štvrtok 18. augusta 2016

Nina


Autor: Andrea Gregušová
Počet strán: 176
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Slovart

Nina je príbeh o túžbe, o láske, o dospievaní. Pôvabná a tvrdohlavá Nina nadovšetko miluje tanec, slobodu a túži po láske. Až tak veľmi, že prekročí hranice medzi dobrom a zlom, svetlom a tmou, láskou a nenávisťou. Dym, ktorý ju učí tancovať, sfarbí jej kráľovstvo do siva. Jeho lekcie nie sú zadarmo, každým tancom sa ocitá viac na strane temna. Nič už nebude také ako predtým. Nine ide zrazu o život. Aj všetkým, ktorí sú v jej blízkosti. Našťastie okrem Dymu je v Nininej blízkosti aj Svetlonos a ten sa s Dymom pustí do boja.

Nová fantasy z pera slovenskej autorky nám predostiera príbeh, ktorý si mnoho čitateľov zamiluje. Na druhú stranu, mnohí ho budú považovať za priemerný alebo dokonca podpriemerný. Nina nesadne každému, najmä kvôli svojským postavám a pohľadu na svet. Pre mňa bola Nina príjemný a oddychový príbeh na pár hodín. 

Hlavná hrdinka Nina je princezná. Lenže nečakajte princeznú, ktorá trávi hodiny pred zrkadlom, nosí nádherné a obrovské šaty, slúži kráľovstvu a poslúcha všetko, čo jej rodičia povedia. Nina je skôr taká malá rebelka. Drzá, papuľnatá, princezničkovské veci ju absolútne netrápia a správa sa skôr ako chuligán z ulice, ako princezná. Všetkým naokolo to vadí, len ona to má v paži a odmieta sa prispôsobovať. Nina má veľmi svojský charakter, ktorý vám môže pripadať dosť detinský, jej správanie niekedy dosť hlúpe, ale aj napriek tomu si ju obľúbite. Nie každý môže byť predsa v pätnástich vyspelý no nie? Ďalšiu dôležitú úlohu v príbeh zohrávajú Svetlonos a Slnečnica. Svetlonos je strážca svetla, ktorý sedí vo svojej veži a stráži kráľovstvo pred Dymom. Slnečnica je slúžka, ktorá sa však prejaví ako veľmi dôležitá súčasť Nininho života. Ostatné postavy - spolužiaci Niny, jej rodičia a súrodenci, pestúni sa v príbehu objavujú len okrajovo, napriek tomu ich máte možnosť spoznať a vytvoriť si k nim nejaký vzťah. Potom je tu aj Dym, ktorý trávi veľa času s Ninou a učí ju tancovať. Ako isto viete, všetko má svoju cenu a tak sa Nina čím ďalej, tým viac ocitá v Dymovej moci. 

Pochopil, že tma nikdy nespí. Doživotne sa vzdal snov, aby mohol byť tme rovným súperom. Sladkosť spánku vymenil za možnosť strážiť svetlo. 

Príbeh Niny je vskutku veľmi zaujímavý. Nečakajte moc akcie ani množstvo bojov, pretože je to síce, fantasy, ale nie zameraná na dobýjanie kráľovstiev, území alebo kontinentov. Ninin príbeh je skôr o objavovaní sveta, jeho tajomstiev a nebezpečenstiev, o hľadaní samého seba medzi ľuďmi, ktorí vám nerozumejú, o boji svetla s tmou, dobra so zlom, jedinca so spoločnosťou, ktorá ho odmieta. Aj preto sa ľudia často prikláňajú na stranu tmy. Necítia sa dôležití alebo sú neviditeľní a chcú niečo dokázať. A Nina chcela len slobodu, chcela tancovať, chcela byť sama sebou, nie načačkanou princezničkou ako jej sestra. Chcela, aby ju mal niekto rád pre to, aká je, nie preto, kto je. A jediný, kto jej to dokázal ponúknuť bol Dym, ktorý však nebol taký, ako sa na prvý pohľad zdal a Nina to pochopila až neskoro. Svetlonos však Ninu zase ťahal k dobru a svetlu, lenže čitateľ až do konca nevie, na ktorú stranu sa Nina pridá. Samotná Nina často balancovala medzi svetlom a tmou, pretože tak, ako bol jej kamarátom Dym, tak mala rada ja Svetlonosa. Koniec bol máličko akčný a autorka odhalila aj také menšie prekvapenie, ktoré by vás nenapadlo. Nina bola veľmi pekná, útla knižočka na štýl rozprávky. A ja som si ju celkom užila a som si istá, že si získa množstvo čitateľov. 

"Nežiadaj veľa od ľudí, lebo nikto ti nemôže dať to, čo by predtým sám nedostal." 

Nina je magický príbeh, založený na skutočnom boji so zákernou chorobou. Možno to nie je nič, z čoho padnete na zadok, ale stále je to veľmi príjemné oddychové čítanie, ktoré si vás svojou jednoduchosťou a svižným štýlom písania určite získa. Pre mňa Nina predstavovala skvelé odreagovanie. Navyše je kniha doplnená o veľmi pekné ilustrácie, ktoré vám budú neprestajne spríjemňovať čítanie a dodávať knihe tú správnu atmosféru. Je na vás, či jej dáte šancu, ale ja vám ju určite odporúčam. 


Za poskytnutie špeci recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart
Vychádza už v septembri a vy si ju budete môcť kúpiť TU

2 komentáre:

  1. Vďaka za info o knihe, ani som nevedela, že takáto kniha vychádza a navyše ešte od slovenskej autorky :-) Už len preto uvažujem, že jej dám šancu, chcela by som trochu podporiť aj našich autorov :-) vyzerá to síce skôr pre mladšie ročníky, ale ako oddychovka to môže byť fajn :-)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Hej, je to pre také nižšie ročníky, ale ako oddychovka je to fakt super čítanie :)

    OdpovedaťOdstrániť