pondelok 11. januára 2016

Frostfire


Autor: Amanda Hocking
Séria: The Kanin chronicles
Diel: prvý
Počet strán: 321
Rok vydania: 2015
Vydavateľstvo: St. Martin's Griffin

Bryn Aven is an outcast among the Kanin, the most powerful of the troll tribes.
Set apart by her heritage and her past, Bryn is a tracker who's determined to become a respected part of her world. She has just one goal: become a member of the elite King’s Guard to protect the royal family. She's not going to let anything stand in her way, not even a forbidden romance with her boss Ridley Dresden.
But all her plans for the future are put on hold when Konstantin– a fallen hero she once loved – begins kidnapping changelings. Bryn is sent in to help stop him, but will she lose her heart in the process?


Amanda Hockingová je u nás známa jej sériou o Trylloch, na ktorú boli rozdielne názory. Niektorých očarila a milovali ju, iným sa absolútne nepáčila a doteraz je to jedna z najhorších sérií, aké kedy čítali. Ja patrím do tej prvej skupiny, takže keď som sa dozvedela o jej ďalšej sérií, ktorá bola vlastne voľným pokračovaním, tak som neodolala. 

Znovu sa dostávame do sveta trollov. Tentokrát to však nezostane pri vojne medzi Tryllmi a Vitrami, ale autorka nám predstaví aj iné klany alebo kmene trollov - Kanin, Skojare a Omta. Nebudem to zoslovenšťovať, lebo to znie divne. Odohráva sa to o 4 roky  po vojne Tryllov a Vitrov a hlavnou hrdinkou je devätnásťročná Bryn z klanu Kanin, ktorá však do ich spoločnosti nepasuje, pretože jej matka je Skojare a ona je teda spolovice Kanin a spolovice Skojare. Bryn je stopárka, čo znamená, že hľadá podhodencov a privádza ich domov. Veď určite si pamätáte Finna a Wendy. Finn bol tiež stopár. Zároveň však Bryn ide za pomstou. Chce sa pomstiť Konstantinovi Blackovi za to, že pred rokmi napadol a takmer zabil jej otca. A tu prichádza tá hlavná zápletka, keď Konstantin začne unášať podhodencov a Bryn ho musí zastaviť. Lenže nie je všetko také, ako sa na prvý pohľad zdá. Bryn je skvelá hrdinka. Obľúbila som si ju už od začiatku, pretože kľudne ju môžete zaradiť medzi badass hrdinky, má trochu podrezaný jazyk a stojí si za svojím, nech sa deje čo sa deje. Občas síce mala chvíľky, keď sa chovala ako hlúpa tínedžerka, ale myslím, že to má väčšina hrdiniek tak. Ale aj tak si ju obľúbite. Aj Ridleyho, aj jej najlepšie kamarátky a nejaký zvráteným spôsobom aj Konstantina. 

"Remember my name. Because I'm going to be the one that kills you."

V prvom rade sa mi páčilo, že sa tu naozaj objavili aj postavy z Dedičky a mohli sme sa s nimi teda znovu stretnúť. Veď viete, lebo Finn.:3 Narozdiel od Dedičky, ktorá bola písaná z pohľadu podhodenca, číže Wendy, Frostfire je písané z pohľadu stopárky. Takže autorka nás zasvätí do toho, ako to u stopárov chodí, ako trávia svoj voľný čas, niečo málo o ich škole a vzdelaní a samozrejme, niečo o ich práci. Takže áno, čakajte tu viac akcie už od začiatku. Keďže stopári majú za úlohu doniesť podhodencov živých a zdravých, tak musia bojovať s mnohými nástrahami a medzi nimi aj Konstantin. A potom sa všetko ešte viac skomplikuje, do toho trochu spadne aj ľúbostný život Bryn a máme tu skvelý príbeh plný akcie, bálov, osláv, výletov do sveta za podhodencami a nakoniec návštevu krásneho kráľovstva Skojare v ich hlavnom meste Storvattene. To mesto si ma získalo, aj keď Doldastam je podľa mňa lepší. Ale tí ľudia boli hrozne divní a vôbec sa mi nepáčili. A kráľ bol celkom idiot. No a na konci som čakala fakt hocikoho, ale nie toho, kto to fakt bol. Autorka vie, ako prekvapiť. 

He leaned back, appraising me, and there was something in his dark eyes, a kind of heat that made my heart beat out of time. 

U mňa patrí Amanda Hocking medzi jednu z najlepších autoriek a jej knihy čítam neskutočne rada. Ona je jedna z tých autoriek, ktorá píše pútavo a má ten talent, že vám nedovolí tú knihu odložiť, aj keď by ste veľmi chceli. A dobrý rozprávač podá príbeh presne tak ako ona. Realisticky, krásne a vy sa začítate tak, že neprestanete až do konca a potom ešte budete chcieť pokračovanie. Lebo aj ja ho chcem. Hrozne, strašne moc chcem vedieť, ako Bryn dopadne a čo sa ešte všetko stane. Dajte tejto knihe šancu, pretože je skvelá.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára