sobota 28. mája 2016

A court of thorns and roses


Autor: Sarah J. Maas
Séria: A court of thorns and roses
Diel: prvý
Počet strán: 419
Rok vydania: 2015
Vydavateľstvo: Bloomsbury

Feyre's survival rests upon her ability to hunt and kill – the forest where she lives is a cold, bleak place in the long winter months. So when she spots a deer in the forest being pursued by a wolf, she cannot resist fighting it for the flesh. But to do so, she must kill the predator and killing something so precious comes at a price ...
Dragged to a magical kingdom for the murder of a faerie, Feyre discovers that her captor, his face obscured by a jewelled mask, is hiding far more than his piercing green eyes would suggest. Feyre's presence at the court is closely guarded, and as she begins to learn why, her feelings for him turn from hostility to passion and the faerie lands become an even more dangerous place. Feyre must fight to break an ancient curse, or she will lose him forever.


Sarah J. Maas u mňa najviac zabodovala sériou Throne of glass, ktorú som si neskutočne zamilovala. Keď vyšiel prvý diel jej novej série, tak som zo začiatku mala trochu pochybnosti, keďže je to retelling na Krásku a zviera, čo nie je práve moja obľúbená rozprávka. Tak či onak, Sarah J. Maas je úžasná a znovu ma dokázala absolútne dostať. 

Neviem, čím to je, ale Sarah vždy vytvorí absolútne skvelé hrdinky. Či ako hlavné alebo vedľajšie postavy, vždy je ženská postava obdivuhodne silná a skvelá. A v tejto knihe to nebolo inak. Feyre bola bojovníčka. Skvelá lovkyňa, ktorá by pre svoju rodinu spravila čokoľvek. A pre lásku ešte viac. Samozrejme, mala aj chvíľky, kedy mi liezla na nervy, lebo zmýšľala ako pätnásťročná, pričom mala devätnásť. Jej rodina mi však liezla na nervy. Aspoň na začiatku. Otec úplne slabý a zlomený, sestry namyslené a s ružovými okuliarmi. snívajúce o živote, ktorý nikdy nemohli mať v situácii, v akej sa nachádzali. A potom tu bol Tamlin a Lucian, ktorí zmenili Feyrin život od základu. Prvá vec: Luciana som mala a stále mám omnoho radšej. Od začiatku mi bol sympatickejší, aj keď bol vcelku uzavretý a rezervovaný, ale inak aj vtipný a milý. Tamlin mi už sadol o niečo menej. Áno, aj on bol fajn, ale prišiel mi hrozne slabo vykreslený a nedokázala som si ho obľúbiť. A poviem na rovinu, že Rhysanda som ani zďaleka nemala rada. Mal síce svoje svetlé momenty, ale aj tak sa mi stále hnusil a proste nemám ho rada. A ďalšia skvelá a silná hrdinka bola Amarantha. Síce to bola viacmenej záporná postava, ale treba uznať, že bola svojím spôsobom perfektná. 

Here were the creatures of the blood-filled legends, the ones that slipped through the wall to torment and slaughter mortals. The ones I would have been glad to kill that day in the snowy woods. 


Samotný príbeh znovu potreboval na začiatku menší rozbeh. Aby sme pochopili ten svet, Feyrein život, život faerov a systém ich sveta. Ale znovu to bolo neskutočne parádne premyslené a napísané. Akčný začiatok, pomalší stred so spoznávaním sveta za tou Stenou, Luciena a Tama, vzťahov medzi faermi. Proste vysvetlenia na všetko, občas aj romantické momenty a odhaľovania mnohých tajomstiev. A koniec bol proste len WOW. To bolo niečo tak akčné, totálne nečakané a taký plot twist by vás nenapadol ani vo sne. Fakt som si nemyslela, že by sa niečo také mohlo stať. Maas to mala znovu fantasticky premyslené, v deji sa striedali akčné momenty s tými neakčnými, všetko pekne doplňovali dosť strašidelné (aspoň v mojich predstavách) magické bytosti, s ktorými Feyre mala tú česť. A autorka ma znovu dostala jej skvelým svetom a osudmi postáv, ktoré sú spolu totálne prepletené a verím tomu, že to ešte ani zďaleka neskončilo. Zbožňujem autorkin štýl písania, ktorý je absolútne pútavý a čitateľný a mnohokrát nechá na konci kapitol prekvapenie, vďaka ktorému chcete pokračovať v čítaní. Maas vás na ten príbeh totálne namotá a nepustí. Nepáčilo sa mi však, že tá romantická zápletka sa tak hrozne rýchlo vyvíjala. Podľa mňa to bolo až prehnane rýchle a mohla trošku počkať, ale tak malo to svoj zmysel. Knihy od Sarah taktiež majú určité čaro v jej citátoch a absolútne pekných a pravdivých myšlienkach, ktoré dokáže perfektne zakomponovať do toho príbehu.

I wept for hours. For myself, for Tamlin, for the fact I should be dead and had somehow survived. I cried for everything I'd lost, every injury I's ever received, every wound - physical or otherwise. I cried for that trivial part of me, once so full of color and light - now hollow and dark and empty. 

Úprimne netuším, o čom chce autorka písať v pokračovaní, keďže toto mohlo kľudne skončiť, ako samostatná kniha. Ale ako poznám Maas, tak ona si pripraví niečo obrovské a neuveriteľné a prekvapivé a bude totálna pecka to čítať. U mňa znovu zabodovala aj s touto knihou a s čistým svedomím môžem povedať, že by som od nej prečítala fakt asi úplne všetko. Proste toto bola jedna parádna, divoká jazda, ktorú si ani vy nesmiete nechať ujsť. A ja sa už teraz hrozne teším na dvojku, ktorá vychádza už čoskoro. A vy si proste knihy od SJM prečítajte. Berte to ako povinnosť.

2 komentáre:

  1. Výborná recenze :) Tohle vypadá vážně hodně lákavě :) Už se těším, až kniha vyjde i u nás :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ďakujem :) No to sa teda máš na čo tešiť, pretože je to neskutočne skvelé :)

      Odstrániť