pondelok 6. júla 2015

Tieň hada


Autor: Rick Riordan
Originálny názov: The Serpent's shadow
Séria: Kronika Cartera Kana
Diel: tretí
Počet strán: 320 
Rok vydania: 2013
Vydavateľstvo: Fragment

Som Carter Kane a posledný rok, čo sme so sestrou Sadie prežili, bol veru poriadne rušný. Pred očami nám ožila doslova celá egyptská mytológia so svojimi bohmi a netvormi. Preniknúť do tajomstva egyptskej mágie takisto nie je žiadna hračka. Najťažšie prekážky nás však ešte len čakajú. Zlé sily získavajú prevahu, had chaosu Apop unikol zo svojho väzenia a časť rebelských mágov povstáva proti Domu života. Na záchranu sveta nám zostávajú už len tri dni a rozhodujúca bitka sa blíži...

Dobrodružstvo Kanovcov pokračuje v záverečnom diele série. Súrodenci musia zastaviť koniec sveta a nemôžu dopustiť aby nastúpil chaos - na čele s hadom Apopom. Dávnym nepriateľom, ktorý čoskoro povstane. Lenže sú Carter a Sadie schopní už po tretíkrát zachrániť svet?

Viete, stále nemám Cartera bohvieako rada. Neviem, podľa mňa je dosť taká citlivka. Sadie je omnoho lepšia, akčnejšia a vtipnejšia. Lenže Rick to tu pekne zamotal, pridal mnoho postáv a nechal nás v nedôvere, že možno niektorí nie sú tí, za ktorých sa vydávajú. Stále si myslím, že Percy a Bohovia sú omnoho lepšie série, ale ani toto nie je zlé a číta sa to naozaj rýchlo a dobre. A nechýba tu ani Rickov typický humor. Len sa musíte prehrýzť jednotkou, ktorá je vcelku dosť nudná a takmer o ničom. Každopádne, tomuto sa hovorí záver, ako sa patrí. Skvelé, akčné, vtipné a záhadné a tajomné. Niektoré momenty boli naozaj úplne dych vyrážajúce a možno pre niektorých by boli aj strašidelné.

"Spravodlivosť znamená, že každý dostane, čo potrebuje. A jediná cesta, ako dostať, čo potrebuješ, je postarať sa o to sám." 


Nemôžem vám nespomenúť jednu postavu, ktorou je boh trpaslíkov (myslím, že bol boh trpaslíkov) Bes. Nechceli by ste zažiť jeho "Búúú" pretože by ste sa buď naozaj báli alebo by ste sa pocikali od smiechu. To už by bolo na vás. Každopádne on je úplne skvelý a určite sa na ňom nasmejete. Rickovi sa fakt vydaril. Znovu sme sa dozvedeli čo-to o egyptskej mytológii, ale stále fandím viac gréckej. Na týchto knihách sa mi páči, že sú naozaj písané ako nahrávky a Carter so Sadie sa občas dosť prerušujú a to je na tom naozaj vtipné.
Príbeh bol znovu absolútne perfektný. Áno, objavili sa tam časti, pri ktorých som sa dosť nudila, ale nebolo to až také zlé ako pri jednotke. Autor začal viac riešiť aj vzťahy a lásku, takže sa netočilo všetko len okolo boju s Apopom. Záverečná bitka však bola úžasná a Rick zase ukázal jeho úžasný talent, keď vytvoril taký záver. Všetko naplánované, naštudované a premyslené. Takisto si pripravil pár prekvapení, ktoré by ste nečakali a samozrejme nás nechal tápať v tom, či vyhrá Apop alebo naši hrdinovia,

Naši učni potrebovali morálnu vzpruhu. Potrebovali šancu byť na chvíľu zase normálnymi deckami, mať kamošov a život aj mimo brooklynského domu - niečo, za čo by stálo bojovať. 

Napriek trochu nevydarenej jednotke musím povedať, že táto séria bola skutočne fajn. Nie je to síce Rickova najlepšia tvorba, ale určite stojí za prečítanie. A dvojnásobne vtedy, ak máte radi Egypt alebo Grécko. Jeho štýl písania je skvelý a plný humoru, pri ktorom sa budete smiať ako blázni. Minimálne pri Percym a Bohoch. Ale aj tu pri takom Besovi alebo Chufum. Zaujímavý, premyslený nápad, ktorý si vás určite získa. Alebo to skúste kvôli Anupovi - bohovi podsvetia. Túto sériu vám určite odporúčam. Ale mojím favoritom aj tak ostáva druhý diel, ktorý bol podľa mňa najlepší a najakčnejší. Tu však badať aj nejakú tú lásku, tak si to prečítajte a nechajte sa prekvapiť.


Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Fragment.
Vy si ju môžete kúpiť TU


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára