štvrtok 28. júla 2016

Hra s ohňom


Autor: Derek Landy
Originálny názov: Playing with fire
Séria: Detektív kostlivec
Diel: druhý
Počet strán: 264
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Slovart

Druhé pokračovanie dobrodružstiev najvtipnejšieho a najodvážnejšie detektíva Kolohnáta Lahodu, ktorý je vlastne chodiaci, hovoriaci a oheň vrhajúci kostlivec, a jeho mladej pomocníčky, teda parťáčky Valkýry Kainovej! Tak to teda určite nie, trinásťročná Stephenie Edgleyová, ktorá si teraz hovorí Valkýra Kainová, určite nevedie obyčajný život. Kým jej kamošky plánujú pyžamové párty, ona sa fláka po meste s kostlivcom, ktorý je aj detektívom. A ešte stále musia zachrániť svet, ako inak. Najobávanejší protivník Kolohnáta Lahodu barón Vendett totiž utiekol z väzenia. Barón kedysi stvoril bytosť schopnú privolať do nášho sveta Beztvárnych. Teraz sa barón Vendett chystá povolať túto bytosť a vydláždiť tak cestu nebezpečným protivníkom, proti ktorým sme budeme všetci bezmocní...

Prvý diel tejto série som si neskutočne zamilovala. Celý tento príbeh je absolútne šialený a divoký a magický a vy nikdy neviete, čo máte očakávať. A inak to nebolo ani v tomto pokračovaní.

Hovorí sa, že mená o vás veľa prezradia. A v tomto magickom svete to platí dvojnásobne, pretože keď niekto pozná tvoje skutočné meno, tak si pre neho ľahko ovládateľný. Zo Stephanie Edgleyovej sa teda stala Valkýra Kainová, ktorá je omnoho nebezpečnejšia, ako sa na prvý pohľad zdá. Viete, čo je na postavách v tomto príbehu fantastické? Správajú sa prirodzene. Presne tak, ako by ste sa správali vy. Stephanie a.k.a Valkýra sa nehrá na všemocnú hrdinku, ktorá prežila pár dobrodružstiev a už dokáže prekonávať všetky očakávania a poraziť každého úplne bez strachu. Má trinásť rokov, tým pádom je jej zmýšľanie ešte máličko detinské, konanie niekedy neuvážené a strach je niečo, čo ju sprevádza vždy a všade. Lenže stále je neuveriteľne sympatická, sarkastická, vtipná a čitateľ si ju zamiluje. Čo by som vám povedala o Kolohnátovi? Asi nič. Stále je rovnako vtipný, jeho život akčný a stále dokáže vrhať oheň. Autor vytvorila úplne nových záporákov, ktorých si neobľúbite aj keby ste veľmi chceli. Jednoducho sú takí otrasní, že ich budete od prvej chvíle nenávidieť a želať im to najhoršie.

"Nuž," vyhlásil Kolohnát veselo, "to bolo o chlp."
"Nenávidím..." sipela.
"Áno?"
"Nenávidím...ťa..."

"Poriadne sa rozdýchaj. Nedostatok kyslíka ťa pripravuje o rozum." 


Narozdiel od prvej knihy, ktorá bola už od začiatku akčná a zaujímavá, táto mala trochu pomalší rozbeh. Takže áno, tú prvú štvrtinu som sa dosť nudila a moc ma to nebavilo. Autor však nenechal na akciu dlho čakať a už to išlo ako po masle. Jedna bitka sem, jedna bitka tam, niekoľko zaujímavých pokusov o únos a tak. A ako vždy - všetko spestrovali Kolohnátove hlášky, pri ktorých ste sa minimálne pousmiali. Nemôžem nespomenúť, že Tanita Galganá tu dostala oveľa viac priestoru, čitateľ mal možnosť ju viac spoznať a obľúbiť si ju. V tejto knihe však nečakajte žiadne zvraty ani obrovské odhalenia. Tak či tak je to v tej druhej polovici dosť divoká a akčná jazda, plná mágie. Objaví sa tu dosť nových postáv a navyše, všade bude veeeeľa smrti. A taktiež sa tu objaví množstvo nových záporných postáv, ktoré určite ešte zohrajú rolu aj v ďalších knihách. A mám taký tichý pocit, že ešte niečo, čo sa tam udialo spraví trošku väčšie problémy. Počas celého príbehu nás sprevádza napätá a záhadná atmosféra a autor vie, ako si udržať čitateľovu pozornosť. Pri tomto fakt neviete, čo vás čaká na ďalšej strane a nesnažte sa to ani uhádnuť, lebo autor má mnoho és v rukáve, ktorými nás určite ešte mnohokrát prekvapí. Svieži a vtipný štýl písania tomu dodáva len šťavu a príbeh ubieha fakt rýchlo. Ani sa nenazdáte a ste na konci.

"Takže môj plán vyšiel celkom dobre," nadhodil.
"Kolohnát, tvoj plán pozostával z nápadu a teraz citujem: "Poďme tam a uvidíme, čo sa bude diať."

"Ale aj tak," nedal sa rozhádzať, "si myslím, že nám to vyšlo celkom dobre." 

Ak nechcete nejakú náročnú fantasy, tak Detektív kostlivec je to pravé. Žiadne zložité svety ani zložitá mágia, pri ktorej by ste museli dlho rozmýšľať, kým by ste to všetko pochopili. Detektív kostlivec je jedna skvelá, oddychová, jednoduchá fantasy, ktorú si užijete. Táto kniha je plná nebezpečenstva a bitiek, pri ktorých občas zabudnete dýchať, lebo to bude vyzerať dosť beznádejne. Som úprimne zvedavá, čo si pre nás autor ďalej pripraví. Počula som, že pokračovania sú neskutočne parádne, takže určite tomuto skúste dať šancu. A nebojte sa, druhá polovica perfektne vynahradila ten pomalý začiatok.


Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovart.
Vy sa do nebezpečenstva dostanete TU.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára