utorok 19. apríla 2016

My ostatní tu len tak žijeme


Autor: Patrick Ness
Originálny názov: The rest of us just live here
Počet strán: 288
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Slovart

Čo ak nepatríš medzi vyvolených? Čo ak nemáš za úlohu bojovať s nemŕtvymi, alebo s duchmi požierajúcimi duše, alebo s čímkoľvek, čo má na svedomí neznáme modré svetlo a všetkých mŕtvych nezávislákov?
Možno si aj ty presne ako Mikey, ktorý chce len zmaturovať, ísť na maturitný ples a konečne nabrať odvahu a pozvať dievča na rande, skôr ako niekomu zasa napadne vyhodiť ich školu do vzduchu.
Pretože niekedy sú proste aj dôležitejšie problémy ako tohtotýždňový koniec sveta. Dokonca aj vtedy, ak Mikeyho najlepšieho kamoša pokladajú všetky mačky z okolia za svojho boha.


"S jazvami nič nenarobíš," povie. "Môžeš ich iba s hrdosťou nosiť."

Patrick Ness uchvátil čitateľov svojím príbehom Sedem minút po polnoci, ktorý je neskutočne krásny a silný. Myslím, že sa čitatelia na Slovensku a v Čechách potešili, keď Slovart oznámil, že tento rok vydajú jeho knihu The rest of us just live here a napokon, že budúci rok vyjde aj jeho vraj najlepšia kniha More than this. No, máte sa na čo tešiť. 

Hlavná postava v knihách vždy býva niekto vyvolený, niekto, kto má predurčené zachrániť svet. Niekto výnimočný. Ale čo ak by príbeh rozprával len obyčajný študent, ktorý chce len zmaturovať a odísť na vysokú? Nebol by žiadny záchranca sveta, žiadny bojovník za dobro. Myslíte, že by ste takú knihu čítali? Pretože My ostatní tu len tak žijeme je presne taká kniha. Rozprávaná z pohľadu chlapca, ktorý vie o paranormálnych veciach a udalostiach, pretože sa v ich mestečku stali už mnohokrát. On sa do toho však nijak nezapája. Na to sú tú Nezávisláci. Skupinka vyvolených, ktorí sa majú postarať o tie paranormálne javy a bojovať so zlom. V tomto príbehu však nehrajú hlavnú úlohu. Toto je príbeh obyčajného študenta, jeho rodiny a priateľov. Ale vedzte, že je to príbeh plný humoru a veľmi príjemný. Zároveň však aj smutný a magický. Plný priateľstva, lásky a problémov tínedžerov. Čiže sa zaoberá životmi tých, ktorí sú väčšinou v paranormálnych príbehoch zabudnutí a nepodstatní. Hovorí o životoch ostatných ľudí, ktorí počas toho, ako hrdinovia zachraňujú svet, len tak žijú svoje životy a riešia svoje každodenné problémy v škole, v rodine, kdekoľvek.

To je na mladosti asi najhoršie - veľa rozhodnutí robia za človeka iní ľudia. A niekedy sú to zlé rozhodnutia. Niekedy ich urobia ľudia, ktorí ani len netušia, aké môžu byť následky. 


Patrick Ness je neskutočný majster slova. Píše tak perfektne a pútavo, že jeho knihy nedokážete odložiť až kým ich nedočítate. Jeho postavy sú vždy hrozne sympatické a príbeh má hlavu aj pätu. Lenže My ostatní tu len tak žijeme je úplne niečo iné, ako bola kniha Sedem minút po polnoci. Táto kniha je príbeh Mikeyho, ktorého problémy sú asi takéto: "konečne o chvíľu doštudujem a odídem od týchto hrozných rodičov, môjho najlepšieho kamaráta milujú mačky, moja matka chce ísť zase do politiky a dievča, ktoré milujem ma nemiluje". Ja viem, ja viem, znie to celkom ako klišé. Lenže klišé v podaní Patricka Nessa nie je nikdy klišé. Možno sa to bude podobať na tuctový tínedžerský príbeh, ale Patrick Ness do toho vniesol toľkú originalitu a krásu, že sa vám to bude páčiť. Alebo aj nie. Ale aj tak si myslím, že vo vás tento príbeh niečo zanechá. Nech je váš názor akýkoľvek. Pretože hlavný hrdina je síce obyčajný chlapec, ale jeho problémy ho robia neobyčajným. Či už psychické alebo tie v rodine, v práci, v škole. Jeho láska k jeho sestrám ho robí výnimočným, pretože autor to zobrazil absolútne perfektne. Mal priestor sa na to zamerať. Taktiež to bude tým, že jeho najlepší priateľ je z časti boh, jeho sestry sú jedna chytrá a ukecaná a druhá s krutou minulosťou. Dievča, ktoré miluje, je vlastne dievčaťom, ktoré aj nemiluje. Hej, postavy sú teda trošku divné, ale tým pádom sú aj výnimočné, pretože v iných knihách podobné nenájdete. A verte, či nie, autor myslel aj na príbeh Nezávislákov. Zakomponoval ho tam, aby čitatelia vedeli, čo sa vlastne deje. Takže vedľajšia dejová línia je vlastne boj dobra so zlom a príbeh vyvolených. Ten však stále nie je v tejto knihe podstatný. Tu rozpráva príbeh Mikey, prežíva šťastné aj smutné chvíle, možno pár akčných momentov, spomína a trávi čas s priateľmi, s ktorými sa po maturite možno už nikdy neuvidia. Nečakajte, že tu nájdete niečo extra nadprirodzené, nejaké lovy na duchov a veci podobné. Táto kniha totiž vôbec nie je o tom.

To všetko je minulosť. Obdobie človeka, keď nad ním prevládnu príbehy iných ľudí a on s tým nič nenarobí - zostáva mu iba pevne sa držať a dúfať, že na konci sa vynorí živý a znova sa chopí vlastného príbehu. 

Ak sa vám zdá, že je táto recenzia trošku chaotická, nič si z toho nerobte. To aj tá kniha je miestami chaotická. A niekedy sa v nej priam vidíte. Pretože táto kniha je o obyčajných tínedžeroch ako sme my. Ja viem, že by ste chceli, veď aj ja by som chcela zachraňovať svet, keď príde apokalypsa alebo čosi podobné. Ale buďme realisti, nič také sa nám nikdy neprihodí. A preto je tu My ostatní tu len tak žijeme. Kniha plná sviežeho humoru, vtipov, tínedžerských problémov, priateľstva, lásky, nedokonalej rodiny. Občas však narazíte aj na pekné a pravdivé myšlienky či smutné chvíle. Lebo Patrick Ness myslel fakt na všetko. A ešte jedna vec, prečo by ste tú knihu mali mať: ona, prosím pekne, NAOZAJ SVIETI V TME!


Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovart.
Vy ostatní môžete len tak žiť TU

2 komentáre:

  1. Dosť si ma namotivovala, asi si ju zaobstarám, vyzerá naozaj super :D

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Dúfam, že sa ti bude páčiť :) Určite jej daj šancu :)

      Odstrániť