pondelok 14. marca 2016

Medená rukavica


Autor: Holly Black, Cassandra Clare
Originálny názov: The Copper Gauntlet
Séria: Magistérium
Diel: druhý
Počet strán: 248
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Yoli/Ikar

Callum Hunt prežíva letné prázdniny inak ako ostatné deti. Jeho najbližším spoločníkom je vlk posadnutý chaosom a otec ho podozrieva, že v synovi drieme zlo. Okrem toho väčšina detí sa na jeseň nevracia do magického sveta magistéria, podzemnej čarodejníckej školy, a tak sa cíti osamelý.
Callumov už i tak neľahký život sa ešte väčšmi skomplikuje, keď nazrie do pivnice a zistí, že vlastný otec ho chce zničiť a rovnako aj jeho vlka. Chlapec ujde do magistéria, lenže ani tu sa pohromy nekončia. Niekto ukradol alkahest, medenú rukavicu schopnú pripraviť niektorých mágov o čarodejnícke schopnosti. Pri hľadaní vinníka Call a jeho priatelia Aaron a Tamara upútajú pozornosť nebezpečných protivníkov a priblížia sa k ešte nebezpečnejšej pravde. Tajomstvá magistéria sa prehlbujú.
Neuveriteľná púť chlapca, od ktorého môže závisieť osud sveta, pokračuje.Pokračovanie príbehu vsadeného do kúzelného Magistéria pokračuje a my, čitatelia sa máme na čo tešiť. Autorky si pre nás znovu prichystali mnoho prekvapení a zaujímavý a akčný kvalitný príbeh troch kamarátov.

Callum, Tamara a Aaron znovu prichádzajú na scénu, trochu dospelejší, ale stále rovnako mladí. Autorky nám viac priblížia Tamarin a Aaronov život a ich minulosť. Pekne môžeme vidieť rozdiely medzi spoločnosťou bohatých čarodejníkov a nižšími vrstvami, do ktorej patria Call aj Aaron. Obaja si však takisto budú môcť vyskúšať bohatý život ako Tamara. Do príbehu sa trochu viac primiešal aj protivný spolužiak Jasper a frajer Tamarinej sestra Alex, ktorí budú obaja užitočný. S Jasperom som nikdy moc problém nemala, ale aj napriek tomu veľmi prekvapil. Miestami mi však všetci dosť liezli na nervy. Tamara ma naštvala, keď hneď porušila sľub a utekala za majstrom Rufusom žalovať. Sorry, ale to robia deti v škôlke. A nepáči sa mi, že z Calla robia autorky hrozného negativistu a už som myslela, že naozaj upadne do nejakej obrovskej depresie a nič nespraví.

"Niektorým ľuďom je súdené byť priateľmi, z iných sa musia stať nepriatelia. Vesmír napokon vždy nájde rovnováhu."


Musím priznať, tento diel bol lepší. Bolo tu omnoho viac mágie, naši hrdinovia už netriedili piesok nudnými metódami, ale konečne sa dialo aj niečo veľké a iné. Takmer od začiatku to bolo absolútne akčné, aj keď mi prišlo trošku absurdné, že sú hrdinovia takí mladí a niekedy zmýšľajú ako keby mali roky skúseností a neskôr zas primerane svojmu veku. Na tom by sa zišlo trošku zapracovať. Už však používali mágiu v plnom využití, keď sa dostali do nebezpečenstva a to bolo absolútne skvelé. Autorky sem takisto zamiešali trošku fantasy  a vytvorili bytosit - služobníkov Chaosu, ktorí boli dosť strašidelní, keď som si ich predstavila. A nevedela som sa rozhodnúť, komu budem veriť, lebo autorky ma dosť zmiatli s tým, kto ukradol alkahest. Autorky píšu celý príbeh s neuveriteľnou ľahkosťou, veľmi pútavo a zaujímavo a vás bavia aj časti, ktoré by pri zlom rozprávačovi boli absolútne nudné. A ten koniec bol absolútna pecka. Až do konca ste nevedeli, ako to nakoniec dopadne, či sa vôbec odtiaľ dostanú živí alebo sa stane to, čo nikto nechce aby sa stalo. A takisto bola táto kniha vtipnejšia a na mnohých situáciách sa schuti zasmejete.

Začínal sa obávať, že nikto nie je dobrý. Na svete sú iba ľudia s dlhším či kratším zoznamom zlovestného vládcu. 

Neviem, kde ľudia vidia tie obrovské podobnosti s Harrym Potterom, pretože podľa mňa to má spoločné tak školu a hlavné trio, v ktorom je tým vyvoleným, ktorý má zachrániť svet vedľajšia postava - Aaron a vôbec nie Call. Takže v podstate ani to nie je to isté. Pre mňa je toto nový, originálny, skvelý, magický príbeh plný akcie a silného priateľstva medzi Tamarou, Callom a Aaron, ktorí spolu toho určite prežijú ešte mnoho. Som úprimne zvedavá, ako to všetko nakoniec dopadne, lebo postupne sa to všetko preplieta a vy nemáte potuchy, o čo autorkám ide. Dúfam, že tretí diel vyjde čo najskôr.


Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Ikar
Vy si ju môžete kúpiť TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára