nedeľa 28. februára 2016

Lirael


Autor: Garth Nix
Originálny názov: Lirael
Séria: Staré kráľovstvo
Diel: druhý
Počet strán: 408
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Slovart

Otca nepoznala a matka ju opustila. Aj napriek tomu sa snaží mladá Lirael zapadnúť do spoločenstva Clayriek, s ktorými žije v rozľahlom Ľadovci ďaleko na severe. Aby mohla byť plnohodnotným členom, musí už len získať Zrak - vrodenú schopnosť všetkých Clayriek zrieť budúcnosť. No Lirael koluje v žilách iná krv, a preto spočíva osud Starého kráľovstva v jej rukách. Nebezpečný nekromant totiž plánuje oslobodiť mocného nepriateľa, ktorý sa vzpiera kráľovskej rodine, zahmlieva Zrak Clayriek a hrozí deštrukciou všetkých väzieb medzi Životom a Smrťou. Lirael a princ Sameth musia odhaliť svoje pravé dedičstvo a postaviť sa pradávnej sile, ktorá ohrozuje nielen Staré kráľovstvo.

Som si istá, že si pamätáte príbeh osemnásťročnej Sabriel, dcéry nekromanta, Abhorsena, ktorý spútaval mŕtvych a posielal ich naspäť do Smrti. A viete, že Sabriel túto funkciu po ňom prebrala a ocitla sa v boji na život a na smrť proti hroznému nepriateľovi. A Lirael sa odohráva pár rokov po udalostiach v Sabriel. A veru, máte sa na čo tešiť. 

Garth Nix posunul tento príbeh vyššie na sever Starého kráľovstva, do Ľadovca Clayriek, ktoré v určitom veku získajú Zrak a zrú budúcnosť, či už pravdivú alebo vymyslenú. Lirael je taktiež Clayrka, ale trochu sa od ostatných líši a to nie len výzorom. Len jej chýba Zrak. Aby na to nemyslela, tak požiada o prácu v knižnici, ktorá nie je taká, ako sa na prvý pohľad zdá. Skrýva mnoho temných a tajomných zákutí, do ktorých mnoho Clayriek vôbec nevkročilo, alebo vkročilo a už nikdy sa nevrátilo. A tak v prvej časti knihy máme možnosť spolu s Lirael skúmať obrovskú knižnicu, všetky jej zákutia a nástrahy a získavať mnoho informácií o mágii, či už Výsadnej alebo voľnej. Lirael ako hrdinku si určite zamilujete. Zo začiatku bola síce plná sebaľútosti a trošku ufňukaná, ale postupom času sa mení a vyvíja a na konci knihy sa budete pozerať na úplne iného človeka.

Celá miestnosť prekypovala mágiou - podivnou a prastarou Výsadnou mágiou, ktorej nerozumela a trochu ju desila. Symboly boli pozostatky dávneho kúzla, teraz zničeného a nefunkčného. 


Druhá čast začína pojednávať o Sametovi. Princovi Starého kráľovsta, synovi Brúsika a Sabriel, ktorý má po Sabriel prebrať povinnosti Abhorsenky. Takže áno, budeme počuť aj o starých známych postavách z prvého dielu. Sameta si taktiež obľúbite a všetkému bude dodávať humor skvelý Mačiak a Naničhodná sučka, ktorí sú úžasní spoločníci. Nix nám predstaví ďalšie časti Starého kráľovstva, aj keď nebude moc čo obzerať keďže väčšina času je potrebná na úteky a boje, pretože kráľovstvo sa znovu ocitá v situácii, keď robia problémy nekromanti a voľnomagické tvory ako pred rokmi počas bezvládia. Obaja, Lirael aj Samet majú svoje poslanie, pri ktorom budú čeliť mnohým prekážkam a budú bojovať v mnohých bitkách a hlavne budú objavovať sami seba a svoj osud. Obaja majú pred sebou dlhú a namáhavú cestu plnú prekážok za cieľom zachrániť kráľovstvo a tých, ktorých milujú. Nixove knihy sú nepredvídateľné, takže nikdy neviete, kedy nastane moment prekvapenia, pri ktorom budete pozerať s otvorenými ústami. Aj keď hlavný zvrat som tušila už na začiatku (ale to bude tým mojím prílišným sústredením sa na maličkosti). Na knihe je úplne vidno, ako to má autor všetko premyslené, naplánované a je úžasným rozprávačom, ktorý dokáže príbeh podať pútavo a zaujímavo a vie si udržať čitateľovu pozornosť po celý čas. Dozviete sa mnoho informácií, či už z minulosti alebo prítomnosti, stretnete ďalšie temné voľnomagické bytosti, s ktorými sa neradno zahrávať a spolu s Lirael a Samom budete zažívať nebezpečné dobrodružstvá, pri ktorých občas stratíte dych.

Sam pustil papier na zem a padol naznak do postele. Vlastná budúcnosť, ktorá sa mu javila taká jasná, keď odpálil v kriketovom turnaji poslednú loptičku, bola zrazu neskutočne temná. 

Trúfam si povedať, že Garth Nix je autor rovnakého kalibru ako Tolkien. Dokázal vymyslieť fantastický príbeh plný mágie, nekromantov, tajomstiev, magických bytostí a nebezpečných dobrodružstiev, ktorý je premyslený a popretkávaný všetkým možným aj nemožným, hrdinovia prechádzajú hranice Života a Smrti, bojujú za kráľovstvo a zároveň hľadajú sami seba a to, kam patria. Mne sa tento svet zaryl hlboko do srdca spolu so všetkým, čo ukrýva. A vy, ak hľadáte parádnu fantasy, tak jednoznačne siahnite po Garthovi Nixovi. A prosím si tretí diel, ktorý bude dúfam, čo najskôr.


Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovart
Vy môžete Staré kráľovstvo a jeho zákutia objaviť TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára