pondelok 7. decembra 2015

Výkupné za Eraka


Autor: John Flanagan
Originálny názov: Ranger's apprentice: Erak's ransom
Séria: Hraničiarov učeň
Diel: piaty
Počet strán: 436
Rok vydania: 2008
Vydavateľstvo: Egmont

Skandijský oberjarl Erak podnikne nájezd na pobřeží pouštní země Aridy, přitom je však prozrazen, zajat a uvězněn. Jeho zástupce Svengal se proto vypraví do Araluenu a požádá o pomoc. Halt a Will se nabídnou, že se vypraví se Svengalem do Aridy a přivezou výkupné, jenže má-li být jejich cesta úspěšná a Erak osvobozen, potřebují mít s sebou osobu z královského rodu. Princezna Kassandra - nebo Evanlyn, jak ji zná Will - tedy přemluví svého otce, aby jí dovolil odplout na jih. K výpravě se ještě připojí Horác a Gilan, aby byla dostatečně zajištěna princeznina ochrana. Ale dostane se naše šestice statečných přes poušť, kterou obývají znesvářené kmeny a kde na každém kroku hrozí neznámá nebezpečí, k Erakovi včas?

Myslím, že ste už všetci počuli o tejto sérii. U Čechov je omnoho známejšia ako u nás, keďže u nás vyšli len prvé štyri diely a naši susedia majú všetkých 12. Mňa Flanagan očaril už pred pár mesiacmi a vtedy som jedným dychom prečítala všetky 4 diely. A teraz som sa konečne dostala k ďalšiemu pokračovaniu. 

Celý príbeh sa odohráva na púšti, ktorú naši hrdinovia nepoznajú a nevedia, aké všelijaké nástrahy ich tam čakajú. Erakov nájazd sa trošku nevydaril a ešte sú do toho zapletené intrigy, no Will s Haltom a ostatnými spoločníkmi majú čo robiť. Čo chcete počuť o postavách? Vyvíjajú sa. Neskutočne veľmi sa vyvíjajú. Will od prvej knihy hrozne dospel a zmenil sa, je omnoho odvážnejší, múdrejší, skúsenejší. Horác takisto a Halt je proste stále rovnako skvelý, inteligentný Halt, ktorý nájde riešenie asi na všetko. Aj keď jedna malá vecička sa u neho zmenila, ktorú vám, bohužiaľ, nemôžem povedať. Evanlyn je takisto úplne iná, ako keď sa v príbehu objavila prvýkrát. Začína sa správať ako správna vládkyňa, budúca kráľovná, pritom je v nej stále niekde ten kúsok dievčatka, ktoré chce byť rebelka. A Will je už skoro hraničiar. No nie je to super?

Jenže pak mu došlo, že takový život nepovede. Nebude v chatě bydlet s Haltem ani bez něj. Nebude nikde v okolí hradu Redmontu. Jakmile složí závěrečné zkoušky, bude přidělen do jiného léna, do jednoho z padesáti v celém království. Může se dostat stovky mil daleko od všech, které zná. A ať tam bude, lidé od něj budou očekávat, že ví, co dělá. Budou spoléhat na jeho úsudek, rady a ochranu. 


Spoznali sme úplne novú krajinu Aridu, presnejšie mestečko Al Šabu, kam Erak robil nájazd. Autor nám predstavil niekoľko nových národov, ktorí žili v púšti. Dal nám možnosť nahliadnuť aj do ich spôsobu života a zvykov. Prvý národ boli Aridi, prostý ľud, ktorý žil v Aride. Bedullini na čele s Umarom, ktorí žili v púšti mierumilovný a dobrý život. A potom tu boli Tualagovia, kočovníci, ktorí robili nájazdy na slabšie mestá v Aride a trošku idioti. Treba povedať, že toto všetko bolo fantasticky zakomponované do celého príbehu. Všetko spestrovali tzv. vedľajšie scény, keď sa netočilo všetko okolo uneseného Eraka, ale riešili sa tam aj iné veci. Napríklad menšie preteky. A ešte jedna podstatná vecička na začiatku, ktorá ma veeeľmi prekvapila, ktorú vám znovu nepoviem, lebo je to spoiler. Nepáči sa mi však to, čo sa deje medzi Evanlyn a Alyss. Celkom to kazí dojem z celého príbehu. To sem autor fakt nejak moc pchať nemusel. Táto knižka bola v sérii jedna z tých lepších, aj keď mojimi favoritmi sú stále Horiaci most a Boj o Skandiju. Áno, dalo by sa povedať, že Výkupné za Eraka bolo miestami nudné, ale aj tak sa to čítalo skvelo a bolo to naozaj zaujímavé a často napínavé.

Věděl, že lidé, kteří mají jistotu, že zemřou, zoufale bojují až do konce. Ale když je jiskřička naděje, jakkoli slabá, chytí se jí. 

Táto séria je možno séria, ktorá by bavila skôr mladších čitateľov, aj tak sa nájdu jedinci, ktorí ju čítajú v akomkoľvek veku. Povedzme, že je to na báze Harryho Pottera. Alebo skôr Percyho Jacksona. Lenže svet hraničiarov je strašne fascinujúci, ich život je akčný, napínavý a nebezpečný a práve preto si ho obľúbite. Will a jeho priatelia stále prežívajú dobrodružstvá a budete ich vidieť rásť, dospievať, vyvíjať sa. A tie zmeny sú strašne postrehnuteľné. Nečakajte tu však nejaké obrovské zvraty. Áno, samozrejme, že nejaké tu sú, ale nie také, ktoré vám vyrazia dych alebo čo. Mňa Willov príbeh znovu očaril a strašne sa teším na šiesty diel, ktorý sa teší dosť veľkej obľube.


Za knihu veľmi pekne ďakujem internetovému kníhkupectvu Pre Školy.
Vy si ju môžete kúpiť TU


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára