streda 15. júna 2016

Posledný a naveky


Autor: Soman Chainani
Originálny názov: The school for good and evil: The last ever after
Séria: Škola dobra a zla
Diel: tretí
Počet strán: 576
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: CooBoo

Sophin a Agathin príbeh sa ešte neskončil. Každá sa však vydala vlastnou cestou – Agatha s Tedrosom sa vrátila do Gavaldonu, zatiaľ čo Sophie s riaditeľom Rafalom zostali v škole. Zdá sa, že obe našli svoje šťastie. No tentoraz nejde len o ich príbeh. Zlo sa ujalo vlády a z minulosti sa vracajú pomstychtiví zloduchovia. Zaumienili si premeniť starý svet dobra a zla na ríšu temna so Sophie ako kráľovnou. Iba Agatha s Tedrosom mu stoja v ceste. Podarí sa im nájsť dokonalé rozuzlenie rozprávkového príbehu a obnoviť staré priateľstvo? Staré sa opäť mení na nové, Sophie s Agathou bojujú s minulosťou aj prítomnosťou, aby dospeli k šťastnému koncu. Bude posledný a naveky?

Pred dvoma rokmi vyšiel prvý diel tejto série. Po dlhom čase to bolo niečo nové a originálne a neskutočne kúzelné. A teraz, po dvoch rokoch, ten úžasný príbeh proste len tak skončí. Otázkou zostáva: skončí sa dobre alebo zle? Bude dobro schopné získať svoju zašlú slávu? 

Prvý diel bol taká milá a pekná rozprávočka s pár strašidelnými prvkami. Ale toto má od jednotky tak neskutočne ďaleko. Toto bolo niečo napínavé, akčné, temné. Už žiadne sladké rozprávky a naivné sny. Teraz musia hrdinovia čeliť úplne inej hrozbe. Počas tohto príbehu sa postavy neskutočne vyvíjali. Taký progres som nezachytila už veľmi dávno. Sophie síce zostala niekde vo vnútri stále rovnako hlúpučká a naivná ako predtým, ale navonok pôsobila ako nový človek. Chladná a krutá, rozhodnutá dosiahnuť svoj šťastný koniec aj za cenu mnohých nevinných životov. A tak isto, ako sa zmenila Sophie, tak sa zmenila aj Agatha. Kedysi som ju mala rada za to, aká bola ironická a odporná ku všetkým. Teraz sa z nej stala záchrankyňa sveta, ktorej prístup sa úplne zmenil. Zmäkla. Teraz by už nenapísala rozprávku o tom, ako Snehulienku zožrali supy a Popoluška sa utopila vo vani. Pravdupovediac, omnoho radšej som mala tú starú Agathu, ale čo už. Táto tiež nie je až taká zlá, stále je predsa rozumná a inteligentná a bojuje za všetkých, ktorých má rada. Ehm, a Tedros je totálna citlivka, ktorá môže jedine tak umývať záchody kráľovi a nie aby on bol kráľom. .Ako fakt, myslela som si, že je nejaký chlap, ale je len arogantný idiot, ktorý ma veľa rečí a nič z toho. A Rafal bol tiež idiot, ktorý s každým manipuloval ako sa mu páčilo, takže tiež nič moc. Mužské postavy tu neboli moc prepracované. Jedine tak Lancelot a Merlin s jeho sviežim humorom. 

Sophie započula nedotklivosť v jeho hlase a na okamih uvidela obyčajného chlapca, chorého od lásky, ktorý sa usiluje o dievčinu, ktorú nemôže mať. Potom si pripomenula, že on nie je hocijaký chlapec. 

S dejom to bolo ako na horskej dráhe. Raz to išlo pomaličky hore, k niečomu sa schyľovalo a plánovalo a potom to išlo veľmi akčne dolu, kde sa to niečo dialo. Vzhľadom na to, že Sophie a Agatha už neboli stále spolu, tak bol príbeh rozprávaný z pohľadu oboch. Viete čo je na tomto príbehu najlepšie? Že láska sa posúva na druhú, menej podstatnú koľaj. Pretože tento príbeh je zameraný na priateľstvo. Neskutočne silné a obdivuhodné priateľstvo, ktoré musí čeliť mnohým ťažkým a krutým prekážkam a vy až dokonca neviete, či to vydrží alebo nie. Ale v tejto knihe sa toho udialo toľko veľa, že by ste ani neverili vlastným očiam. Spolu s postavami sme sa ešte hlbšie ponorili do zákutí Školy dobra a zla, odhalili mnoho totálne nečakaných a prekvapivých tajomstiev a tým pádom aj dostali odpovede na naše niektoré otázky, ktorými sme si lámali hlavu od prvého dielu. Autor to mal už na začiatku všetko tak perfektne premyslené a napísal to neskutočne fantasticky. Pri žiadnej časti sa nenudíte, stále sa niečo deje, či už sa bojuje alebo sa dozviete nejaké tajomstvá. Kniha má naozaj mnoho prekvapivých zvratov a absolútne žiadne hluché miesta. Je úžasné, ako sú vykreslené postavy. Vidíte, že vôbec nie sú sebavedomé a moc sa nehrnú sa do záchrany sveta. Autor ich vykreslil neskutočne ľudsky, pretože majú pochybnosti, slabé chvíľky, nádeje a sny, ľútosť. Tie pocity cítite spolu s nimi a to je niečo úžasné. Vedela som, že ten príbeh je neskutočne prepracovaný, ale že až takto, to som fakt netušila. V mnohých knihách proste hrdinovia nerobia chyby, sú proste dokonalí od hlavy po päty, ale v tomto príbehu je toľko rôznorodých postáv s odlišnými charaktermi, sú však ľuďmi ako my. A aj napriek tomu, že je príbeh o niečo temnejší, aj tak nestratil to čaro rozprávky. 

A keď príde na lámanie chleba, Agatha obetuje všetko, aby zostala verná dobru. Aj keby to malo znamenať vzdať sa svojho boja, aby vyhrali vojnu. 

Pre mňa je táto séria niečím neskutočným. Príbeh má v sebe neuveriteľné čaro, ktoré vás sprevádza počas všetkých troch kníh. Soman Chainani vytvoril neskutočný svet plný mágie, boja dobra so zlom, hlavne boja o šťastné konce. A prišiel s niečím úplne novým a originálnym. Jeho príbeh sa u mňa stal jedným z najlepších, aké som kedy čítala a už sa veľmi teším, ako si ho raz prečítam znovu. Škola dobra a zla možno nie je najlepší príbeh, aký ste kedy čítali, ale určite bude jedným z najlepších. Či už vďaka tomu svetu, originalite, postavám alebo trom bosorkám - Hester, Dot a Anadil, ktoré to úžasne spestrujú a vás ako čitateľa rozosmievajú. Toto bol fakt neskutočný záver. A ak nad touto sériou uvažujete, tak jej dajte tú šancu, lebo je skvelá. 


Za knihu veľmi pekne ďakujem internetovému kníhkupectvu Pre Školy
Vy si ju môžete kúpiť TU


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára