týrali väzňov, a zároveň dobrotu jednotlivcov. Autorka dáva náhľad na to, ako si ľudia navzájom dokážu pomôcť a obetovať všetko, len aby ochránili svojich milovaných, aby pomohli inými ľuďom, ktorí to potrebujú viac. A všetko to vnímate z pohľadu 15-ročného dievčaťa, ktoré malo začať spoznávať život násťročných a nie zažívať takú krutosť iných ľudí. Medzi odtieňmi sivej je emocionálne dosť náročný príbeh, ale naskytne sa vám pekný pohľad na to, aké to v tej dobe bolo, ako si ľudia museli rozdeliť kúsok chleba aby prežili. Je to neuveriteľne silný príbeh nielen o prežití a boji o život, ale aj o láske v takej drsnej dobe. 

Krycí jméno Verity - Elizabeth Wein
Anotáciu nájdete TU

Prečo?
Elizabeth Wein vo svojej knihe rozpráva príbeh o Verity, britskej agentke, ktorá sa dostala do zajatia nemeckého Gestapa. Nemci od nej chcú informácie a ona sa rozhodne povedať pravdu. Od úplného začiatku. Kniha je písaná v denníkovom/listovom štýle, pretože Verity to všetko píše. A povie všetko - ako sa zoznámila s pilotkou Maddie, jej najlepšou priateľkou, ako sa ich priateľstvo postupne posilňovalo a čo všetko dievčatá spolu zažívali. Verity postupne rozpovie všetko, spomína na chvíle s Maddie s pocitom, že za tých štrnásť dní aj tak zomrie. Všetko spestrujú jej uštipačné poznámky o tých dozorcoch (alebo ako to nazvať) a prekladateľke. Lenže potom sa karta obráti, príbeh naberie úplne iný smer, pretože autorka to má brutálne premyslené a tá kniha vás nakoniec zlomí. Krycí jméno Verity je neskutočne silná, smutná, srdcervúca kniha o silnom priateľstve a ďalších kúskoch nemeckých vojakov a samotného Hitlera. Tento nezabudnuteľný príbeh si vás určite získa, pretože tie postavy sú úžasné a ich priateľstvo ešte viac. A zlomí vás to. Pretože je to tak surové a kruté. 

Vězeň noci a mlhy - Anne Blankman
Anotáciu nájdete TU

Prečo? 
Toto je príbeh máličko odlišný od predchádzajúcich dvoch. Mali by ste vedieť, že je podľa skutočnej udalosti a len niektoré postavy sú tam domyslené. Autorka podáva príbeh z pohľadu Gretchen, ktorá vyrastala pri Hitlerovi, pretože bol ich rodinný priateľ, celý život verila jeho slovám a skutkom. Autorka poskytla náhľad na Hitlerov vzostup od šestnásťročného dievčaťa a jeho blízkych, ktorí mu slepo verili. Kniha je zameraná najmä na hlavnú hrdinku, jej pocity a myšlienky, spoznávaní sveta a jeho nástrah, odhaľovanie tajomstiev a bolestivú zradu, ktorú hlavná hrdinka zažije. A nielen raz. Samozrejme, autorka tam zakomponovala aj lásku, ktorá je však neuveriteľne silná a pekná. Táto kniha vám poskytne realistický a silný príbeh, kde si mladé dievča vytvára vlastný názor, bojuje za to, čo jej pripadá správne aj v takej drsnej dobe, kedy môžete byť zastrelení len za jedno krivé slovko. Príbeh je až strašidelne realistický, ale neskutočne krásny a silný. 

2 komentáre:

  1. Medzi odtieňmi sivej sa chystám čítať, ale čakám na takú náladu na ňu, lebo predsalen nejde o niečo veselé..

    OdpovedaťOdstrániť