štvrtok 3. septembra 2015

Harry Potter: Tvory a netvory

Autor: Jody Revenson
Originálny názov: The Creature vault
Rok vydania: 2015
Vydavateľstvo: Slovart

Táto kniha predstavuje všetky fantastické tvory z kompletnej série o Harrym Potterovi - od mierumilovných domácich škriatkov a poštových sov po nebezpečných dementorov a drakov. Vznikla v spolupráci so štúdiom Warner Bros, ktoré prenieslo príbehy malého čarodejníka na filmové plátna.
Nahliadnite s ňou do tajomných archívov filmárov a objavte aj dosiaľ nezverejnené výtvarné návrhy a informácie. Súčasťou knihy je plagát zobrazujúci všetky tvory z knihy.


Na túto knihu som sa neskutočne veľmi tešila. Musela som ju mať. Či už by som ju kúpila alebo dostala na recenziu. A keď mi prišiel balíček od Slovartu, tak som skákala takmer dva metre do vzduchu, pretože táto kniha je niečo úžasné. 

Aj keď už Harry Potter bohužiaľ skončil, pri tejto knihe máte možnosť znovu spoznať časť toho úžasného sveta, znovu sa vnoriť do príbehu, aj keď len v podaní všetkých tvorov a netvorov. Budete minimálne spomínať na to, kde, ako sa daný tvor objavil a akú úlohu mal. Keďže je toto práca filmárov, tak sa dozviete, ako ktorú bytosť vytvárali, dočítate sa, či bola vytvorená digitálne alebo naozaj spravili model, minimálne maketu. Táto knižka je absolútne dokonalá hneď na prvý pohľad. Tá obálka je spravená úžasne, čiže si ju môžete obchytať a užívať si ten pocit, že knihu vlastníte. A ako čerešnička na torte, všetko spestrujú perfektné ilustrácie, kresby, návrhy od filmárov, obrázky, atď. Viď. fotky: 

  

Kniha je zbierkou inšpiratívnych nákresov, záberov, pamätných filmových scén a fascinujúcich zákulisných informácií o nezabudnuteľných stvoreniach a rastlinách, ktoré mohli fanúšikovia vidieť vo filmoch o Harrym Potterovi. 

Ďalším absolútne úžasným spestrením sú citáty z filmov, pri ktorých sa priam vžijete do tej situácie, keď to bolo povedané. Filmári vám priblížia naozaj všetky bytosti, povedia zaujímavosti a aj prečo sa rozhodli práve pre niektoré podoby, keď to mohli spraviť tak, ako v každom druhom filme. Takisto rozličné štúdie jednotlivých bytostí alebo opis toho, ako to daný herec musel odohrať alebo čo musel na sebe mať. Dokonca sa dočítate aj o tom, z čoho a ako vytvárali srsť, perie, vlasy kentaurov. Zaujímalo vás, či bol fénix skutočný vták? Ako vytvorili obrovského draka, ktorý dokázal loziť po streche a chrliť oheň? Kde brali inšpiráciu? Odpovede na všetky otázky sú napísané práve v tomto skvoste. Tí ľudia sa na tom neskutočne namakali a nemali to jednoduché. Pri každej bytosti je tiež tabuľka "Zaujímavosti", kde sa dozviete napr. to, kedy sa v knihe bytosť objavila. Takže áno, myslím, že táto kniha si určite zaslúži vašu pozornosť, pretože je plná naozaj zaujímavých, niekedy dosť prekvapivých informácií.

  

Ak váhate, či dáte tejto knižke šancu, tak si povedzte áno. Pretože toto je kniha, ktorú musí mať doma každý fanúšik Harryho, plná zaujímavých informácií, krásnych ilustrácií, skíc, obrázkov, kresieb, návrhov a tak. Už len kvôli jej kráse si ju zadovážte, lebo ja z nej doteraz nemôžem spustiť oči a ruky. Dajte šancu tomuto božskému skvostu, z ktorého budete mať radosť ešte dlho po prečítaní.


Za knihu veľmi strašne moc ďakujem vydavateľstvu Slovart
Vy si ju určite kúpte TU.


2 komentáre: