pondelok 11. júla 2016

Never Never


Autor: Brianna R. Shrum
Počet strán: 356
Rok vydania: 2015
Vydavateľstvo: Spencer Hill Press

James Hook is a child who only wants to grow up. When he meets Peter Pan, a boy who loves to pretend and is intent on never becoming a man, James decides he could try being a child - at least briefly. James joins Peter Pan on a holiday to Neverland, a place of adventure created by children's dreams, but Neverland is not for the faint of heart. Soon James finds himself longing for home, determined that he is destined to be a man. But Peter refuses to take him back, leaving James trapped in a world just beyond the one he loves. A world where children are to never grow up. But grow up he does. And thus begins the epic adventure of a Lost Boy and a Pirate. This story isn't about Peter Pan; it's about the boy whose life he stole. It's about a man in a world that hates men. It's about the feared Captain James Hook and his passionate quest to kill the Pan, an impossible feat in a magical land where everyone loves Peter Pan. Except one.

Peter Pan vždy bol a asi aj naveky ostane príbehom môjho detstva. A keď som na neho objavila niekoľko retellingov, bola som nadšená. Never Never vás očarí nielen nádhernou obálkou, ale aj anotáciou, ktorá sľubuje vskutku veľmi zaujímavý príbeh o chlapcovi, ktorému ten neslávne známy Peter Pan zničil život. 

James Hook je obyčajný chalan, ktorý sa po prázdninách chystá nastúpiť do školy a dospieť. Lenže keď stretne Petra Pana, chlapca, ktorý sa kamaráti s vílami, tak neodolá pokušeniu a odíde s Petrom do Krajiny-Nekrajiny aby tam strávil zvyšok prázdnin. Peter však vôbec nie je taký, ako sa spočiatku zdal a všetko, v čo James dúfal sa v okamihu zmení. Pretože domov sa už nikdy nedostane. A tu začína príbeh chlapca, ktorý sa stal pirátom aby prežil. A aby viedol dlhý boj s chlapcom, ktorý je zodpovedný za všetko zlé, čo sa mu prihodilo. Peter Pan sa ukazuje ako brutálny a krutý a James Hook sa stáva len obeťou. Príbeh z pohľadu Hooka je perfektne spracovaný a dá sa vidieť, ako je obávaný záporák vlastne len obyčajný chlapec, ktorý chce len dospieť a vrátiť sa domov. Čím viac Hook dospieva, tým väčšia je nevraživosť medzi ním a Panom. Ich nekonečná vojna neskončí, pokiaľ sa jeden druhého nezbaví. Karty ešte viac primieša Tiger Lily, indiánska princezná, ktorá si získala srdce Hooka a aj Petra. A tak tu vzniká skvelá zápletka, ktorá sa týka pomsty, lásky a malej vojny. 

Perhaps he was insane. Perhaps his companion was the mad one. But it didn't matter in that moment. For he was spending tonight among the fairies, and he was absolutely certain that he already wished to do it again. 

Brianna Shrum je autorka, o ktorej som počula prvýkrát, ale jej štýl písania sa fakt hrozne dobre a rýchlo číta. Autorka základ príbehu o Petrovi Panovi síce ponechala, ale pridala a zmenila tak veľa vecí, že spoločné sú asi len názvy a niektoré detaily. Napríklad vytvorila Krajinu-Nekrajinu ako spleť snov detí. A Peter Pan hľadá práve tieto deti, aby sa pridali k jeho bande Stratených chlapcov a zabíjali pirátov. James Hook však Petra Pana nenechá napádať jeho loď a zabiť posádku, takže chlapci si navzájom robia problémy, bojujú. James pritom nemôže prestať myslieť na Tiger Lily a spôsob ako sa dostať domov. Postupne odhaľuje Petrove tajomstvá, zisťuje, ako sa Krajina správa a neprestáva skúšať nájsť cestu domov. Počas celej knihy James dospieva, mení sa, stáva sa skúsenejším a múdrejším, neskutočne sa vyvíja. Celý príbeh ukazuje, ako sa zo Strateného chlapca stáva pomstychtivý pirát, ktorého nič nezastaví. Iba smrť. Lenže v tomto svete na starobu nikto nezomrie. Väčšina ľudí ani len nedospeje. Prechádzajú roky, ktoré by vám pripadali ako dni a stále sa nič nemení. Peter je stále idiot a James chce svoju pomstu. Lenže kto z nich dvoch vyhrá? Dokáže sa Hook vzdať svojej pomsty? Je Peter ochotný zmeniť sa? Čakala som, že táto kniha skončí naozaj hocijako. Ale nečakala som, že skončí tak, ako naozaj skončila. Autorka vie prekvapiť. Ale ja som si príbeh fakt obľúbila. Bol akčný, plný bitiek, šialených pirátov, krutého Petra Pana a vojny, ktorá si vyžiadala mnoho obetí, len kvôli nevraživosti dvoch chlapcov, ktorí boli kedysi priateľmi. 

Though he couldn't see it, the blasted scar was there, breathing right along with him, and eventually it was just he and his scar, alone in the dark. No hope or dreams of plunder or longing for England's shore. Just he and the silence and the beating scar, left to spend the wretched night together. 

Táto kniha možno nie je majstrovské dielo, ale je to skvelý retelling, ktorý si užijete. Sympatické postavy s rozdielnymi charaktermi a plno akcie a bitiek spravilo z tohto príbehu skvelé čítanie. Pirátsky život sa nevyskytuje v knihách moc často, čo ma celkom mrzí, pretože pirátov som mala vždy rada. A krásy Krajiny-Nekrajiny sú proste nádherné. Ten ostrov bol vždy krásnym miestom, aj keď má mnoho nástrah a je nebezpečný. Nemyslím, že by sa táto kniha uchytila ako séria. Ale ako takáto jednohubka je to naozaj veľmi dobrý a pútavo napísaný príbeh z pohľad Kapitána Hooka a Peter Pan je hlavný záporák. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára