piatok 18. marca 2016

Žezlo Prastarých


Autor: Derek Landy
Originálny názov: Skulduggery Pleasant
Séria: Detektív kostlivec
Diel: prvý
Počet strán: 272
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Slovart

Zoznámte sa s Kolohnátom Lahodom. Je to detektívne eso, vždy štýlovo oblečený, s poriadne podrezaným jazykom, nevídaný mág a chodiaci, hovoriaci a oheň vrhajúci kostlivec. Okej, sem-tam príde o hlavu - veď aj tú terajšiu vyhral v kartách -, ale skrýva toho v sebe oveľa viac, ako sa na prvý pohľad zdá, čo je celkom fajn, keďže je vlastne chodiaca kostra. Kolohnát je síce mŕtvy, ale prekabátil smrť, aby mohol ochrániť svet pred prastarým nepriateľom. Aby ho však porazil, bude potrebovať pomoc a na to sa najlepšie hodí jeho nová partnerka, mladučká Stephanie. Kolohnát a Stephanie sa ocitnú v nekonečnom kolotoči, aby ochránili najvzácnejší majetok jej nedávno zosnulého strýka - žezlo Prastarých, ktoré by mohlo privolať na svet krutých bohov dávnej minulosti. Má to však len jediný háčik. Nikto neverí, že bájne žezlo a dávni bohovia existujú, a tak sa Kolohnát a Stephanie môžu spoľahnúť len na seba.


Určite ste sa v knihách stretli už s mnohými detektívmi, ale bol niektorý z nich kostlivec? Ľudská kostra chodiaca v obleku a vrhajúca oheň? Verte či nie, aj taký detektív existuje. A jeho pomocníčkou je dvanásťročná Stephanie, ktorá zúfalo túži po nejakom dobrodružstve. Mysleli by ste si, že táto kniha bude detská a nezaujme vás, ale opak je pravdou.

Všetko začína smrťou Stephaninho (nie som si istá, ako to skloňovať) strýka, ktorý bol pre väčšinu jeho okolia menší čudák. Na pohrebe sa zjaví čudný chlapík s klobúkom, slnečnými okuliarmi a šatkou cez tvár. A samozrejme, našu Stephanie zaujme a neskôr budú mať aj tú česť zoznámiť sa spolu. Jeho meno je Kolohnát Lahoda a je to najlepší detektív pod slnkom. Keď Stephanie zachráni pred neznámymi mužmi, ktorí zrejme neboli moc dobrí kamoši s jej strýkom. U Stephanie to však neskončí len tou záchranou. Jej zvedavosť ju porazí a ona bude chcieť ďalej spoznávať svet, o ktorom doteraz ani len netušila. Svet mágie a magických predmetov a chodiacich kostlivcov. Stephanie bola hrdinka, ktorá sa na nič nehrala a správala sa primerane svojmu veku. Tým chcem povedať to, že sa nesprávala ako dospelá skúsená žena, ale mala detské zmýšľanie, niekedy sa do akcie vrhala bezhlavo a niekedy naopak robila veci uvážene, premýšľala a na poslednú chvíľu sa rozhodovala veľmi bystro. Kolohnát bol taktiež niečo ako prerastené dieťa. Niekedy absolútne nepremýšľal, inokedy vymýšľal plán za pochodu a nakoniec aj tak plán nevyšiel a možno...iba možno sa našli aj chvíľky, kedy niečo naozaj naplánoval. Ale to bola o to väčšia sranda, no nie?

"Nebojíš sa, že ti ho ukradnú? Toto nie je práve najlepšia štvrť."
"Má alarm."
"Nechceš radšej...čo ja viem, použiť zaklínadlo alebo také niečo? Veď vieš, aby bolo v bezpečí."
"Nie. Je to celkom dobrý alarm."Musím povedať, že ja som si túto knihu zamilovala aj napriek tomu, že miestami pôsobila detsky. A čo? Veď middle grade taká má byť. A táto naozaj stojí za to. Nielenže je písaná sviežim štýlom, ale mnohokrát sa budeme smiať na autorovom perfektnom zmysle pre humor, ktorý úžasne spestruje celý príbeh. Hlavná zápletka sa točí okolo Žezla Prastarých, ale nie je celá kniha len o tom. Čitateľ má možnosť spoznať nejaké tie Kolohnátove kontakty, ako napríklad jeho krajčír alebo Beda Čína, ktorá je záhadná, krásna a zároveň veľmi nespoľahlivá. A nikdy neviete, na čej strane vlastne stojí. A poviem vám, že hlavý záporák sa zatiaľ asi najviac priblížil ku Grigoriasovi Zka z Mariotových dedičov a neznášam ho takmer rovnako. Ale len takmer. Páčilo sa mi, ako sa v knihe striedali akčné časti s normálnymi, kde si napríklad boli dať ušiť nové oblečenie. Jednak nemusíte na akciu dlho čakať a takisto sa počas knihy nebudete nudiť, pretože nastane chvíľa, kedy sa nečakane stane niečo a už sa od toho odvíja tá akčná zápletka. A na konci nás čaká veľmi pekné vyvrcholenie celého deja a poriadna bitka, pri ktorej nebudete tušiť, či vyhrá Kolohnát a Stephanie alebo nepriateľ. A nikdy neviete, čo vás čaká o stranu ďalej a či je to naozaj koniec alebo nie. Príbehu takisto nechýba mágia, mnoho prastarých artefaktov a mytológia. A voilá, tu máme jeden skvelý príbeh, ktorý si určite zamilujete, ak sa vám páčil napríklad taký Percy Jackson.

Cez okno začula ďalší útržok piesne. Zamyslela sa nad svetom, v ktorom vyrastala, aj nad tým, do ktorého sa teraz dostala. Bol totálne iný a pritom veľmi podobný. Aj tam stretávala radosť a šťastie, smútok a hrôzu. Dobro, zlo aj všetko medzi tým sa dalo nájsť v magickom i obyčajnom svete. Oba boli teraz jej životom. Nevedela si predstaviť, že by sa mala zaobísť bez niektorého z nich. 

Derek Landy na mňa jednoznačne zapôsobil. Či už svojim humorom, skvelým štýlom písania alebo neuveriteľne originálnym nápadom vymyslieť žijúci kostru vrhajúcu oheň, ktorá je detektív. Ten chlap musí mať parádnu fantáziu. Nemôžem nespomenúť náš fantastický a originálny preklad mien. Pravdupovediac, keď som prvýkrát videla meno Kolohnát Lahoda, musela som sa zasmiať, pretože niečo také by ma v živote nenapadlo. Poviem vám len jedno: Nebudem vám hovoriť či sa vám kniha bude páčiť alebo nie, pretože nie je to niečo, pri čom si poviete obrovské "wow". Je to však veľmi príjemný, vtipný, oddychový príbeh s prvkami fantasy a s mágiou. Proste skúste a uvidíte. A ja sa už teraz neviem dočkať pokračovania a dúfam, že sa pri ňom zasmejem minimálne tak, ako som sa smiala pri tejto knihe.


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart.
Vy sa môžete s Kolohnátom zoznámiť TU

2 komentáre:

  1. Kolohnát Lahoda? :D A proto já takový knížky radši čtu v angličtině :D Jinak Skulldugery je super, zatím jsem četla první díl a následující mezipovídku a super, mám v plánu všechny díly. Je to skvělá série :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Aj ja mám radšej v originále, ale tu je ten preklad hrozne vydarený :) Takisto sa veľmi teším na pokračovania!:)

      Odstrániť