štvrtok 5. novembra 2015

Šepkajúca lebka


Autor: Jonathan Stroud
Originálny názov: The Whispering Skull
Séria: Lockwood a spol. 
Diel: druhý
Počet strán: 424 
Rok vydania: 2015
Vydavateľstvo: Slovart

Ubehlo šesť mesiacov od úspešného vyriešenia prípadu vreštiaceho schodiska v najstrašidelnejšom dome v Anglicku, no agentúra Lockwood a spol. stále balansuje na pokraji bankrotu. Anthony Lockwood trávi každú voľnú chvíľu zháňaním nových klientov a prípadov. Lucy sa nedokáže na nič sústrediť, lebo z pivnice sa ozýva tajomný hlas šepkajúcej lebky. Na obzore je však nový prípad: Pán Saunders si najme agentúru Lockwood a spol., aby preverila hrob tajomného viktoriánskeho lekára, ktorý sa vraj pokúšal rozprávať s mŕtvymi. Všetko by prebehlo hladko, nebyť Georgeovej zvedavosti... a tak z rakvy unikne nebezpečný duch a zmiznú vzácne artefakty. To všetko však môže mať na svedomí jedno veľké sprisahanie proti Lockwoodovi.

Londýn spal a v jeho uliciach sa zatiaľ voľne pohybovali vrahovia a prízraky. 

Jonathan Stroud sa už minulý rok predviedol svojou knihou Vreštiace schodisko, na ktorú namotal mnohých čitateľov. Teraz prichádza s pokračovaním, ktoré je ešte lepšie, namakanejšie a premyslenejšie. Takže si držte klobúky, pretože toto je jedna divoká strašidelná jazda. 

Príbeh znovu rozpráva Lucy, stále rovnako skvelá a odvážna. V príbehu sa však začnú viac objavovať aj agenti z Fittesovej agentúry, ktorí budú ako nápomocní tak aj otravní. Autor nám tu toho vysvetlí omnoho viac ako v prvej knihe a budeme mať možnosť nazrieť aj do sveta zberačov a čierneho trhu. Naši agenti majú pred sebou zaujímavý a nebezpečný prípad, ktorý je obalený tajomstvami, takže nebude ľahké sa s tým vysporiadať. Do toho sú tú ešte tie dvere, ktoré Lucy nedajú pokoj a šepkajúca lebka, ktorá so svojimi poznámkami vyvoláva u Lucy ešte väčšiu zvedavosť. Šialený doktor a jeho zmiznuté veci tomu nepomáhajú, pretože jeho nebezpečný vynález môže mnohých ľudí stáť životy a to Lockwood, Lucy a George nemôžu dopustiť. A tak sa púšťajú do nebezpečnej misie, ktorá ak sa nevydarí, tak naši agenti zrejme skončili. A Problém v Londýne bude omnoho väčší ako len pár duchov.

V dome nemusia byť nijakí návštevníci. Lenže jeho posledný vlastník zasvätil roky zlovestnému okultnému výskumu, takmer určite robil odporné experimenty, pri ktorých vyvolával duchov zosnulých, a napokon zomrel záhadnou osamelou smrťou. Nalejme si čistého vína - mali sme do činenia so spomienkami, ktoré nerozptýli obyčajný osviežovač vzduchu. 


V tejto knihe dostala viac priestoru aj postava Georgea, takže stredobodom pozornosti neboli len Lockwood a Lucy. Čitateľ sa dozvedel niečo viac o Georgovi, ktorý je vcelku veľmi zaujímavá postava. Keď ste čítali Vreštiace schodisko, mysleli ste si, že to je strašidelné? Tak potom sa tešte na toto. Pretože Šepkajúca lebka má v sebe toho omnoho viac, ako to vyzerá. Čakajte omnoho viac duchov, omnoho viac hrôzostrašných pohľadov a omnoho viac situácií, pri ktorých vám bude behať mráz po chrbte. Poviem vám, že mi nebolo všetko jedno, keď som to tu čítala pri stolovej lampe a okolo mňa bola totálna tma. Viete, ono táto kniha vyzerá nasledovne: na niečo prídu, akcia/lov/boj, prídu na ďalšiu stopu, akcia/lov/boj, slávnosť, znovu akcia a na konci totálne WTF moment, pri ktorom budete mať pocit, že sa vám to sníva alebo že v tej knihe chýba nejaký odsek. Autor nám to tak perfektne otvorene ukončil, že som myslela, že tú knihu asi vyhodím von oknom, pretože celý čas som čakal len na ten jeden moment a on ho proste len načrtne. Ako seriously?! Však si to prečítajte a budete chápať moje rozhorčenie. Vrátim sa o pár strán naspäť, kde bolo to celé vyvrcholenie deja. To som tiež len nechápavo pozerala, že čo to ten autor sakra stvára? Chce mi spôsobiť infarkt? Ako vidíte, naozaj je toto niečo úplne iné, ako Schodisko, ktoré bolo len začiatok jedného skvelého príbehu.

Keď je človek sám a zraniteľný, emócie sa obrátia proti nemu. Moje sa doslova zbláznili. 

Celá atmosféra knihy je absolútne napätá, poprepletaná tajomstvami a plná obrovskej akcie a zvratov. Všetko to spestruje Georgeov humor a sarkastické poznámky. Takže áno, čakajte niečo lepšie a premyslenejšie, akčnejšie, napätejšie, tajomnejšie, strašidelnejšie ako bolo Vreštiace schodisko. A jedna rada: určite to čítajte v noci, má to potom úžasnú atmosféru. Jonathan píše neskutočne skvelo a dokázal vystavať úžasný príbeh. A taká čerešnička na torte: ak máte radi seriál Supernatural, tak toto sa vám jednoznačne páčiť bude. U mňa máte na túto sériu odporúčanie všetkými desiatimi prstami. Číta sa to rýchlo, je to plné akcie a nebudete sa vedieť odlepiť, kým neskončíte. A ja sa strašne veľmi teším na trojku a pevne dúfam, že ju Slovart vydá.


Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovart
Vy si ju môžete kúpiť TU


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára