pondelok 5. októbra 2015

Queen of Shadows


Autor: Sarah J. Maas
Séria: Throne of Glass
Diel: štvrtý
Počet strán: 645
Rok vydania: 2015
Vydavateľstvo: Bloomsbury

Everyone Celaena Sardothien loves has been taken from her. But she's at last returned to the empire—for vengeance, to rescue her once-glorious kingdom, and to confront the shadows of her past . . .
She will fight for her cousin, a warrior prepared to die just to see her again. She will fight for her friend, a young man trapped in an unspeakable prison. And she will fight for her people, enslaved to a brutal king and awaiting their lost queen's triumphant return.
Celaena’s epic journey has captured the hearts and imaginations of millions across the globe. This fourth volume will hold readers rapt as Celaena’s story builds to a passionate, agonizing crescendo that might just shatter her world.


But she was her own champion now. And she would not add another name of her beloved dead to her flesh. 

Určite ste si už stihli všimnúť, že túto sériu absolútne zbožňujem a aj po toľkom čase som z nej nadšená. Takže áno, na štvorku som sa tešila ako na Vianoce (už zas). Už len kvôli tej absolútne božskej obálke. A znovu to bol absolútne dokonalý príbeh, ktorý mi spôsoboval infarkty veľmi často. 

Draci, démoni, čarodejnice, faerovia a tritisíc ďalších nebezpečných, nadprirodzených a strašidelných bytostí. Áno, toto všetko tu nájdete a budete sas čudovať, ako fantasticky je to všetko zakomponované do príbehu. A do toho všetkého je tu takzvaná fire-breathing bitch-queen, ktorá sa s nikým nehrá alias Celaena Sardothien, ktorá prežila rok v Endovieri, vyhrala súťaž o kráľovho šampióna, slúžila šialenému kráľovi a prežila veci, o ktorých sa mnohým ani nesníva. Je tu znova, ešte lepšia, ešte silnejšia a omnoho múdrejšia a skúsenejšia. A prichádza naspäť do Riftholdu aby sa pomstila. Nie pomstou od hnevu alebo nedávnej zrady, ale pomstou premyslenou do najmenšieho detailu. Celaena sa znovu stretáva so starými známymi, teda s väčšinou. Keďže Dorian má menšie problémy. Ale napr. stretne aj svoju dávnu rivalku Lysandru, ktorá sa k nej pridá alebo ju zradí. A takisto sa tu konečne objaví tak slávny Arobynn Hamel, z ktorého sa vykľuje pekný hajzel a fakt ho musím nenávidieť. A Rowana stále moc nemusím. To vravím, len aby ste vedeli, že som svoj postoj nezmenila. 

He was exactly as she remembered - that ruggedly handsome, tan face perhaps a bit more gaunt and stubbly, but still Chaol. Still the man she'd come to love, before...before everything had changed. 

Pamätáte sa na tie rozbehy predchádzajúcich kníh? Tak pri tejto to nehrozí. Tu vás Maas okamžite hodí do stredu akcie a pokračuje to tak v celej knihe. Nebudete ju chcieť odložiť. Moje srdce plakalo, keď som musela sedieť v škole bez toho, aby som čítala. Pretože Maas stále prekvapí, ukončí kapitolu totálne nečakane a vy musíte čítať ďalej. Prekvapenia. Nie obyčajné, ale obrovské BOOMy na vás čakajú veľmi často, pretože ten príbeh má stále čo ponúknuť, stále má čo odhaľovať. Akcia a napätie vás sprevádzajú po celý čas, bitky, ktoré radšej ani nemali byť, spojenci, ktorí sú absolútne nečakaní. Určite sa pýtate: "Čo Manon Blackbeak?" Poviem vám. Stále tam je aj so svojou Trinástkou. Síce jej kapitoly boli nudnejšie ako pri predchádzajúcej knihe, aj tak je Manon absolútne skvelá. Stále je to rovnaká krvilačná beštia, ktorá má však takisto štýl a pomaly sa začína meniť z úplne bezcitnej na trošku citov v sebe predsa mám. Asterin Blackbeak ma fakt prekvapila tým svojim príbehom a nečakala by som to. Takže áno, dozviete sa viac aj o čarodejniciach a ich minulosti. A vyššie som ešte zabudla spomenúť Aediona, ktorý je absolútne dokonale skvelý a fakt je jeden z mojich najobľúbenejších postáv. A znovu sa objaví Kaltain, ktorá takisto prekvapí. Druhá polovica knihy bola totálne dychberúca a akčná a totálne WTF časť, lebo to bolo úplne infarktové. Obrovský boj, ktorý odhalí veci, ktoré by vás určite nenapadli, lebo Maas nás tri knihy viedla jedným smerom a nakoniec to prekrútila a je to úplne inak. A už vôbec si nebudete istí, či vaša obľúbená postava zomrela alebo nie. Toto bola fakt neskutočná pecka, premyslená a akčná. 

"You will make mistakes. You will make decisions, and sometimes you will regret those choices. Sometimes there won't be a right choice, just the best of several bad options. I don't need to tell you that you can do this - you know you can. I wouldn't have sworn the oath to you if I didn't think you could."

Sarah J. Maas je spisovateľka s veľkým S. Vymyslela prekrásny magický svet, úžasné postavy, ktoré majú úžasné charaktery a vdýchla im život. Napísala fantasy príbeh, ktorý je plný humoru, akcie, totálnych zvratov a väčšinou končí obrovskými cliffhangermi. Musím povedať, že nie som spokojná ako sa vyvíja tá romantická línia, preto dúfam, že sa to zmení. Nemôže to skončiť takto. Ani zďaleka nie. Ale prekvapivo teraz to neskončilo žiadnym cliffhangerom, takže čakanie na piate pokračovanie bude o niečo ľahšie ako zvyčajne. Ja som len zvedavá, ako to všetko dopadne. Lebo Maas si to hocikedy zvrtne a príbeh naberie totálne nečakaný smer. Len vám znovu vravím, že aj ak vás prvý diel až tak neočaril, dajte šancu ďalším, lebo tie si vás určite získajú. Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára