pondelok 18. apríla 2016

Dračie oko


Autor: Dugald A. Steer
Originálny názov: Dragonology chronicles: The Dragon's Eye
Séria: Drakológia
Diel: prvý
Počet strán: 272 
Rok vydania: 2015
Vydavateľstvo: Slovart

Dobrodružstvo! Zloduchovia! A draky, draky, draky! Od autora celosvetovo úspešných kníh oDrakológii prichádza štvordielna séria o začiatkoch skutočných drakológov na sklonku 19. storočia. Súrodenci Daniel a Beatrice nechodia do obyčajnej školy. Bývajú u výstredného profesora Ernesta Drakea, ktorý ich postupne zasväcuje do tajov drakológie - vedy o drakoch. S rodičmi na druhom konci sveta si užívajú bezstarostný život obklopený drakmi. No potom zmizne vzácny drahokam Dračie oko, ktorého krádež zosnoval Ignatius Crook, úhlavný nepriateľ profesora Drakea. Súrodenci sa môžu spoľahnúť len na seba a na niekoľko priateľských drakov na ceste za mocným drahokamom, ktorý Dračiemu majstrovi poskytuje nevídanú moc.

Pravdepodobne ste už stihli postrehnúť, že som od začiatku môjho knihomoľského života absolútne fascinovaná a posadnutá drakmi. Drakológiu som pôvodne čítať nechcela, ale rok sa s rokom zišiel a mňa začala neskutočne lákať. Veď kto by nechcel čítať o tom, ako sa učí o drakoch a ako ich vybraní ľudia chránia? 

Tajomné Anglicko v 19. storočí nebolo len tak hocijaké. Existovala totiž tajná organizácia SASD na ochranu drakov v celom Spojenom kráľovstve. Na jej čele bol profesor Ernest Drake,ktorí svojich učňov učil o drakoch, ich správaní, rozdieloch medzi danými druhmi a o dôležitých artefaktoch, ktoré draky strážili. Práve k tomuto profesorovi prichádzajú Daniel a Beatrice, ktorí mali pôvodne stráviť leto s rodičmi, ale napokon museli ich rodičia zostať v Indii. A tak sa pre našich hrdinov začne napínavé dobrodružstvo plné nebezpečenstva a stvorení, na ktoré ľudia neverili. A tí druhí boli príliš chamtiví a chceli drakov okradnúť. A preto musia súrodenci za pomoci profesora Drakea a pár priateľov uchrániť dračí poklad pred nepriateľmi. Ale najprv sa potrebujú naučiť dôležité veci o drakoch. Beatrice s Danielom boli vydarená dvojka - mnohokrát sa podpichovali, hádali, ale zároveň sa ľúbili. Ako väčšina súrodencov. A autor spravil fakt skvelé záporné postavy, ktoré mali obrovské ambície a neskutočné charaktery. Medzi postavami sa mihnú mnohí ľudia - niektorí múdri a usilovní, iní naopak vtipní. Ale všetci boli výnimoční a neskutočne fantasticky vykreslení. Vedela som si perfektne predstaviť, ako kto vyzerá. 

Nikdy som nevidela Dr. Draka zlostnejšieho ako v tejto chvíli. Jeho dračí diár obsahoval záznamy z celého života. Pre mnohých ľudí by predstavovali iba fantazmagóriu vyšinutého človeka, no pre tých, čo sa zaujímajú o draky, to bol nekonečne cenný zdroj vedomostí. 

Táto kniha potrebovala obrovský rozbeh. Autor potreboval vysvetliť systém fungovania SASD, spolu s hlavnými postavami sa čitateľ učí o drakoch, spoznáva skrytý svet a tieto úžasné stvorenia, skúma ich správanie a zvyky. Tým pádom väčšinu knihy zaberali vedomosti a mnohé informácie, ktoré budú neskôr užitočné. Potom sa začali diať menšie veci, ako náznaky, že niekto má niečo za lubom a že by sa Dr. Drake mal mať na pozore pred chamtivým nepriateľom, ktorého ambície siahali až veľmi vysoko. Neberte to však tak, že to boli nudné pasáže, pretože ani zďaleka neboli. Predsa len ste skúmali draky. A nakoniec sa to začala veľmi pekne rozbiehať, riešili sa záhady, odhaľovali sa veľké tajomstvá a taktiež sa Ignatius začínal zaujímať o Dračie oko - veľmi vzácny drahokam, ktorý by v nesprávnych rukách mohol vyvolať aj vojnu. A tak sa naši hrdinovia vyberajú na záchranu Dračieho oka, kde bojujú o holý život a stretávajú úhlavného nepriateľa, ktorý bol proste idiot. Veci sa začnú meniť a pliesť a vy neviete, čo sa stane, až kým to nepríde ku koncu. Ten koniec je úžasne akčný a autor proste vie písať a vie, čo chce písať. Nezahadzuje sa s nejakými zbytočnými informáciami alebo opismi, píše priamo a k veci. Podľa mňa autor vymyslel veľmi originálny príbeh, vsadený do úžasného Anglicka v 19. storočí, ktoré, ako iste viete, je známe aj ako viktoriánske obdobie. Prenesiete sa do minulosti, kde sa budete učiť o drakoch. No, stále to neberiete? 
Pre mňa však mala táto kniha aj dosť veľkú chybičku. Neviem, ako to bolo u iných, ale mňa absolútne nič nenútilo do čítania. Autor vo mne nedokázal vyvolať žiadnu obrovskú zvedavosť, ktorá by ma poháňala v čítaní, takže som knihu dokázala odložiť aj na dva dni a vôbec ma to neštvalo. 

"Musíte vyť schopní vidieť veci zjavné na prvý pohľad, ale aj tie, ktoré človeku spočiatku unikajú. Niekedy ešte aj mne unikne niečo, čo som mal celý čas rovno pod nosom." 

Keby som teraz mala 12 rokov a čítala túto knihu, tak som z nej totálne namäkko. Ale aj napriek tomu, že je táto knižka pre nižšie vekové kategórie, pre vás to bude veľmi dobrý oddychový príbeh s prvkami fantasy a s drakmi. Autorov štýl písania je skvelo čitateľný a knižku doplňujú aj veľmi pekné ilustrácie niektorých situácii v príbehu. A ak vás draky fascinujú rovnako ako mňa, tak toto je pre vás fajn knižka, ak chcete niečo ľahučké na jedno popoludnie. Som úprimne zvedavá, čo si autor nachystal v pokračovaní. 


Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovart
Vy môžete začať študovať Drakológiu TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára