utorok 5. júla 2016

A court of mist and fury


Autor: Sarah J. Maas
Séria: A court of thorns and roses
Diel: druhý
Počet strán: 624
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Bloomsbury

Feyre is immortal.
After rescuing her lover Tamlin from a wicked Faerie Queen, she returns to the Spring Court possessing the powers of the High Fae. But Feyre cannot forget the terrible deeds she performed to save Tamlin's people - nor the bargain she made with Rhysand, High Lord of the feared Night Court.
As Feyre is drawn ever deeper into Rhysand's dark web of politics and passion, war is looming and an evil far greater than any queen threatens to destroy everything Feyre has fought for. She must confront her past, embrace her gifts and decide her fate.
She must surrender her heart to heal a world torn in two.


No one was my master - but I might be master of everything, if I wished. If I dared. 

Pamätáte sa ešte, ako som pri recenzii na prvý diel vravela, že netuším, o čom bude Maas písať tu? No, tak mi neverte. Lebo toto bola taká neskutočná, parádna, akčná a skvelá pecka, že sa nudiť určite nebudete. Takže mi naozaj neverte a nikdy o Maas nepochybujte!

Dobré správy! Konečne som si obľúbila Rhysanda. Zistila som, že je to neskutočne skvelá a premyslená a zároveň komplikovaná postava. Na jednu stranu to bol obrovský sviniar, teda v jednotke sa tak javil, ale akonáhle ho lepšie spoznáte, zistíte, že je absolútne zlatý, milý, obetavý a fantastický. Taktiež sa objavilo mnoho nových postáv, ktoré som si okamžite zamilovala. Cassian a Azriel boli neskutoční. Mali za sebou ťažkú minulosť, ale aj tak sa správali milo a priateľsky. Morrigan som si obľúbila asi najviac z Rhysovho "inner circle". Už len to meno ma očarilo, ale jej povaha a charakterové črty boli fakt obdivuhodné, prežila toho hrozne veľa a dúfam, že sa tam bude veľmi často objavovať aj v pokračovaní. Amren ma tiež očarila, ale skôr jej bojovnosťou. A som fakt zvedavá, ako to s ňou dopadne a čo vlastne je. Tamlin a Lucian ma naopak neskutočne veľmi sklamali, a fakt som to nečakala. Teda, minimálne od Luciana určite nie. Fakt som mu fandila. Netuším, kam Maas chodí na záporákov, ale oni ma vždy fascinujú. Nefandím im, ale fascinujú ma. Kráľ Adarlanu v Tróne, Amarantha a kráľ v tejto sérii. Sú neskutočne odporní a hrozní a krutí, ale fascinujú ma. Oni sú druh záporákov, ktorých nenávidíte, ale nejakým zvráteným spôsobom ich aj tak máte radi. 

I wanted to scream at them, wanted to pick up a loose piece of cobblestone and shatter the nearest window, wanted to unleash that power again boiling beneath my skin and tell them, show them, what had been done to me, to the rest of the world, while they admired sunsets and painted and drank tea by the river. 

Maas má neskutočnú, neuveriteľnú fantáziu. V jednotke som si fakt zamilovala Spring Court. Night Court je však omnoho krajší, magickejší, jednoducho perfektný. A Velaris to už ani nevravím. Samozrejme, že aj Night Court mal svoje temné miesta, ale tie sú vždy a všade. Bolo to však fascinujúce spolu s Feyre objavovať a spoznávať tie zákutia. A keďže sa autorka s ničím nepára, tak nás mnohokrát len tak hodila do obrovskej akcie, ktorú som si ohromne užívala. Keďže ten príbeh je premyslený do úplne najmenšieho detailu, tak sa to všetko len zapletá. A to ako to Maas dokázala je fakt obdivuhodné, lebo tam bolo hrozne veľa nečakaných a prekvapivých vecí. A nezodpovedané otázky, ktorých je stále viac a viac. Nečakala som, že táto bichľa bude taká zaujímavá a úžasná. Myslela som si, že to bude len zbytočné natiahnuté, ale neviem, prečo som o Sarah pochybovala. Tá žena vždy myslí dopredu a vyprodukuje jeden neskutočne obrovský príbeh plný mágie a temných tajomstiev a intríg. A ten koniec bol úplne otrasný a ja nutne potrebujem ďalší diel. Naozaj tu bolo mnoho zvratov, ktoré vám nedajú spať, kým sa nedozviete, ako to nakoniec všetko dopadne. Takže prajem príjemné čakanie ako sebe tak aj vám. 

Fear - undiluted, unbroken fear - slammed into me, and I remembered. I remembered what it was to be human and helpless and weak. I remembered what it was to want to fight to live, to be willing to do anything to stay breathing. 

Pre mňa sa Sarah J. Maas stala jednou z najlepších autoriek už po Tróne zo skla, ale tu sa osvedčila už úplne. Ak ste od nej nič nečítali, tak robíte jednu obrovskú chybu, ktorú musíte hneď napraviť. Ako sa hovorí: jej príbehy proste majú šťavu. Je to zmes fantastiky, mágie, lásky, silných priateľstiev a samozrejme, boja dobra so zlom. Ale tu nikdy neviete, kto vyhrá a kto zomrie. Už teraz sa vôbec neviem dočkať tretieho dielu. Pretože on bude neskutočná pecka, už len kvôli tým rozuzleniam a bitkám, bez ktorých sa to určite nezaobíde. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára